Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao

Maciej Górnicki

Redaktor naczelny serwisu Opoka

dr Maciej Górnicki

Redaktor naczelny serwisu Opoka

Teolog. Specjalizacja teologia duchowości. Szczególne pole zainteresowań: czternastowieczni mistycy angielscy.

Od wielu lat zaangażowany w ruchy kościelne. W latach 80-tych związany z Ruchem Światło-Życie. Od lat 1990-tych do chwili obecnej - z Odnową w Duchu Świętym. Jeden z liderów gliwickiej wspólnoty Szekinah.

Mąż, ojciec dwójki dzieci.

Hobby: muzyka, gra na gitarze i instrumentach klawiszowych.


Teksty na naszym portalu:

Maciej GórnickiNajlepszy system podatkowy to... prosty system
Sejm przyjął ustawę dotyczącą obniżenia składek na ubezpieczenie społeczne. Powinniśmy się cieszyć?
2018-07-24Maciej Górnicki20 lat Opoki w służbie Kościoła
Czy w ciągu 20 lat swego istnienia Opoka przydała się na coś Kościołowi? Jaka wizja Kościoła i mediów kościelnych leży u podstaw naszego portalu?
2018-06-06Maciej GórnickiWszystko mi wolno, ale nie wszystko przynosi korzyść
Wolność jest dziś słowem odmienianym przez wszystkie przypadki. Czy myślimy jednak o prawdziwej wolności, czy raczej o jakiejś jej karykaturze?
2018-05-24Maciej GórnickiMały Alfie i pytanie o ludzką wrażliwość
Sprawa Alfiego pokazuje, że z naszą ludzką wrażliwością nie jest najgorzej. Mamy natomiast problem z autentyczną "wyobraźnią miłosierdzia"
2018-04-26Maciej GórnickiList Placuit Deo: wobec współczesnych tendencji zniekształcających chrześcijańskie rozumienie zbawienia
22 lutego 2018 r. Kongregacja Nauki Wiary opublikowała list Placuit Deo, w którym zwraca uwagę na groźne tendencje sprowadzające chrześcijańskie zbawienie do samodoskonalenia albo samooświecenia
2018-03-02Maciej GórnickiPrawo należy szanować
Prawo należy szanować. Trochę inaczej jest z szacunkiem dla prawników, zwłaszcza gdy są bardzo roztargnieni
2018-02-21Maciej GórnickiTelewizja, VOD i 4K: co jest trendy, co jest passé?
Czy tradycyjna telewizja odchodzi do lamusa, powoli zastępowana przez Youtube i rozmaite formy wideo na żądanie (VOD)? Co oznacza skrót 4K?
2017-12-21Maciej GórnickiWstęp do Kościoła: sakramenty, czyli znaki Bożej miłości
Po co Kościół wymyślił sakramenty? Czy te obrzędy faktycznie wnoszą coś do mojego życia - czy są tylko pustymi gestami?
2017-12-20Maciej GórnickiSzósty Dzień Stworzenia
Stwórca Świata nie był w pełni zadowolony. Wszystko, co do tej pory uczynił, było dobre. Ale brakowało jeszcze czegoś, co byłoby koroną stworzenia
2017-12-20Maciej GórnickiWstęp do Kościoła: czym jest wiara?
O co właściwie chodzi w Kościele? Dlaczego na proste pytania słyszymy ciągle tak skomplikowane odpowiedzi? Czy nie można tego powiedzieć tak po prostu, żeby wszyscy zrozumieli?
2017-12-07Maciej GórnickiWstęp do Kościoła ... dla kompletnie niewtajemniczonych
O co właściwie chodzi w Kościele? Dlaczego na proste pytania słyszymy ciągle tak skomplikowane odpowiedzi? Czy nie można tego powiedzieć tak po prostu, żeby wszyscy zrozumieli?
2017-12-07Maciej GórnickiJak nie dać się zjeść rachunkom za prąd?
Czy wiesz, jak się nazywa twoja taryfa i kto jest dostawcą energii elektrycznej w twoim domu lub firmie? Ile prądu zużywają poszczególne urządzenia?
2017-11-29Maciej GórnickiSamobójstwo: bohaterstwo, ofiara złożona w obronie wartości czy gest rozpaczy?
Jakie przesłanie płynie z samobójczej śmierci Piotra Szczęsnego? Czy chrześcijanie mogą - i czy powinni - w jej obliczu zachować milczenie?
2017-11-07Maciej GórnickiRóżaniec bez granic
7 października 2017 r. był momentem historycznym, wielką modlitwą o wylanie łaski Bożej na Polskę. Skąd więc zarzuty, że była to modlitwa "przeciw komuś", wynikająca z ciasnoty naszych serc?
2017-10-10Maciej GórnickiDlaczego zamachy się nie skończą?
To, co obecnie ma miejsce w Europie, nie przypomina pokojowej wymiany kulturowej, a raczej starcie Gotów, Hunów czy Wandali ze starożytnym Rzymem. Czy potrafimy wyciągnąć wnioski z lekcji historii?
2017-08-21Maciej GórnickiO pobożności trydenckiej i posoborowej
Zgadzam się z krzewicielami "liturgii trydenckiej", że z naszym podejściem do misterium eucharystii coś jest nie tak. Niekoniecznie jednak przyjmę proponowane przez nich rozwiązanie
2017-06-30Maciej GórnickiIle człowiekowi zakupów potrzeba?
Zachłanność człowieka jest nieskończona. Jeśli nie będziemy się umieli samoograniczyć, wszyscy skończymy tak jak Pachom z opowiadania Tołstoja
2017-06-20Maciej GórnickiCo boskie Cezarowi?
Nie bez powodu Jezus odmawia odpowiedzi na pytania, które w podtekście mają pomieszanie Królestwa Bożego z ludzkim. Czy my - jako Jego uczniowie - również powinniśmy nauczyć się rozdzielać te kwestie?
2017-06-19Maciej GórnickiO celebrytach, artystach i politykach
Przy okazji zamieszania z Festiwalem w Opolu trudno oprzeć się refleksji na temat różnicy między autentycznym artystą, twórcą czy autorytetem naukowym, a jego podróbką, zwaną potocznie "celebrytą"
2017-05-22Maciej GórnickiWojna podjazdowa, w której stawką jest dziecko
Rozwód jest dramatem, ale można wiele zrobić, aby dziecko nie musiało płacić za niego ceny
2017-04-12Maciej GórnickiLiberalny odjazd
Czy liberalny światopogląd jest jedynym dopuszczalnym? Tak można by sądzić po lekturze tekstu z najnowszego Newsweeka, na temat wychowania w domu rodzinnym Prezydenta Dudy
2017-03-28Maciej GórnickiPodatki, abonamenty i archaiczne media
"Socjalizm bohatersko walczy z problemami nieznanymi w żadnym innym ustroju" - te słowa Kisiela jako żywo pasują do niekończącej się dyskusji o abonamencie RTV. Może zamiast w przeszłość, czas popatrzeć w przyszłość?
2017-03-17Maciej GórnickiRecepta na slow life
Czy istnieje recepta na "slow life", życie bez pośpiechu, ciągłego stresu i napięcia? Praktyka pokazuje, że wcale nie jest to łatwe. W rozmowach z ojcem Leonem kolejni celebryci odkrywają jednak, że nie jest to niemożliwe
2016-12-06Maciej GórnickiMaryjne kompendium z przesłaniem
Objawienia maryjne nierzadko wbudzają kontrowersje, pytania, domagają się podjęcia ich przesłania. Czy da się przeczytać 1000-stronicową książkę poświęconą objawieniom? Tak - jeśli jest to "Świat maryjnych objawień". I trudno pozostać obojętnym!
2016-11-24Maciej GórnickiIntronizacja dla opornych
Jakieś 20 lat temu sporym sukcesem wydawniczym cieszyła się seria "Dla opornych", tłumacząca różne zawiłe kwestie techniczne prostym językiem. Czy da się w ten sposób wyjaśnić tak skomplikowaną teologicznie sprawę, jak intronizacja Chrystusa?
2016-11-22Maciej GórnickiOdgórnie czy oddolnie?
Jak się nie dać wciągnąć w coś, czego dobrze nie przemyśleliśmy? Czy łatwość komunikacji stwarzana przez współczesne media, portale i sieci społecznościowe sprzyja naszej wolności wyboru i refleksyjnemu myśleniu?
2016-10-28Maciej Górnicki"Upomnę się o życie człowieka"
Jest "prawo" i są różne "prawa". Prawo do życia wydaje się najbardziej podstawowe, a jednak nasza cywilizacja coraz mocniej zaczyna je kwestionować w imię różnych praw wtórnych. Czyżby wkrótce prawo do życia miało się stać przywilejem nielicznych?
2016-10-05Maciej GórnickiKto chce, a kto może pracować w niedzielę
Czy praca pewnych ludzi jest potrzebna, aby inni mogli świętować w niedzielę? Odpowiedź jest chyba oczywista
2016-09-06Maciej GórnickiCzy w dwie godziny można odzyskać emocjonalną i duchową wolność?
Czy zmagasz się w swoim życiu z emocjami, nad którymi nie umiesz zapanować? Może jest to emocjonalny chłód w relacjach? Gniew? Nieposkromiony pociąg do jakichś przyjemności? Lęk? Czy wystarczą dwie godziny, aby się z tym uporać?
2016-06-17Maciej GórnickiPrzemyślenia ze szpitala
Reformy w czasach nienawiści
2016-03-16Maciej GórnickiŻycie w obecności Boga, czyli o unikaniu rozdźwięku między życiem a wiarą
Słysząc o "życiu w obecności Boga", wyobrażamy sobie jakiś niezwykły dar, zarezerwowany dla mistyków. Tymczasem jest to powołanie, które dotyczy wszystkich chrześcijan. Rozbicie naszego życia na to co "święte" i "nieświęte" to prawdziwy dramat!
2016-01-29Maciej Górnicki, Jacek WójcikIstotne zmiany dla kierowców: nowe zasady szkolenia, reedukacji i okres próbny
Rok 2016 przynosi istotne zmiany, dotyczące zarówno doświadczonych, jak i nowych kierowców. Zmienia się system szkolenia, a także zasady dotyczące kursów reedukacyjnych i punktów karnych
2015-11-17Maciej GórnickiO żenieniu wody z ogniem
Mi Halloweenowe truposzczaki, wiedźmy i dyniowe potwory nie przeszkadzają. Zastanawiam się tylko, jak pogodzić zabawę w demony z chrześcijańską wiarą w życie przekraczające próg śmierci
2015-11-02Maciej GórnickiRykoszetem w dialogistów
Publiczny coming out księdza-homoseksualisty okazał się przysłowiowym "strzałem w stopę". W tym przypadku nie trzeba chyba powoływać specjalnej komisji, która zbada przyczyny wypadku, ale wystarczy samemu wyciągnąć wnioski
2015-10-07Maciej GórnickiTam, gdzie nie ma żadnych uchodźców
Przeczytawszy setki tekstów na temat uchodźców, ciągle nie umiem sobie odpowiedzieć na jedno pytanie. A gdyby na nie odpowiedzieć, być może problem uchodźców zostałby rozwiązany od ręki
2015-09-28Maciej GórnickiPrzekaz wiary i pokolenie "internetów"
Według słów Josha McDowella, "obecne pokolenie chrześcijan jest ostatnim, które nosi Ziemia". To nie proroctwo, ale trzeźwa refleksja. Być może tracimy właśnie ostatnią szansę, by głosić Ewangelię w sposób docierający do ludzi
2015-07-22Maciej GórnickiJednomandatowe czy po prostu nieproporcjonalne?
Dyskusja na temat JOW-ów przypomina dylemat: "jak mieć ciastko i zjeść ciastko". Żaden system wyborczy nie będzie doskonały. Jednak obecna patologia, której istotą jest zupełna alienacja polityków od obywateli, wskazuje, że przyszedł czas na zmianę
2015-06-24Maciej GórnickiNie jestem Charlie! Jestem Nigeryjczykiem!
Dla terroryzmu nie ma usprawiedliwienia. Jednak potępienie jednej skrajności nie może powodować popadnięciem w drugą. Czy jeśli jutro ktoś dokona zamachu na redakcję Playboya, mam wypisać sobie na transparencie: "Jestem Playboyem"?
2015-01-13Maciej GórnickiKlauzula sumienia, prof. Chazan i dylematy prawne
Klauzula sumienia to wyznacznik cywilizacyjnej dojrzałości społeczeństwa. Niestety często pozwalamy się z tej dojrzałości ograbiać, nie rozumiejąc jak działa tzw. "agenda setting" - stajemy się ofiarami medialnych prowokacji
2014-06-12Maciej GórnickiLourdes bez tajemnic
Książka Vittorio Messori'ego "Tajemnica Lourdes" podejmuje na nowo problem prawdziwości objawień w Lourdes. Po ponad 150 latach nadal jest w tej sprawie wiele do powiedzenia!
2014-05-15Maciej GórnickiChrześcijańskie Halloween?
Czy chrześcijanie mogą obchodzić Halloween? To pytanie jest źle zadane. Należy raczej zapytać: "Dlaczego chrześcijanie nie obchodzą Halloween?"
2011-10-31Maciej GórnickiGdzie znajdziesz siebie?
Myśl na Triduum Paschalne
2011-04-23Maciej GórnickiRadosna nowina!
Życzenia na Wielkanoc - 2010 r.
2010-04-03Maciej GórnickiListy-łańcuszki: prześlij mnie dalej
Jak nie dać się zrobić w balona i nie uwiarygadniać swoim nazwiskiem oszukańczych listów-łańcuszków
2006-05-12Maciej GórnickiKardynałowie nominowani 22 lutego 2006 przez Benedykta XVI
Krótka informacja na temat 15 kardynałów nominowanych przez Benedykta XVI 22.02.2006
2006-02-23Maciej GórnickiW sprawie "Egzorcyzmów Anneliese Michel"
Uwagi w sprawie kontrowersyjnych egzorcyzmów
2006-02-03Maciej GórnickiTablica centylowa (masa ciała) dla dziewcząt
Tablica umożliwiająca porównanie swojej masy ciała do populacji w tym samym wieku (dziewczęta)
2005-12-08Maciej GórnickiTablica centylowa (masa ciała) dla chłopców
Tablica umożliwiająca porównanie swojej masy ciała do populacji w tym samym wieku (chłopcy)
2005-12-08Maciej GórnickiKonferencja "Wyzwania współczesnej edukacji - e-nauczanie"
Zapowiedź konferencji zaplanowanej na 17.09.2005 w Lublinie (KUL)
2005-09-13Maciej Górnicki, www.vatican.vaKronika pontyfikatu Jana Pawła II 1998-2005
Kronika ostatnich 8 lat pontyfikatu Papieża Jana Pawła II, na podstawie informacji oficjalnych www.vatican.va
2005-05-20Maciej GórnickiBiografia Benedykta XVI
Biografia Benedykta XVI (Josepha Ratzingera) do czasu wyboru na stolicę Piotrową (na podstawie materiałów oficjalnych)
2005-05-11Maciej GórnickiData wielkanocy
Jeśli chcesz sprawdzić, którego dnia przypadała lub przypadnie Wielkanoc w danym roku, to znalazłeś właściwą stronę
2005-03-24Maciej GórnickiSkontroluj swoją wagę!
W jaki sposób sprawdzić, czy grozi nam otyłość, czy raczej anoreksja? Zobacz tu!
2004-06-24Maciej GórnickiWirusy proszą: otwórz mnie!
Jak najprościej rozpoznać wirusa komputerowego? Na pewno po tym, że twój komputer nie działa. Ale może są i inne sposoby?
2004-04-01Katherine Rabenstein, Maciej GórnickiŚw. Walenty Rzymianin
Krótka biografia św. Walentego, patrona zakochanych
2003-02-13Józef Kowalczyk, Maciej GórnickiArmenia - kraj na rozdrożu świata
Historia Armenii i Kościoła Ormiańskiego
2001-09-20Marek Tatar, Maciej GórnickiKierownictwo duchowe: potrzeba przygotowania
Kierownictwo duchowe to wyjątkowo odpowiedzialne zadanie. Czy można się do niego przygotować? Jeśli tak, to w jaki sposób?
2014-06-25Maciej GórnickiZiemia Święta i gaszenie ducha
Ziemia Święta to miejsce szczególnego działania Boga w dziejach ludzkości - słusznie zwana jest "piątą ewangelią". Dlaczego jednak my, chrześcijanie, nie doświadczamy tego Bożego działania, dlaczego nasze życie nie staje się również piątą ewangelią?
2014-04-16Maciej GórnickiMęka Pańska - więcej niż cierpienie
Męka Pańska to trzeci, kulminacyjny temat Wielkiego Postu. Jednak ten, kto dostrzega w niej tylko cierpienie, nie dostrzegł jeszcze tego, co najistotniejsze - zatrzymał się przed Tajemnicą zamiast doświadczyć jej mocy
2014-03-26Maciej GórnickiChrzest - moja więź z Bogiem
Chrzest: jeden z trzech tematów Wielkiego Postu. To nie dawna ceremonia, której nawet nie pamiętasz, ale siła Twojego życia! Czy korzystasz z niej, czy raczej traktujesz swoje życie jak "śmieciową umowę"?
2014-03-07Maciej GórnickiChrzest - moja więź z Bogiem (2)
IV niedziela Wielkiego Postu kontynuuje temat naszej relacji z Jezusem: co jest prawdziwą duchową ślepotą? Jak się z niej wyleczyć?
2014-03-07Maciej GórnickiChrzest - moja więź z Bogiem (3)
V niedziela Wielkiego Postu mówi o istocie naszej relacji z Bogiem: o Bogu bliskim, który poruszony jest naszym losem
2014-03-07Maciej GórnickiWielki Post to coś więcej niż popiół w Środę Popielcową
Dlaczego przez ponad 40 dni mamy sobie odmawiać tego, co przyjemne, rezygnować z zabaw, umartwiać się? Wielki Post to coś znacznie więcej niż "post" i "umartwienie". To czas szansy dla Ciebie!
2014-02-28Maciej GórnickiBiskupi polscy z wizytą "ad limina apostolorum"
Biskupi polscy udają się z wizytą "ad limina apostolorum" 1-8 lutego 2014. Jaki jest cel takich wizyt i co było przedmiotem poprzednich spotkań biskupów z Papieżem?
2014-01-29Maciej GórnickiModlitewnik na smartfona? Czemu nie
Nasze babcie i mamy nosiły ze sobą do kościoła książeczkę do nabożeństwa. Choć książeczka wyszła już z mody, jej funkcje może przejąć smartfon
2013-07-26Maciej GórnickiPapież Franciszek i limuzyny biskupów
Na adres redakcji Opoki przyszedł mail poruszający kwestię "limuzyn biskupów" w kontekście wezwania Papieża Franciszka do skromnego stylu życia Kościoła. Odpowiadamy, bo kwestia jest istotna, a "limuzyna" to słowo cokolwiek wieloznaczne
2013-06-10Maciej GórnickiKlauzula sumienia dla opornych
Zasada "klauzuli sumienia" nie jest jakimś prawnym widzimisię, ale dotyka niesłychanie istotnych kwestii z pogranicza prawa, etyki i światopoglądu. Warto zrozumieć, co leży u jej podstaw i jakie jest jej miejsce w państwie demokratycznym
2012-05-11Maciej GórnickiPropaganda Dei - "Ważne"
Płyta zespołu Propaganda Dei to czyste, rasowe reggae w najlepszym wydaniu. I nie chodzi tylko o muzykę...
2011-01-21Maciej GórnickiE-mail wygodny czy bezpieczny? A może jedno i drugie?
Czy współczesnemu duszpasterzowi email przydatny jest tak jak rybie rower? Raczej nie, ale nieraz posługuje się emailem tak jakby ryba chciała jeździć rowerem...
2010-10-14Maciej Górnicki10 kwietnia 2010: dlaczego to się stało?
Po tragedii, która dotknęła nasz naród 10 kwietnia 2010, cała Polska zamarła w szoku i milczeniu. Szok prędzej czy później ustąpi, i przychodzi czas na refleksje...
2010-04-13Maciej Górnicki"Pasja" - gdy politycy nie mogą sobie podporządkować religii, najchętniej ją ukrzyżują
Recenzja filmu "Pasja" (reż. Michael Offer), Warner Bros 2008
2010-03-26Maciej GórnickiNajmniejszy komputer świata
Od wielkich komputerów mainframe do ... kieszonkowych palmtopów i handheldów
2007-10-16Maciej GórnickiW obronie arcybiskupów i prawdy
Felieton napisany 6.01.2007, przed ingresem abp Stanisława Wielgusa
2007-01-08Maciej GórnickiEdytor tekstu: rzecz do opanowania!
Krótki kurs edycji tekstu w edytorze typu Ms Word
2006-12-14

Więcej...