Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao

Rozważanie na niedzielę

Andrzej Cichoń

Wolność

Wolność - foto
Autor/źródło: Pixabay, Free-Photos

Ku wolności wyswobodził nas Chrystus.

Znamy dobrze te słowa św. Pawła. Wolność! Wszyscy chcemy być wolni. Nie lubimy, gdy ktoś lub coś nas ogranicza, gdy żyjemy pod presją. Przeciwstawiamy się naciskom, uciekamy od przymusu, podobno już dawno porzuciliśmy niewolnictwo. Prawo winno nas chronić przed mobbingiem oraz wykorzystywaniem przez innych i to w różnych aspektach życia. Cenimy sobie wolność: wolność polityczną, społeczną, wolność w kontaktach międzyludzkich, wolność w pracy, wolność rodzin. Duży nacisk kładziemy na wolność religijną. Wolność jest dla człowieka wartością zupełnie podstawową. I tak powinno być, gdyż właśnie, powtórzę raz jeszcze:

Ku wolności wyswobodził nas Chrystus.

A jednak, póki żyjemy na ziemi, z wolnością będziemy się zawsze musieli zmagać.

Każdy grzech, którego doświadczam jest wchodzeniem w coraz większe uzależnienia, słabości, potknięcia. Każde zło na które się decyduję, nawet jeżeli wydaje mi się początkowo, że to właśnie ono jest wolnością od przykazań, od nakazów, od Słowa Boga, powoduje, że tracę swoją wolność. Jako alkoholik, już nie potrafię żyć w wolności odmowy picia. Jako kłamca, po pewnym czasie sam się gubię w rozeznaniu, co jest prawdą, a co fałszem. Niby niewinne zdrady wplątują mnie w pajęczynę powiązań, strachu i ciągłego niezaspokojenia. Każdy, absolutnie każdy grzech zabiera mi wolność. Dlatego Paweł Apostoł zachęca:

A zatem trwajcie w niej i nie poddawajcie się na nowo pod jarzmo niewoli!

Czy potrafimy zauważyć, że zbawienie, jakim obdarza nas Bóg jest właśnie przechodzeniem ze zniewolenia do wolności?

Boże pozwól mi pamiętać, że przez Ciebie zostałem powołany do wolności. Daj mi świadomość tego, że najlepszym sposobem życia w wolności jest codzienny wybór dobra. Daj mi siły do tego, by moja wolność – Twoje zbawienie przejawiała się w miłości, która ożywia do wzajemnej służby.

Andrzej Cichoń


Rozważanie napisane na niedzielę 30. 06. 2019 r.

opr. ac/ac

 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: Chrystus wolność wybór dobro zło
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W