Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao

2 lutego

Ofiarowanie Pańskie

Hbr 2,14-18

Aby przez śmierć pokonać tego, który dzierżył władzę nad śmiercią. (Hbr 2,14)

W ankiecie przeprowadzonej wśród ludzi w podeszłym wieku zadano pytanie: „Gdybyś mógł przeżyć swoje życie jeszcze raz, co zrobiłbyś inaczej?”. Większość odpowiedzi dała się sprowadzić do trzech kategorii: 1. Więcej refleksji. 2. Więcej ryzyka. 3. Więcej działania – zwłaszcza dla dobra innych.

Jak sądzisz, co powstrzymało te osoby przed życiem w taki sposób, jak pragnęli? Najprawdopodobniej był to lęk. Lęk przed niepowodzeniem. Lęk przed reakcją innych. Lęk przed utratą zdrowia. I oczywiście lęk przed śmiercią – ten najważniejszy, najbardziej ograniczający, gdyż im bardziej boisz się śmierci, tym więcej energii zużywasz na chronienie siebie. A tym samym pozostaje ci jej mniej na podejmowanie nowych wyzwań.

Jak jednak pisze autor Listu do Hebrajczyków, Jezus wybawia nas od lęku przed śmiercią, ponieważ, umierając na krzyżu, pokonał diabła, „który dzierżył władzę nad śmiercią” (Hbr 2,15). Głosimy to podczas Mszy świętej w aklamacji po przeistoczeniu, mówiąc: „Panie, Ty nas wybawiłeś przez krzyż i zmartwychwstanie swoje”. Tak, zmartwychwstały Jezus daje nam wszystkim nadzieję na życie wieczne.

Oto wspaniała nowina – skoro Jezus wybawia nas od lęku przed śmiercią, to tym bardziej wybawia nas od wszystkich innych lęków, które zatruwają nam życie. Wiedząc, że jesteśmy przy Nim bezpieczni, nabieramy odwagi i łatwiej zdobywamy się na podjęcie ryzyka. Mamy pewność, że nie jesteśmy sami, że Bóg jest z nami i nigdy nas nie opuści.

Obchodząc święto Ofiarowania Pańskiego, popatrzmy na Symeona. Oto starszy człowiek, który przez całe swoje życie czekał na Mesjasza. Rozpoznając Go w przyniesionym do świątyni Dziecku, wziął Je w ramiona i wysławiał Boga (Łk 2,28). Spełniło się jego największe marzenie. I tym możesz uczynić to samo.

Jakie jest dzisiaj twoje marzenie? Jakim pragnieniem Pan napełnia twoje serce? Uczyń krok w wierze, spróbuj je zrealizować i nie pozwól, by lęk stanął ci na przeszkodzie.

„Panie, oddaję Ci moje lęki. Proszę Cię o ducha odwagi i śmiałości. Pomóż mi zaufać, że wszystko mogę w Tobie, który mnie umacniasz”.

albo Ml 3,1-4
Ps 24,7-10
Łk 2,22-40


opr. ab/ab 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: śmierć dobro lęk refleksja odwaga ryzyko Ofiarowanie Pańskie starzec Symeon święto Ofiarowania Pańskiego
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W