Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao


Poznaj nas bliżej,

czyli co nieco o Odnowie w Duchu Świętym

 

 

Czym jest Odnowa w Duchu Świętym w Kościele?

 

Odnowa w Duchu Świętym (Odnowa Charyzmatyczna) jest jednym z najprężniej działających i najliczniejszych ruchów w Kościele katolickim. Wywodzi się z ożywienia religijnego, które miało miejsce w kościołach protestanckich na początku XX w. Ruch zaakceptowany przez Kościół katolicki, jest iskrą zapalającą do działania w duchu Ewangelii w wielu parafiach. Obecnie Odnowa gromadzi kilka milionów chrześcijan w różnym wieku na świecie. W Polsce pierwsze grupy Odnowy powstały w latach 70. XX w., a obecnie liczą kilkadziesiąt tysięcy stałych członków i ok. 200 tys. sympatyków.

Odnowa w Duchu Świętym pomaga odkryć współczesnym chrześcijanom Boga, który jest bliskim, kochającym Ojcem i Przyjacielem, a nie teoretycznym pojęciem oraz Kościół — wspólnotę wiernych, który jest prowadzony przez Ducha Świętego. Członkowie ruchu starają się żyć tu i teraz jako świadomi i autentyczni chrześcijanie oraz aktywnie angażują się w życie Kościoła i życie społeczne, tak, by przemieniać świat, w którym żyjemy (m.in. spotkania modlitewne, akcje i koncerty ewangelizacyjne, wolontariat).

Cechą wyróżniającą członków i sympatyków Odnowy w Duchu Świętym jest radość — dar Ducha Bożego — tak potrzebna w dzisiejszych czasach.

 

Jak Odnowa jest zorganizowana?

W ramach Odnowy działa Krajowy Zespół Koordynatorów (świeccy i duchowni) stanowiący strukturę będącą forum wymiany doświadczeń, koordynującą ogólnopolskie akcje utrzymującą kontakty z ruchem charyzmatycznym na świecie i Międzynarodowymi Służbami Katolickiej Odnowy Charyzmatycznej (ICCRS)) oraz Komisja Teologiczna (rozstrzyga teologiczne wątpliwości, poleca materiały formacyjne).

 

Cykliczne wydarzenia Odnowy w Duchu Świętym

 

Co roku, od 1983 r., na Jasnej Górze odbywają się Czuwania i Kongresy Odnowy w Duchu Świętym — spotkania gromadzące członków i sympatyków ruchu. Bierze w nich udział kilkaset tysięcy osób z kraju i z zagranicy. Gośćmi są znani i obdarowani niezwykłą mocą słowa hierarchowie, kaznodzieje i ewangelizatorzy, m. in. kard. Leo Suenens, o. Robert Faricy SJ, Philippe Madre, s. Briege McKenna OSC, o. Daniel Ange, o. Raniero Cantalamessa OFMCap i in.

Poza tym Odnowa organizuje rekolekcje dla kapłanów (co roku ponad setka uczestników z całej Polski), Forum Charyzmatyczne w Łodzi, Msze św. z modlitwą o uzdrowienie, Kongresy Młodych Charyzmatyków (od 1998 r. w Słupcy k. Konina, jedyne ogólnopolskie spotkania młodzieży gromadzące co roku kilkaset osób z całego kraju), domy rekolekcyjne, wydawnictwa, czasopisma.

www.odnowa.opoka.org.pl


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: ewangelizacja Duch Święty formacja odnowa w Duchu Świętym czuwanie charyzmat świeccy kongres ruch charyzmatyczny odnowa charyzmatyczna
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W