Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Willi Hofsümmer

229 krótkich opowiadań

KOŁO I PUNKCIK

Rabbi Jizchak Mer stał późnym letnim wieczorem wraz ze swoim wnukiem na podwórzu domu, w którym nauczał. Był nów, pierwszy dzień miesiąca elul.

Cadyk zapytał, czy dmuchano dzisiaj już w szofar, jak nakazuje tradycja.

A potem zaczął opowiadać: „kiedy ktoś zostaje przełożonym, wtedy muszą być wszystkie potrzebne rzeczy: dom, w którym będzie nauczał i pokój, stoły, krzesła, jedna osoba zostaje zarządcą, a ktoś inny służącym i tak dalej.

A potem przychodzi przeciwnik i wyrywa ukryty głęboko we wnętrzu punkcik, ale wszystko inne pozostaje takie, jakim było do tej pory, a koło kręci się dalej, tyle tylko, że brakuje tego wewnętrznego punkcika”.

Rabbi podniósł głos: „Ale Bóg nam pomoże: nie można pozwolić, by to się stało!”

„Koło kręci się dalej, brakuje tylko ukrytego głęboko we wnętrzu punkcika”.

(Czym jest ten punkcik w życiu rodziny? Czym jest on w życiu poszczególnych ludzi? Istnieje ukryte centrum życia, środek, głębia, która niezbędna jest do życia. Jeżeli tego brakuje, to koło może się dalej kręcić, „życie” trwa dalej, ale jest puste. Pewnego dnia koło to rozpadnie się na drobne kawałeczki, ponieważ brakuje mu tego punkcika, który wszystko podtrzymuje.)


opr. ab/ab 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: sens opowiadania katecheza przykład cel centrum motywacja Willi Hoffsümmer
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W