Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao
METODY  AKTYWIZUJĄCE  W  KATECHEZIE
RELACJE  I  SCENARIUSZE

S.  Anna  Wiśniewska

Święci  wzorem  i  zadaniem  dla  chrześcijanina
(okienko  informacyjne)

Katechezę przeprowadziłam w klasie V przed uroczystością Wszystkich Świętych. Podzieliłam klasę na grupy cztero-, pięcioosobowe. Pracowaliśmy metodą okienka informacyjnego.

Wprowadzenie. Na początku zajęć nawiązałam do zbliżającej się uroczystości, w której czcimy Wszystkich Świętych. Zapowiedziałam, że będziemy wspólnie pracować nad pytaniem: Co to znaczy, że ktoś jest święty?

Aktywizacja. Każda grupa otrzymała schemat okienka informacyjnego formatu A3. Mieli do wykonania cztery zadania: 1) napisać definicję - kto to jest święty, 2) narysować świętego, 3) znaleźć porównanie, 4) ułożyć dialog komiksowy na temat świętych. Po wyjaśnieniu zadania uczniowie bardzo chętnie rozpoczęli pracę. Czas określiłam na ok. 20 minut. Po upływie wyznaczonego czasu większość grup już zakończyła pracę. W klasach było pięć, sześć grup; każda grupa prezentowała swoją pracę, objaśniając ją jednocześnie. Uczniowie byli już przyzwyczajeni do tego rodzaju zadań (uczę ich trzeci rok) i doskonale potrafili słuchać i dzielić się swoją pracą. Wiedzieli także, że nie oceniamy ani nie porównujemy, kto wykonał swoją pracę lepiej, kto gorzej.

Prace uczniów były bardzo ciekawe. Przytoczę niektóre z nich. Kim - według uczniów - jest święty?

W rysunkach, które miały przedstawiać świętego pojawiły się motywy: człowieka z aureolą, krzyża, kwiata, człowieka - serca.

Uczniowie poszukiwali też przykładu, do czego można porównać postać świętego. Oto ich propozycje: święty jest jak: dzień, wiatr, skała, niebo, gwiazdy na niebie, rozkwitnięty róży kwiat, ratownik górski, potężne góry, paląca się świeca, pomnik Boga, płatek śniegu, pierwsza pomoc w wierze.

W ostatnim okienku umieścili dialog między postaciami na temat świętych. Oto przykładowe dialogi:

Puenta. Wspólnie, w formie dialogu kierowanego, podsumowaliśmy pracę. Bóg jest Świętością, zaprasza nas do swego Królestwa. Nasi patronowie orędują za nami, wypraszając potrzebne łaski na drodze naszego pielgrzymowania do Domu Ojca.

Na zakończenie pomodliliśmy się w formie litanii do naszych patronów.

Jestem zadowolona z katechezy. Zrealizowałam postawione wcześniej cele. Uczniowie nie mieli większych problemów w trakcie pracy. Znają swoich patronów z klasy IV, znają także św. Wawrzyńca -patrona naszej parafii i miasta. Pracuję 16 lat a od dwóch lat stosuję metody aktywizujące. Z moich doświadczeń wynika, że uczniowie pracują bardzo chętnie nawet, gdy katecheza jest na 7 godzinie lekcyjnej. Prowadzenie zajęć z wykorzystaniem metod aktywizujących wymaga z mojej strony większego przygotowania, ale owoce są tak wspaniałe, że warto.

opr. ab/ab

Data publikacji: 2001-05-15Inne materiały tego autoraInne materiały z tego źródła
 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: katecheza święty metody aktywizujące konspekt aktywizacja okienko informacyjne
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W