Symbole liturgiczne to znaki, które sprawiają to, co oznaczają

Znak krzyża, woda, namaszczenie olejem krzyżma... Co oznaczają liturgiczne symbole na Chrzcie Świętym?

Znak krzyża – podczas rozpoczynającego chrzest obrzędu przyjęcia dziecka, kapłan, a potem rodzice i chrzestni czynią na czole dziecka znak krzyża – symbol wiary, który „wyciska pieczęć Chrystusa na tym, który ma do Niego należeć, i oznacza łaskę odkupienia, jaką Chrystus nabył dla nas przez swój Krzyż” (KKK, 1235). To naznaczenie krzyżem trwa na zawsze, symbolizuje przynależność do Chrystusa i odpędza szatana.

Woda – z natury oczyszcza, zmywa brud; podczas obrzędu chrztu oznacza obmycie duchowe w imię Trójcy Świętej i rzeczywiście je sprawia. Trzykrotne polanie wodą symbolizuje obmycie z grzechu pierworodnego i wszelkich innych grzechów. Oznacza także włączenie w śmierć Chrystusa i w Jego zmartwychwstanie, stanie się nowym stworzeniem – dzieckiem Bożym.

Namaszczenie olejem krzyżma – oznacza i sprawia udzielanie się Ducha Świętego człowiekowi, włącza ochrzczonego w kapłańską posługę, prorocką misję i królewską godność Chrystusa. Olej krzyżma jest znakiem sakramentalnym pieczęci daru Ducha Świętego, znakiem wybrania i opieki Bożej. Podczas namaszczenia kapłan mówi: „On sam naznacza ciebie krzyżmem zbawienia, abyś włączony w lud Boży, wytrwał w jedności z Chrystusem Kapłanem, Prorokiem i Królem na życie wieczne”.

Dłuższy fragment książki „Pamiątka Chrztu Świętego” »

Książka jest >>TUTAJ<<

opr. ac/ac

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama