Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Willi Hofsümmer

211 KRÓCIÓTKICH OPOWIADAŃ

Wspólnota

PO WYPADKU

Pięć osób znajdowało się na moście, kiedy ten nagle się zawalił. Spadły one w dół i porwał je ze sobą prąd rzeki. Jeden z mężczyzn był zbyt słaby albo nigdy nie nauczył się pływać i dlatego od razu utonął. Pozostali zdołali dopłynąć do brzegu i uratowali się. Kiedy pokonali szok po tym przeżyciu, wstali i poszli każdy w swoją stronę.

Ale jeden z nich wciąż siedział, wpatrywał się bez ustanku w szczątki mostu, strzelające do góry pale i rwącą wodę i skarżył się: „Jak mogło się to stać? Pale wyglądały na takie mocne, a kamienie na takie solidne. Trzeba pociągnąć do odpowiedzialności budowniczych tego mostu. Jak przedostanę się teraz na drugi brzeg? Już nie ufam żadnemu mostowi”.

Siedział na ziemi, kiedy pozostali już przygotowywali się do odejścia.

Jeden z nich zaśmiał się i powiedział: „Czego chcesz? Każdy most kiedyś się zawali. Nic, co zostało zbudowane, nie jest wieczne. To był wypadek i nasze nieszczęście, że ten most runął w dół właśnie w tym momencie, gdy my po nim szliśmy, ale szczęściem było to, że mogliśmy się uratować. Ja cieszę się z tego, że jeszcze żyję”. I gwiżdżąc poszedł swoją drogą.

Ktoś inny spojrzał pochmurnie na siedzącego. „On się niczego nie nauczył” — osądził. „Nie można iść dalej tak, jakby nic się nie wydarzyło. Ale nie można również siedzieć tak, jakby nic więcej nie miało się wydarzyć. Czegoś trzeba się przecież z tego wypadku nauczyć na przyszłość”.

Inny mężczyzna, który do tej pory milczał, powiedział: „Muszę już iść. Mam przed sobą daleką drogę. Nie wiem, co mnie jeszcze czeka, ile mostów wytrzyma mój ciężar, a ile zapadnie się. Ale nie jestem w stanie uniknąć tego, czego nie oczekuję. Chcę wziąć na siebie to, co możliwe. Stabilność i zawalenie się nie są przypisane jedynie mostom. Są one także we mnie. O ile to dla mnie możliwe, będę ostrożny i będę miał nadzieję, że dotrę do mojego celu bez większych szkód. Żyjcie w pokoju!”

I stanowczymi krokami poszedł dalej.


opr. ab/ab 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: wspólnota opowiadania katecheza przykład pewność Willi Hoffsümmer most wnioski
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W