Opoka - Portal katolicki
opoka.news opoka.photo opoka.org.pl
Pekao


Willi Hofsümmer

211 KRÓCIÓTKICH OPOWIADAŃ

Czas postu / Męka Pańska

UKRYTA MĄDROŚĆ POSTU

Żyła kiedyś młoda kobieta, która była tak zrozpaczona, że chciała położyć kres swojemu istnieniu. Postanowiła, że przestanie jeść i poczeka tak długo, aż nadejdzie śmierć.

Poszła następnie do starego mędrca i opowiedziała mu o swoim zamiarze zagłodzenia się na śmierć. Mądry mężczyzna pokiwał przytakująco głową i powiedział: „To będzie naprawdę piękna śmierć”. I to wszystko. Kobieta bardzo się zdziwiła, że z takim spokojem pozwolił jej umierać oraz że wcale nie próbował odwieść jej od tych zamiarów. W głębi duszy miała bowiem nadzieję, że będzie usiłował ją powstrzymać. Ale nie zrobił on niczego w tym rodzaju.

A więc zaczęła pościć. I tak jak to zazwyczaj bywa podczas postu, w jej wnętrzu dokonało się wiele pięknych zmian, które zaskakiwały ją każdego dnia na nowo.

Jej ciało i jej dusza zostały oczyszczone i czuły się z dnia na dzień coraz lepiej.

Od czasu do czasu ogarniało ją uczucie smutku, trudny do wyjaśnienia wewnętrzny ból, ale właściwie było to piękne uczucie — miłość i tęsknota. I tak pościła już od dwóch tygodni i przeżywała coraz głębsze i coraz bardziej przyjemne uczucia.

Po trzech tygodniach minęło całe jej cierpienie i uczuła, jak jej serce przepełnia się szczęściem — i tęsknotą. Była to tęsknota za życiem.

Dlatego też postanowiła dalej żyć, ale tym razem naprawdę.


opr. ab/ab 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: opowiadania post katecheza przykład metanoia przemiana Willi Hoffsümmer