Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao

Andrzej Cichoń

Autor

Rocznik 1969. To ważne, bo oznacza, że dzieciństwo i dorastanie przeżywałem w czasach słusznie minionych. Studia zacząłem w roku 1989 w czasie przemian ustrojowych. Całe zawodowe życie przeżywam już w wolnej Polsce - potrafię to docenić.

Mąż i ojciec. Od 1993 roku jestem szczęśliwym mężem szczęśliwej (mam nadzieję) żony. To nie oznacza, że zawsze jest pięknie. Czasem jest też trudno, ale ciągle uczymy się, by było razem dobrze. Jesteśmy rodzicami dwóch coraz starszych i coraz bardziej dorosłych synów. Dobrze, że my nie starzejemy się tak szybko, jak nasze dzieci :)

Wiara. Jestem chrześcijaninem, katolikiem. Jak sądzę, nie tylko z metryczki, ale również z Bożej łaski, którą staram się rozwijać. Wierzę w Boga i staram się tą wiarą żyć. Ciągle odkrywam Eucharystię, w tym jako Nadzwyczajny Szafarz Komunii Św. Mam też kilku swoich ulubionych świętych.

Śląsk. Moja mała ojczyzna, gdzie się urodziłem i ja, i moi przodkowie to dla mnie szczególne miejsce. Czuję się Europejczykiem, Polakiem, ale najbliższa jest mi moja Ojcowizna z jej językiem, tradycją, kulturą.

Inżynier Środowiska. Pracuję w biurze projektowym. Jestem inżynierem, który dokłada swoją cegiełkę do rozwoju infrastruktury naszego kraju.

Hobby. Fotografia. Blog: andrzej-aci.blogspot.com  Podróże, rower i wiele innych pomysłówSpis publikacji, od najnowszych wstecz

Andrzej CichońNapomnienie
Z niepokojem słuchamy słów Chrystusa o celnikach i nierządnicach. Dlaczego? Bo należymy do tych, którzy od zawsze pracowali w winnicy Pana, ale czy zawsze mamy ochotę, by plewić winne krzewy?
2020-09-26Andrzej CichońHojny w przebaczaniu
Bóg chce, byśmy Go szukali. On jest blisko. On nie może się doczekać na najmniejszy nasz gest nawrócenia, by zalać nas Swoim przebaczeniem.
2020-09-18Andrzej CichońOdpuść nam, jako i my odpuszczamy
Jeśli mam czelność powiedzieć Bogu: odpuść mi, tak jak i ja odpuszczam, to muszę się starać z całego serca darować innym wszelkie zło, którego doświadczyłem
2020-09-10Andrzej CichońUpomnienie Kościoła
Po co nam Kościół? Pytanie to bywa dziś naglące. Jedną z odpowiedzi daje dzisiejsza Liturgia Słowa.
2020-09-04Andrzej CichońKrzyż, szubienica, Miłość
Warto czasem na nowo zdać sobie sprawę z tego, co pierwotnie oznaczał krzyż. Krzyż to było narzędzie zadawania śmierci: jak stryczek, jak gilotyna, jak krzesło elektryczne.
2020-08-27Andrzej CichońKto pierwszy?
Bez uświadomienia sobie tego, że to Bóg jest zawsze pierwszy w obdarowywaniu nas swoimi darami, pozbawiamy się możliwości zachwytu nad wspaniałością naszego Boga.
2020-08-21Andrzej CichońRozeznanie duchowe
Panie, naucz mnie otwartego spojrzenia na ludzi, na Kościół, na wiarę. Niech Twoje rozeznanie duchowe towarzyszy mi w moich wyborach.
2020-08-14Andrzej CichońMatematyka, fizyka i inne cuda
Jezus sam na górze i Eliasz sam na górze. Czy rzeczywiście byli sami? W odosobnieniu, w ciszy, łagodnym powiewie spotkali Boga – modlili się.
2020-08-08Andrzej CichońBóg dobry, jak chleb
Bóg, niezależnie od tego czy zdaję sobie z tego sprawę czy nie, codziennie mi pomaga, mnie wspiera, daje mi absolutnie wszystko, co jest mi do życia potrzebne.
2020-08-02Andrzej CichońPo Dniu Ojca
Kto poda kubek świeżej wody do picia jednemu z tych najmniejszych (…), nie utraci swojej nagrody.
2020-06-26Andrzej CichońJestem dla Niego ważny
Dlatego nie bójcie się: jesteście ważniejsi niż wiele wróbli... Żyć w obecności tak wspaniałego Boga, to największy skarb mojego życia.
2020-06-21Andrzej CichońZa darmo
Nie ja – jakkolwiek to nie zabrzmi – jestem swoim zbawicielem. Jedynym, powtarzam: jedynym moim zbawicielem jest Jezus Chrystus.
2020-06-12Andrzej CichońChwała Ojcu
Chwała Ojcu i Synowi i Duchowi Świętemu, Bogu, który jest i który był i który przychodzi.
2020-06-05Andrzej CichońMimo zamkniętych drzwi
Jezus przychodzi do nas pomimo zamkniętych drzwi i udziela nam Ducha Świętego. Jego obecność daje pokój i radość, i wdzięczność, i chęć dzielenia się tym z innymi, i sprawia, że chcemy być dobrymi.
2020-05-28Andrzej CichońPoznać Jego obecność
Nasza wiara i religijność, chrześcijaństwo, Kościół byłyby zupełnie bez sensu, gdyby Jezus nie był z nami. Dopiero wtedy, gdy On jest obecny, nasze życie wiary jako chrześcijan, nasza religijność i współtworzenie Kościoła staje się Dobrą Nowiną.
2020-05-22Andrzej CichońCud miłości
Pozwól mi Panie po prostu wyznać Ci, że Cię kocham. I daj mi wsłuchać się w Twój głos, gdy mówisz: Kto ma przykazania moje i je zachowuje, ten Mnie miłuje.
2020-05-17Andrzej CichońWierzącym, cześć!
Wszyscy zmagamy się ze swoją wiarą. Być może powinienem mówić za siebie. W każdym razie dla mnie wiara, choć trwam w niej od dziecka, nie jest oczywista.
2020-05-08Andrzej CichońŻycie w obfitości
Nawrócenie to przyjęcie daru życia od naszego Pasterza.
2020-05-02Andrzej CichońByć świadkiem zmartwychwstania
Jezus zmartwychwstał! Piotr widział Go znowu żywego. Mógł Go dotknąć. Wspólnie jedli posiłki. Okazało się, że zbawienie to coś o niebo większego niż tylko niepodległość Izraela.
2020-04-24Andrzej CichońMimo zamkniętych drzwi
Panie Jezu! Mimo zamkniętych drzwi, mimo naszych obaw, stań proszę pośrodku nas i obdarz nas swoim pokojem. Pozwól nam cieszyć się Twoim zmartwychwstaniem.
2020-04-17Andrzej CichońWyjątkowe Święta
Boże, daj mi łaskę wiary w Zmartwychwstanie Twojego Syna i w moje zmartwychwstanie. Pozwól mi patrząc na to, co się dzieje ujrzeć i uwierzyć. A to zmienia perspektywę absolutnie wszystkiego.
2020-04-10Andrzej CichońSłowo krzepiące
To jest inna Niedziela Palmowa niż jakakolwiek w naszym życiu. To będą też inne Święta. W czasie zarazy, zamknięci w naszych domach, jak powietrza potrzebujemy nadziei i pocieszenia.
2020-04-05Andrzej CichońJesteśmy Łazarzami
Czy w tym czasie epidemii nie wołamy do Boga, jak siostry Łazarza: Panie, oto choruje ten, którego Ty kochasz.
2020-03-27Andrzej CichońNawrócenie w czasach zarazy
Trudno nie odnieść rozważań do tego, co się właśnie na świecie dzieje. Proszę Cię Boże, by ten trudny czas epidemii był dla mnie sposobnością do otwarcia oczu. Ulecz mnie z mojej ślepoty i daj nam wszystkim ocalenie.
2020-03-18Andrzej CichońEwangelizacja
Dziś, gdy słyszymy Ewangelię o Samarytance, którą Jezus spotkał przy źródle jakubowym, zastanawiam się nad tematem ewangelizacji. Jak podzielić się swoją wiarą z innymi?
2020-03-13Andrzej CichońGóra Przemienienia
Myślę, że każdy z nas – ludzi wierzących, miał w życiu takie momenty, które dobrze zapamiętaliśmy (może właśnie jakaś pielgrzymka), które pozwalają nam być mocniejszymi w codzienności.
2020-03-06Andrzej CichońDobre rzeczy bywają złudne
Dobre rzeczy bywają złudne, gdy zasłaniają nam Boga.
2020-02-28Andrzej CichońBądźcie świętymi
Słaby człowiek – świątynią Boga, swojego Stwórcy? Jak tak ograniczona istota, jak ja, może pomieścić Ducha Bożego, którego nie można ogarnąć?
2020-02-21Andrzej CichońSąd i wyrok
Są dwa rodzaje sądu. Jeden ziemski. Potrzebny, by społeczeństwo mogło się rozwijać, by słabsi byli chronieni przed przemocą mocniejszych, by rządzeni nie byli wykorzystywani przez rządzących. Jest jednak jeszcze drugi sąd – Sąd Boży.
2020-02-13Andrzej CichońByć dobrym – ale po co?
Ostatecznie po co mam być dobry? Aby inni widząc moje dobre czyny, chwalili Ojca. To jest bardzo ważne, bo tu mamy czasem problem. To nie może być na odwrót.
2020-02-07Andrzej CichońPrzypadki i zdziwienia
Jak to się stało, że „przypadkiem” akurat w momencie, gdy Maryja z Józefem przyszli do Świątyni Jerozolimskiej ofiarować Panu swojego Syna, znalazł się tam Symeon oraz prorokini Anna?
2020-01-31Andrzej CichońŚwiadectwo
To o nas mówi Jan Chrzciciel, gdy wskazuje na Jezusa: Oto Baranek Boży, który gładzi grzech świata. Grzechy całego świata. Każdego człowieka. Każdego z nas. Ciebie i mnie.
2020-01-17Andrzej CichońWiara paradoksów
Dziś, po 2000 lat chrześcijaństwa też nam się wydaje, że już wiemy wszystko o Panu Bogu i On nie może nas już niczym zaskoczyć. Czyżby?
2020-01-10Andrzej CichońPoczątek
Jako, że zaczął się nowy Rok Pański 2020, w pierwszą niedzielę stycznia warto zastanowić się nad początkiem i to początkiem wszystkiego.
2020-01-03Andrzej CichońBóg z nami
Czy mogło nam ludziom przydarzyć się coś wspanialszego? Bóg zapragnął być Emmanuelem, czyli Bogiem z nami.
2019-12-20Andrzej CichońNadchodzi zbawienie
Wiemy, że zbawienie jest nam potrzebne, że daje nam je Bóg. Ale czy zdajemy sobie sprawę, co to właściwie jest to zbawienie?
2019-12-13Andrzej CichońPełna łaski i… zuchwałości
Niesamowita była ta młoda Żydówka z Nazaretu. Pełna łaski, bo dla niej Bóg Abrahama, Izaaka i Jakuba zawsze był najważniejszy.
2019-12-05Andrzej CichońNie przespać chwili
"Dlatego i wy bądźcie gotowi, bo o godzinie, której się nie domyślacie, Syn Człowieczy przyjdzie". Co to znaczy być gotowym? Być gotowym, to nie przespać tej chwili.
2019-11-29Andrzej CichońKról zadziwienia
Ciągle nie mogę się nadziwić mojemu Bogu. Tego nie da się ogarnąć rozumem. Bóg – Człowiek, Jezus.
2019-11-22Andrzej CichońApokalipsa
Jestem przekonany, że jedną z niepotrzebnych rzeczy w naszej wierze, jest zamartwianie się. Również w odniesieniu do czasów ostatecznych. Nie dajmy się zwieść panice, strachowi i ludziom wprowadzającym zamęt. Zaufajmy Chrystusowi
2019-11-15Andrzej CichońBóg żywych
Wieczne pocieszenie oznacza, że nie ma śmierci. Że śmierć została przez Jezusa zwyciężona. Że jest zmartwychwstanie i wieczne życie.
2019-11-06Andrzej CichońPopatrzeć na siebie oczyma Boga
Czy Pan Bóg pośród miliardów innych ludzi w ogóle mnie zauważa? Czy moje problemy mają dla Niego znaczenie?
2019-11-01Andrzej CichońPrzypowieść o Polakach
Skąd Pan Jezus tak dobrze znał nas Polaków już 2 tys. lat temu? A tak serio, to ciągle się przekonuję, że Ewangelia jest ponadczasowa.
2019-10-25Andrzej CichońCzy znajdzie wiarę (we mnie)?
Czy ja jeszcze wierzę? Czy Syn Człowieczy, gdy dziś przychodzi, znajduje we mnie wiarę?
2019-10-20Andrzej CichońWiara, pokora i trzeźwe myślenie
W dzisiejszej Ewangelii Pan Jezus wypowiada zaskakujące słowa: Gdybyście mieli wiarę jak ziarnko gorczycy, powiedzielibyście tej morwie: „Wyrwij się z korzeniem i przesadź się w morze”, a byłaby wam posłuszna.
2019-10-04Andrzej CichońWalka
Rzeczywisty bój odbywa się w codzienności: gdy jestem sprawiedliwy dla innych, pobożny nie na pokaz, gdy wierzę w Boga i Bogu, kocham Go oraz ludzi
2019-09-27Andrzej CichońUczciwość
Nie ma znaczenia czy jesteś rządzącym czy rządzonym. Uczciwość obowiązuje wszystkich.
2019-09-22Andrzej CichońPrzeplatanie Boskości z człowieczeństwem
Niesamowita jest pokora i miłość Mojżesza do Izraelitów, który przekonuje Boga, by się zmiłował.
2019-09-12Andrzej CichońKontrasty
Dzisiejszej niedzieli najpierw mamy niesamowity przykład zwykłej ludzkiej przyjaźni, gdy pisze św. Paweł o Onezymie do Filemona a chwilę później w Ewangelii słyszymy słowa Jezusa...
2019-09-08Andrzej CichońPokora i bezinteresowność
Pokora to dziś bardzo niepopularna cnota – jak i cnota, jako taka.
2019-08-30Andrzej CichońCzy tylko nieliczni będą zbawieni?
Jezus nie odpowiedział nic na temat ilości zbawionych. Zwrócił uwagę na coś zupełnie innego.
2019-08-23Andrzej CichońWalczyć do krwi
Wobec Jezusa nie da się przejść obojętnie. Jeśli Go naprawdę kocham, muszę się liczyć z niezrozumieniem, czasem z pogardą, z wyśmianiem...
2019-08-18Andrzej CichońMała lub wielka chłosta
Trzeba mieć tego pełną świadomość: To, że jestem katolikiem z pierwszych ław kościelnych, może być powodem, że zasługuję na większą chłostę niż wszyscy ci, którzy teoretycznie są daleko od Boga.
2019-08-08Andrzej CichońKocha nas i mnie też
Boża miłość do ludzi najpełniej została wyrażona w Jezusie Chrystusie. Doskonale zdawał sobie z tego sprawę św. Paweł
2019-07-05Andrzej CichońWolność
Każde zło na które się decyduję, nawet jeżeli wydaje mi się początkowo, że to właśnie ono jest wolnością od przykazań, od nakazów, od Słowa Boga, powoduje, że tracę swoją wolność.
2019-06-28Andrzej CichońNiepolski Mesjasz
Jezu, gdy pytasz tak jak Apostołów również mnie, kim dla mnie Jesteś, daj mi Twojego Ducha, bym potrafił znaleźć odpowiedź.
2019-06-21Andrzej CichońMądrość wiary i nadziei
Niech moja nadzieja nie będzie głupotą. Niech moja nadzieja będzie zanurzona w Bożej Mądrości...
2019-06-14Andrzej CichońDo Ducha Świętego
Duchu Święty Boże: Daj zasługę męstwa...
2019-06-07Andrzej CichońWiara i Nadzieja
Co pozostało? Wiara. Co pozostało? Nadzieja.
2019-05-31Andrzej CichońDuch Święty i my
Czemu tak to już jest, że człowiek lubi stwarzać sobie problemy (również w Kościele) tam, gdzie ich nie powinno być?
2019-05-24Andrzej CichońCzy poznają?
Najważniejsze przesłanie, które zostawił nam Jezus
2019-05-19Andrzej CichońNie rozumiem
Dziękuję Ci Jezu, że nawet wtedy, gdy nie rozumiem, nie muszę się lękać. Pozwól mi tylko wsłuchiwać się w Twoje słowa, które dotyczą również mnie
2019-05-10Andrzej CichońRadość w cierpieniu
Trzeba może się zastanowić, kiedy nasze cierpienie jest faktycznie cierpieniem dla Imienia Jezusa. Co to właściwie znaczy?
2019-05-04Andrzej CichońZmartwychwstanie wiary
Nie ma ważniejszej prawdy w naszym chrześcijaństwie niż Zmartwychwstanie. Po prostu nie ma.
2019-04-20Andrzej CichońTomasz to ja
Bez możliwości dotknięcia żywego Jezusa przede wszystkim w sakramentach, na czele z Eucharystią, nie stać mnie na wiarę.
2019-04-20Andrzej CichońZdrada Judasza i Piotra
Pocałunek Judasza dokona się dopiero w Wielki Czwartek, ale w rzeczywistości i jego zdrada, i wszystkie nasze zdrady rozpoczynają się zawsze nieco wcześniej. Zanim przystępujemy do czynów, decydujemy się na zło w naszych sercach. Musimy zdobyć się na żal i wrócić w ramiona Ojca. Trzeba zapłakać nad swoim grzechem jak św. Piotr.
2019-04-17Andrzej CichońPłonące Kościoły
Żebyśmy my w Polsce potrafili zapłakać nad podpalaniem Kościoła tak, jak płaczemy nad Notre-Dame we Francji.
2019-04-16Andrzej CichońChrystus Sługa
Tu trzeba tylko w duchu uklęknąć i zamilknąć...
2019-04-12Andrzej CichońMiłość i Miłosierdzie
Wielki Post, to dobry czas, by wybrać się do kina na taki film...
2019-04-09Andrzej CichońZostaw Przeszłość
Patrząc tylko i wyłącznie w przeszłość możemy wpaść w pułapkę.
2019-04-05Andrzej CichońJak radzę sobie z Kościołem
Męczy Cię Kościół? Mnie też męczy, denerwuje, zasmuca, gorszy. Jak sobie z tym radzę?
2019-04-03Andrzej CichońOko Boga
Taki jest nasz Bóg: ciągle wychodzi nam naprzeciw, z wielką tęsknotą, z wołaniem o miłość.
2019-03-29Andrzej CichońJestem
Co jest moim wyznacznikiem, moją kwintesencją, co jest we mnie najprawdziwsze, kim jestem bez masek, póz, bez udawania? Właśnie o to pytał Mojżesz Boga: kim jesteś?
2019-03-21Andrzej CichońOd Abrama do Piotra
Bóg ma też wielką cierpliwość do człowieka. Zanim pokaże prawdziwy ogrom Swojej hojności, powoli tłumaczy ludzkości, kim JEST.
2019-03-15Andrzej CichońJak osiągnąć zbawienie?
Będę w tym roku pościł tak, jak nigdy wcześniej... Podwyższę jałmużnę... Modlitwa: podwoję. Czy to już wystarczy do zbawienia?
2019-03-07Andrzej CichońNie tylko mowa
Nie będę w stanie czynić dobra, jeśli skarbiec mojego serca jest zły. Co jednak zrobić, bym był dobrym człowiekiem?
2019-03-01Andrzej CichońPomyłka pobożnych
Daj mi Boże łaskę patrzenia na innych Twoimi oczyma. Daj mi świadomość, że Ty kochasz nad życie mnie samego, ale również tych, z którymi nie jest mi po drodze.
2019-02-22Andrzej CichońRacja ateistów
Daj mi Panie wielką wiarę w Twoje Zmartwychwstanie – to wystarczy.
2019-02-15Andrzej CichońZachwyt
Wszelkie dobro od Niego pochodzi. On daje mi siły...
2019-02-01Andrzej CichońPiękno Ciała - Kościoła
Trzeba przyznać, że Kościół jest najbardziej pluralistyczną wspólnotą na ziemi. To jest Jego ogromna wartość. Trzeba nam się tym zachwycać.
2019-01-25Andrzej CichońPrzepraszam za nienawiść
Nienawiść, jako zaprzeczenie miłości, jest największym grzechem, jest praprzyczyną wszystkich innych grzechów. Tu i teraz muszę spojrzeć na siebie samego (nie na innych)
2019-01-19Andrzej CichońKościół jest Kobietą
Duchu Święty daj mi łaskę rozpoznawania kobiecego piękna w Kościele. Niech pamiętam, że Ty sam Ją wymyśliłeś i ma Ona być Twoją Oblubienicą.
2019-01-18Andrzej CichońJordan
Przez Chrzest płynie w nas Duch Święty. Jego też mocą, możemy być Ziemią Obiecaną.
2019-01-11Andrzej CichońTragedia w Escape Roomie... czyli w Polsce
Niestety, w Polsce chyba od zawsze, funkcjonuje zgubna antykultura braku szacunku dla prawa.
2019-01-07Andrzej CichońMędrcy ze Wschodu
Skąd faktycznie przyszli do Jezusa Mędrcy ze Wschodu, nie jest aż tak ważne.
2019-01-04Andrzej CichońCiało
Zobaczmy, jak ważne jest ciało. Przez nie Bóg nas zbawia. W nim do nas przyszedł.
2018-12-21Andrzej CichońRadość – coś normalnego
Czy św. Paweł wie co mówi? Czy on zna się na życiu? Nie jest przecież lekko, a on zachęca: Radujcie się zawsze w Panu; jeszcze raz powtarzam: radujcie się!
2018-12-14Andrzej CichońWłaściwa Bogu sprawiedliwość i miłosierdzie
Czy ja – zwykły i często dość nędzny człowiek mogę być radością dla Boga? To niesamowita myśl!
2018-12-08Andrzej CichońDobra Nowina
Często nasze życie bywa udręczone. Bo trzeba się martwić. Bo w pracy się nie układa. A czy wiemy, jaka jest pomyślna zapowiedź dla nas?
2018-11-30Andrzej CichońCzy polityk może zgrzeszyć?
Nie zabijaj, nie kradnij, nie cudzołóż, nie mów fałszywego świadectwa... to standardy dla obywateli. Czy "wybrańców narodu" już nie obowiązują?
2018-11-28Andrzej CichońNie bijmy się o Króla
Dlaczego Jezus jest Królem? Dlatego, że Go Królem obwołamy, że zorganizujemy wielkie uroczystości, że podpiszemy petycję, że będziemy Mu ślubować? Nie sądzę.
2018-11-23Andrzej CichońKiedy będzie koniec świata?
Proszę Cię Boże, by codziennie stawał się koniec mojego świata: moich słabości, grzechów, podłości.
2018-11-15Andrzej CichońZaufanie
Mamy tę przewagę, że jako osoby wierzące, możemy z naszymi przeróżnymi biedami zwrócić się do naszego Ojca. Czy potrafimy Mu zaufać?
2018-11-09Andrzej CichońBać się czy kochać?
Niech bojaźń Jahwe, mojego Boga przejmie mnie samego! Lękam się tego, by nie zniszczyć dobra, które Bóg mi powierzył.
2018-11-02Andrzej CichońRadość
Daj mi wiarę, która uzdrawia. Daj mi radość – niech się ucieszę Twoimi darami!
2018-10-25Andrzej CichońWiara pomyłek
Czy List do Hebrajczyków nie jest jakąś pomyłką?
2018-10-19Andrzej CichońWybrać mądrze
Myślę, że każdy z nas zadaje sobie to pytanie. Sobie, ale również na modlitwie, zwracając się do Boga: Co mam czynić, aby osiągnąć życie wieczne?
2018-10-11Andrzej CichońSekta czy Kościół
Daj mi tak patrzeć na innych, bym kubek wody chętnie każdemu podał do picia.
2018-09-27Andrzej CichońWe dwoje do Raju
Pewnie gdybyśmy pozostali w Raju, kwestia miłości dwojga ludzi pozostałaby oczywista.
2018-09-27Andrzej CichońOdtrutka na pychę
Nie przypadkiem pierwszym z grzechów głównych jest pycha.
2018-09-21Andrzej CichońNiezwykła Niedziela
Odpowiedź na pytanie, kim dla mnie jest Jezus jest kluczowa dla mojego życia. Czy Jezus jest dla mnie Mesjaszem, jest moim Panem i Bogiem, jest moim Zbawicielem?
2018-09-14Andrzej CichońEffatha
Bóg przychodzi, by mnie zbawić. ON, nie ja. Na czym więc polega moje nawrócenie?
2018-09-06Andrzej CichońPrzykazania
Nie wiem, czy życie bez przykazań byłoby łatwiejsze. Z pewnością byłoby bardziej nieludzkie.
2018-08-31Andrzej CichońMaryja z krwi i kości
Kocham Maryję! Boję się, że nasza wielowiekowa pobożność dość skutecznie pozbawiła Maryję Jej prawdziwej osobowości.
2018-08-24Andrzej CichońRozsądek wiary
o czego Jezus mnie zaprasza? Jak mogę mądrze i rozsądnie przeżywać swoją wiarę?
2018-08-19Andrzej CichońWszystko przed Tobą
Skąd ja mogę dziś czerpać Bożą moc? W jaki sposób mogę spotkać Boga?
2018-08-10Andrzej CichońPriorytety chrześcijanina
Niech każda Eucharystia, w której uczestniczę przemienia mnie w „nowego człowieka”.
2018-08-03Andrzej CichońByć dobrym, jak chleb
Doświadczenie obecności Bożej oznacza, że sam czuję się powołany do bycia dobrym dla innych
2018-07-27Andrzej CichońWrogość czy bliskość
Być chrześcijaninem to znaczy łączyć i jednać, a nie tworzyć kolejne podziały
2018-07-19Andrzej CichońNawrócenie to Dobra Nowina
Sam ciągle potrzebuję nawrócenia. Czy ja jednak wiem, co to właściwie znaczy?
2018-07-10Andrzej CichońKatolik – człowiek sukcesu
Największe moje dokonania, jako katolika mogę w jednej chwili zniweczyć, gdy unoszę się pychą.
2018-07-06Andrzej CichońŚmierci Bóg nie uczynił
Bóg ze złem nie ma absolutnie nic wspólnego. ON jest dobry. Kiedyż wreszcie w to uwierzymy!
2018-06-29Andrzej CichońWymyśliłem cię
Na świecie obecnie żyje ponad 2 miliardy chrześcijan i ja jestem jednym z nich. To ogromna masa ludzi, więc nie sposób mnie zauważyć. Czyżby?
2018-06-22Andrzej CichońCzy Pan Bóg do mnie trafi?
Bóg - jestem o tym przekonany - do każdego z nas trafia ze swoim przesłaniem miłości indywidualnie i w formie najbardziej dostosowanej. Trzeba mu tylko na to pozwolić.
2018-06-15Andrzej CichońOdpowiedzialność
Bym faktycznie mógł się nawrócić, muszę się przyznać. Muszę wziąć odpowiedzialność za mój grzech.
2018-06-08Andrzej CichońDzień święty
Kto, jak kto, ale Jezus ma prawidłową hierarchię wartości. Wie, co jest ważne, a co najważniejsze.
2018-05-29Andrzej CichońJestem z wami
Niezależnie od tego jaki czas w tej chwili przeżywamy, Jezus mówi właśnie do nas – wsłuchajmy się w ten głos: A oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata.
2018-05-25Andrzej CichońDuch - Adwokat
Ponad wszystko nie muszę się o moją wiarę lękać, bo mam przecież doskonałego Adwokata, mam najlepszego z możliwych Obrońcę.
2018-05-19Andrzej CichońProstota Ewangelii
Nie ma większego znaku dla tych, którzy uwierzyli, niż po prostu wzajemna MIŁOŚĆ.
2018-05-10Andrzej CichońBóg jest miłością
To jedno z kluczowych stwierdzeń naszej wiary. Jak mówi św. Jan w swoim Liście: Bóg jest miłością. Co to właściwie oznacza?
2018-05-04Andrzej CichońMiłość, słowa, trwanie w Bogu
Kochać prawdziwie to chcieć dobra drugiego ze względu na niego samego oraz ze względu na Boga.
2018-04-26Andrzej CichońOddać życie Pasterzowi
Daj mi Panie żyć i oddawać Tobie swoje życie – codziennie coraz bardziej.
2018-04-19Andrzej CichońByć świadkiem nawrócenia
Panie, oświeć mój umysł, aby rozumiał, że w Twoje imię jest głoszone nawrócenie i odpuszczenie grzechów wszystkim narodom, począwszy od Jeruzalem.
2018-04-13Andrzej CichońCo zostało w nas z chrześcijaństwa?
Bez Ciebie zmartwychwstałego, bez Ciebie żywego nie ma chrześcijaństwa. Daj mi zmartwychwstały Panie, dotknąć Ciebie.
2018-04-05Andrzej CichońJestem świadkiem Zmartwychwstania
Zmartwychwstały, który pokonał śmierć. Zmartwychwstały – żywy pod postaciami Chleba i Wina. Zmartwychwstały – w swoim Ciele i Krwi.
2018-04-01Andrzej CichońPalmowa
Ta historia powtarza się dziś: na wszystkich kontynentach, w naszym kraju, w mieście, gdzie mieszkam, w mojej rodzinie i... w moim sercu.
2018-03-22Andrzej CichońPosłuszeństwo
Posłuszeństwo nie jest dziś modną postawą. Jednak w życiu wiary jest niezbędne. Jest oznaką zaufania Bogu, nie sobie. Jest prawidłowym ustawieniem swoich priorytetów.
2018-03-16Andrzej CichońŁaską zbawieni
Bóg będąc bogaty w miłosierdzie daje nam zbawienie. Daje za darmo. Nie w zamian. Nie w nagrodę za zdobyte punkty.
2018-03-09Andrzej CichońPorywczość Jezusa
Dziękuję Ci Boże za Twoją niewiarygodną miłość do mnie. Dziękuję Ci, że z miłości do mnie Chrystus pozwolił „zburzyć świątynię swego ciała” na krzyżu.
2018-03-02Andrzej CichońTo się da pojąć tylko sercem
Czy Bóg faktycznie wymaga, by człowiek porzucił swoje plany, marzenia, dążenia? Popatrzmy na Abrahama...
2018-02-23Andrzej CichońDuch wyprowadza na pustynię
Właśnie rozpoczęliśmy Wielki Post, by podobnie jak Jezus przez 40 dni przygotowywać się na Najważniejsze.
2018-02-16Andrzej CichońNie gorszyć Żydów
Mocno brzmią mi w uszach słowa św. Pawła: Nie bądźcie zgorszeniem ani dla Żydów, ani dla Greków, ani dla Kościoła Bożego.
2018-02-09Andrzej CichońGłosić Ewangelię
Co to dziś znaczy „głosić Ewangelię”? Kto wie, czy najlepszym głoszeniem Ewangelii nie jest pokazywanie innym, że sam Bóg się nade mną pochyla?
2018-02-02Andrzej CichońDowcip Boga
Uwielbiam dowcip Pana Boga. Uwielbiam Jego poczucie humoru.
2018-01-26Andrzej CichońCzas jest krótki
Czas jest nam dany tylko raz - żadna chwila nie wróci. Trzeba go mądrze wykorzystać
2018-01-19Andrzej CichońSprawy osobiste
Trzeba mi uczyć się od Samuela jego modlitwy. Trzeba mi w ciszy usiąść przed Najświętszym Sakramentem i w sercu powiedzieć Bogu: Mów...
2018-01-12Andrzej CichońBoże drogi
Był taki czas w moim życiu, że wydawało mi się, że na tematy wiary, religii, Kościoła sporo wiem. Miałem wszystko w miarę dobrze poukładane...
2018-01-04Andrzej CichońLepiej być poganinem
Proszę Cię Boże byś dał mi świadomość, że kochasz wszystkich ludzi niezależnie od sytuacji, w jakiej się znaleźli.
2018-01-04Andrzej CichońWiara Abrahama
Prosimy o łaskę, prosimy, by nam Bóg błogosławił, by się nad nami zlitował, by wspierał... A o co tak naprawdę nam chodzi?
2017-12-28Andrzej CichońBłogosławieństwo
Pozwól, że skieruję te słowa do Ciebie człowieku, niezależnie od tego, czy jesteś wierzący czy niewierzący, czy jesteś Chrześcijaninem czy Buddystą, wyznawcą Judaizmu albo wzywasz Allaha...
2017-12-28Andrzej CichońPo Bożym Narodzeniu
Życzę sobie i nam wszystkim, by Jezusowi również dziś "się po prostu zwyczajnie dobrze żyło wśród ludzi" i byśmy potrafili docenić "wartość codzienności".
2017-12-27Andrzej CichońBoże (nasze) Narodzenie
Gdy Adam zaburzył harmonię świata swoim nieposłuszeństwem - grzechem, Bóg nie zostawił nas samym sobie w świecie, do którego w brutalny sposób wtargnęło zło. Dlaczego?
2017-12-21Andrzej CichońNie ja Tobie, Ty mnie jesteś potrzebny
Poślij do mnie swojego anioła, jak do Maryi, by mnie nawrócił, by mi przypomniał, że nie ja Tobie, ale Ty mnie jesteś potrzebny
2017-12-19Andrzej CichońZawsze się radujcie
Tak pokręciliśmy Pańskie drogi, że całego Adwentu, całego życia nie starczy, by stały się znów proste. Jak z tej gmatwaniny życia się wydostać?
2017-12-15Andrzej CichońObietnica Boga
Jesteśmy chrześcijanami 2000 lat później. Czy jeszcze pamiętamy o Bożej obietnicy? Czy jeszcze czekamy na to samo, na co czekali chrześcijanie z czasów św. Piotra?
2017-12-07Andrzej CichońCzuwajcie!
Czy można swoje życie przespać? Czy można swoje życie przegapić?
2017-12-01Andrzej CichońBoisz się końca świata?
Co zrobić, by się nie bać? Nie czekać na koniec świata. Nie ma innego sposobu, jak zauważać Jezusa codziennie wokół siebie.
2017-11-24Andrzej CichońNie ma sprawiedliwości
Proszę Cię Boże, bym kiedyś przy końcu swojego życia usłyszał Twoje Słowo: Dobrze, sługo dobry i wierny!
2017-11-17Andrzej CichońGłupi czy mądry
Czy sprawy wiary są oderwane od rozumu, jak chcieliby niektórzy? Z pewnością nie
2017-11-10Andrzej CichońPokora
Może tak być, że tak mnie zdenerwuje, rozczaruje lub dotknie mój własny proboszcz albo biskup, że chciałoby się uciec z kościoła, rzucić tym wszystkim i nie mieć z nimi nic wspólnego. Jest wtedy taka pokusa buntu.
2017-11-03Andrzej CichońŚwięci
Napisać o wszystkich świętych? O wszystkich to chyba nie dam rady, ale o kilku mogę spróbować.
2017-10-27Andrzej CichońBędziesz miłował
Czyż nasza religia nie jest wspaniała? Kochać Boga! Kochać człowieka! A co to właściwie oznacza kochać?
2017-10-27Andrzej CichońJa, Faryzeusz
Tak już żeśmy się przyzwyczaili, że faryzeusze to ci źli, podejrzani, którzy przeciwko Jezusowi knują, próbują Go zniszczyć i faktycznie ostatecznie doprowadzają do ukrzyżowania.
2017-10-20Andrzej CichońReligia biesiadna
Mam czasem takie wrażenie, że wielu z nas, chrześcijan, traktuje wiarę jako pasmo cierpień, wyrzeczeń, pokut, kar za grzechy oraz wielkiego smutku.
2017-10-13Andrzej CichońUwiodłeś mnie
Życie wiarą to nie są tylko zachwyty, ochy i achy. Trzeba wrzucić na plecy swój krzyż i twardo kroczyć po ziemi
2017-09-01Andrzej CichońKim jest dla mnie Jezus?
Kim jest dla mnie Jezus? Oczywiście mogę sobie przypomnieć różne regułki katechizmowe, ale one są wyuczone
2017-08-25Andrzej CichońNieuprzejmy Jezus
Panie, naucz mnie takiej modlitwy: bezczelnej w wierze, że Ty wszystko możesz
2017-08-19Andrzej CichońSzmer Boga
Boże pozwól mi doświadczyć Twojej obecności w szmerze łagodnego powiewu
2017-08-12Andrzej CichońPrzemienienie
To jest niebo, w którym chce się pozostać, w którym chce się postawić namiot, w którym chce się zamieszkać
2017-08-05Andrzej CichońBóg wie, co robi
Człowiek wsłuchany w Boże słowo wydaje plon: jeden stokrotny, drugi sześćdziesięciokrotny, inny trzydziestokrotny
2017-07-14Andrzej CichońPan jest dobry
Mam pewien problem. Pewnie nie tylko ja. Jak rozumieć słowa: Słodkie jest moje jarzmo, a moje brzemię lekkie?
2017-07-07Andrzej CichońRecepta na szczęście
Mam dwóch, coraz bardziej dorosłych synów i osobiście nie znam cierpienia tych, którzy z różnych powodów nie mogą mieć potomstwa
2017-06-30Andrzej CichońTęsknota za Rajem
Czasem się wkurzam na Adama (i Ewę) za grzech pierworodny. Jakby nie ich występek, to do dziś bylibyśmy w Raju. Niepotrzebnie się wkurzam
2017-06-23Andrzej CichońDobry Bóg
Kiedy ja w końcu uwierzę w to, że Bóg jest dobry?
2017-06-09Andrzej CichońDuch Święty
Duchu Święty pomagaj mi pokazywać moim życiem, iż: Panem jest Jezus
2017-06-02Andrzej CichońCo tam Panie... w polityce?
Co apostołom ciągle zaprząta głowę po trzech latach codziennego przebywania z Mistrzem, po traumie Jego śmierci na krzyżu, po niesamowitych wydarzeniach Zmartwychwstania Jezusa?
2017-05-25Andrzej CichońSierota
Niby dorosły facet ze mnie, ba nawet synów już mam wyższych od siebie, a czasem zachowuję się jak ostatnia sierota
2017-05-19Andrzej CichońNie poznałem
Jestem pewien, że dzisiejsze słowa Jezusa skierowane do Filipa, odnoszą się bezpośrednio do mnie
2017-05-12Andrzej CichońPasterz
Szczęśliwe, obfite życie już tu na ziemi jest możliwe tylko z Nim
2017-05-05Andrzej CichońEmaus
Różnie bywa na naszych drogach do Emaus, na naszych drogach życia
2017-04-27Andrzej CichońTomasz
Pan mój i Bóg mój! I tego się będę trzymał
2017-04-15Andrzej CichońZmartwychwstanie
Zmartwychwstały odkrywa mi Siebie, bym: ujrzał i uwierzył
2017-04-14Andrzej CichońNie mogę się doczekać
Wielki Post prowadzi do Zmartwychwstania. Jeśli dziś jest trochę smutniej, to po to, bym tym bardziej ucieszył się Zwycięstwem
2017-03-30Andrzej CichońPalmowa
Czuję się zawsze nieco nieswojo w Niedzielę Palmową w kościele, gdy podczas czytania Ewangelii - opisu Męki Pana Jezusa, kapłan na samym początku prosi, by ludzie usiedli
2017-03-30Andrzej CichońOtworzyć oczy
Gdy tydzień temu zakończyłem rozważanie prośbą do Boga, bym potrafił patrzeć na innych Jego oczami, nie miałem świadomości, że w kolejną niedzielę ten wątek będzie tak bardzo wyeksponowany w czytaniach mszalnych
2017-03-25Andrzej CichońCzłowiek najważniejszy
Choć dla Jezusa ważny jest Naród Żydowski, ważne są wartości religijne i ważne jest dobre postępowanie, to najważniejszy jest człowiek
2017-03-17Andrzej CichońWiara w obietnicę
Czasem już tu na ziemi mamy swoje chwile Przemienienia i czujemy się jak w niebie. To dobrze, bo trzeba się przyzwyczajać
2017-03-10Andrzej CichońPokusa zbawienia
Trudna jest Ewangelia o kuszeniu Jezusa na pustyni
2017-03-03Andrzej CichońJA nie zapomnę
Łatwo powiedzieć: nie martw się. Łatwo komuś. Czasem trudno przekonać samego siebie
2017-02-25Andrzej CichońSłońce i deszcz
Czy o to chodzi Jezusowi, by dobry chrześcijanin był popychadłem, niedorajdą i ostatnim naiwniakiem?
2017-02-18Andrzej CichońPoprawiać Boga
Minęło ponad 2500 lat, w tym 2000 chrześcijaństwa, a wśród nas ludzi niewiele się zmieniło
2017-10-02Andrzej CichońBoża sprawiedliwość
Dobrze, że żyjemy w czasach, gdy dzięki św. Siostrze Faustynie oraz św. Janowi Pawłowi II tak bardzo eksponuje się Boże Miłosierdzie. Z Jego Sprawiedliwością mamy większy problem
2017-09-22Andrzej CichońPrzebaczyć bratu
Czasem nie jest łatwo przebaczyć. Bywają takie zranienia, które wloką się za człowiekiem całymi latami
2017-09-13Andrzej CichońMiłuj bliźniego
Chrześcijaństwo jest religią Miłości. A miłość jest możliwa tylko wtedy, gdy wchodzimy w żywe relacje z innymi ludźmi.
2017-09-07

Realizacja: 3W
Realizacja: 3W