Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Źródło: Przewodnik Katolicki

Ks. DARIUSZ MADEJCZYK

Abym obwoływał rok łaski od Pana

Niedzielne rozważanie / homilia. 3 niedziela zwykła, rok CW nowy rok weszliśmy w bardzo przykrym klimacie. Wszelkie informacje o noworocznych zabawach, które zazwyczaj królowały w prasie, radio i telewizji, przyćmił spór między rządem a służbą zdrowia. Być może dlatego także nasze modlitwy o błogosławieństwo w nowym roku zdawały się być bardziej żarliwe niż zwykle.

Jedno z poznańskich osiedli. Ksiądz kończy już kolędę. Jest w ostatnim mieszkaniu tego dnia. Ten dzień mógł się zakończyć bardzo spokojnie. A jednak... Spotkane małżeństwo dopiero co zamknęło „własny interes" - zbyt wielu mieli dłużników, żeby więc nie stanąć twarzą w twarz z komornikiem, zlikwidowali prowadzony od kilku lat sklep. Córka kończy właśnie studia. Synowi pozostały jeszcze tylko trzy zaoczne semestry na prywatnej uczelni - gdy został bez pracy, sekretariat uczelni skwapliwie poinformował, że podstawą do egzaminów jest uregulowanie zaległości finansowych.

Choć sytuacja w domu była raczej przykra i nie nastrajała optymizmem, w kolędowej rozmowie nie czuło się beznadziei. Więcej: kiedy kapłan, widząc trudną sytuację, bronił się przed wzięciem tradycyjnej ofiary, rodzice zdecydowanie zaprotestowali: „na wszystko musi wystarczyć, na Kościół też".

Dzisiejsza Ewangelia wprowadza nas w klimat pełen nadziei. Nadziei dla wszystkich, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji: ubogich, więźniów, niewidomych, uciśnionych. Chrystus, zapowiadany przez proroków, objawia swoją misję, przywołując słowa proroka Izajasza: „Duch Pański spoczywa na Mnie, ponieważ Mnie namaścił i posłał Mnie, abym ubogim niósł dobrą nowinę, więźniom głosił wolność, a niewidomym przejrzenie; abym uciśnionych odsyłał wolnych, abym obwoływał rok łaski od Pana".

W tych pierwszych tygodniach nowego roku warto zatrzymać się przy słowach dzisiejszej Ewangelii, by odkrywać tę nadzieję, która przychodzi do nas wraz z Jezusem. To właśnie On „obwołuje rok łaski od Pana". Obwołuje go dla utrudzonych i obciążonych ciężarem codziennego życia. To On przychodzi, aby nas przemienić. To w Nim „dziś spełniły się te słowa Pisma", które przynoszą pociechę wszystkim strapionym.

 


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: nadzieja biznes przemiana nowy rok rok łaski beznadzieja pociecha
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W