Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Willi Hofsümmer

211 KRÓCIÓTKICH OPOWIADAŃ

Wspólnota

JASTRZĄB I ŻÓŁW

Jastrząb i żółw przyjaźniły się już od dłuższego czasu. Pewnego dnia jastrząb Suliugu powiedział: „To naprawdę straszne, że jesteś taki mały i powolny. Gdyby na przykład moja mama nagle zmarła, to nigdy nie dotarłbyś na czas na stypę!” Żółw odpowiedział: „W tym życiu rozum jest o wiele ważniejszy niż siła i wielkość. Powiedz mi, kiedy twoja mama wróci do swoich przodków, a ja będę natychmiast przy tobie”.

Jastrząb uśmiechnął się, ale nic nie odpowiedział. Kiedy po krótkim czasie zmarła jego mama, wysłał sępa do żółwia, aby powiadomić go o tym smutnym wydarzeniu. Żółw podziękował za przyniesienie nowiny i odpowiedział: „Leć do jastrzębia i powiedz mu, że wkrótce przybędę. A potem wróć do mnie, ja w międzyczasie chcę spakować kilka prezentów dla niego. Jeżeli mnie już nie zastaniesz, wtedy weź tę torbę, w niej będzie już wszystko gotowe”.

Sęp poleciał do jastrzębia i opowiedział mu o wszystkim, co usłyszał od żółwia. Jastrząb spuścił głowę i rzekł: „Ach, ten biedak na pewno nie zdąży na czas. Kiedy mówi, że w tym życiu rozum ważniejszy jest niż siła i wielkość, to przecież ja wiem, że to tylko puste słowa. Ale chciałbym przynajmniej zobaczyć jego prezenty. Przynieś mi więc tę torbę, o której mówił żółw”.

Sęp wrócił do żółwia, znalazł w jego norze torbę i zaniósł ją do jastrzębia. „Widzisz — powiedział ze smutnym uśmiechem — żółwia jeszcze tutaj nie ma. Wiedziałem, że nie zdąży na czas”.

Nie skończył wypowiadać tych słów, kiedy żółw wystawił głowę z torby i powiedział: „Czy teraz już wierzysz w to, że rozum ważniejszy jest niż wszystko inne w życiu?”

 

 


opr. ab/ab 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: wspólnota opowiadania katecheza przykład rozum siła Willi Hoffsümmer prędkość
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W