Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


ks. Jan Twardowski

ABC księdza Twardowskiego - Kazania najkrótsze

Czwarta niedziela Adwentu • Mt 1,18-24Oto anioł Pański ukazał mu się we śnie i rzekł: „Józefie, synu Dawida, nie bój się wziąć do siebie Maryi, twej Małżonki; albowiem z Ducha Świętego jest to, co się w Niej poczęło” (Mt 1,20).

Często z anioła robimy malowankę dla dziecka, naiwny obrazek, przedstawiamy go jako pannę ze skrzydłami. Tymczasem anioł jest niewidzialną potęgą Boga, wysłannikiem Boga, źródłem mocy nie tylko dla dziecka.

Anioł Stróż nie tylko chroni przed przepaścią, często zrzuca w przepaść, przeprowadza przez najbardziej trudne doświadczenia.

Do aniołów nie wypada tylko modlić się, prosząc o pomoc — aniołów trzeba czcić jako wysłanników Boga. „Oto Ja posyłam anioła przed tobą, aby cię strzegł w czasie twojej drogi i doprowadził cię do miejsca, które ci wyznaczyłem. Szanuj go i bądź uważny na jego słowa. Nie sprzeciwiaj się mu w niczym, gdyż nie przebaczy waszych przewinień, bo imię moje jest w nim” (Wj 23,20-21).

Nie Anioł Stróż

Mojego Anioła Stróża nie widać

choć nie zazdrości archaniołom

nie strzeże nikogo jak na obrazku

przewraca kładkę po której idę

rzuca w przepaść na zbitą głowę

wyciąga za nogawki

pyta — jak leci

mówię mu nieprzyzwoity po łacinie banał

— Aniele tobie łatwo bo nie masz ciała

ale mnie sempiterna zabolała

nie rozumie strzeżonego Pan Bóg nie strzeże

do Boga idzie się na całego

przez kładkę skopaną

przez miłość która wyszła bokiem

przez rozpacz ze szczegółami

przez korek uliczny w którym ugrzęzło pogotowie z syreną

czasem jak stonoga co pomyliła nogi i stanęła jak noga

 

tłumaczył i ja tłumaczę

ale na obrazkach inaczej

Jan Twardowski (1915-2006), ksiądz i poeta, często mówił o swoich dwóch powołaniach. Inspiracją była dlań Ewangelia oraz własne doświadczenia i przeżycia (książka własnego życia - jak mówił). W obu powołaniach poszukiwał prostych, zwięzłych środków wyrazu. Niniejsza publikacja łączy słowa kaznodziei i słowa poety. Krótkie komentarze ewangeliczne oraz kojarzący się z konkretną Ewangelią wiersz - ułożone są w cyklu niedziel i świąt trzech lat liturgicznych: A, B, C, od pierwszej niedzieli Adwentu do niedzieli Chrystusa Króla. Okazją wznowienia publikacji ABC księdza Twardowskiego. Kazania najkrótsze jest przypadająca 1 czerwca 2015 roku setna rocznica urodzin Autora - księdza, który pisał wiersze.

Wydawca: IW PAX 2015
ISBN: 978-83-211-1962-5
Kup w księgarni PAX


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: Adwent duch Anioł czuwanie sen poszukiwanie Boga Anioł Stróż wysłannik modlitwa do aniołów
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W