Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Willi Hofsümmer

NIEPOŻĄDANI GOŚCIE

Wspólnota

Niepożądani goście

Biskup ordynariusz w Passau zaoferował lekarzowi o nazwisku Loew kupno dwóch należących od kościoła domów w Aumühle w pobliżu Fürsteneck, w których chciał on otworzyć ośrodek dla dzieci umysłowo upośledzonych i z poważnymi trudnościami wychowawczymi. Ponieważ jednak miejscowość ta miała zostać centrum turystycznym, przedstawiciele pobliskich wiosek zebrali się pod przewodnictwem tamtejszego proboszcza Georga Stettera, by utworzyć organizację walczącą z planami lekarza. Mimo wszystkich przeciwności, pan Villain, którego lekarz Loew wyznaczył na kierownika tego ośrodka, wyraził zgodę na podjęcie tej pracy. I tak też do dwóch domów wprowadziło się najpierw siedmioro chorych dzieci wraz z pielęgniarką.

Podczas powrotu z pieszej wycieczki niepożądani goście zostali przepędzeni przez prawie setkę uzbrojonych w kije mieszkańców, na czele których stał proboszcz i burmistrz. Przywołana policja nie stanęła w obronie poszkodowanych, lecz poradziła im uciekać z Aumühle, przy czym nie można było nawet wrócić po lekarstwa dla jednego z dzieci, które było epileptykiem.

Na terenie wykupionym przez lekarza świętowano to zwycięstwo przy piwie, siedząc wkoło ogniska: pito, śpiewano i bawiono się. Proboszcz dodawał wszystkim odwagi, burmistrz odesłał policjantów do domu, a gwoździem programu było podpalenie ośrodka, który natychmiast stanął w płomieniach. Gdy przybiegł kierownik, pan Villain, obrzucono go wyzwiskami. Proboszcz wołał: „Wrzućcie go do wody, przegonimy go!” Kierownik trafił do szpitala w stanie szoku i z wewnętrznymi krwawieniami.

 

 


opr. ab/ab 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: tolerancja wspólnota opowiadania katecheza przykład Willi Hoffsümmer chorzy umysłowo uposledzeni
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W