Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Św. Jan Paweł II

Ks. Arkadiusz Nocoń

Śladami Jana Pawła II po Watykanie

Podążanie watykańskimi śladami Jana Pawła II jeszcze bardziej przybliży nam jego postać i pozwoli pełniej odkryć bogactwo jego duchowej spuścizny: nieprzemijającą moc świadectwa i głębię nauczania

Wstęp

Od zarania dziejów narodowych Polacy pielgrzymowali do Rzymu - kolebki naszej grecko-rzymskiej cywilizacji i stolicy naszej rzymskokatolickiej wiary: "jako katolicy jesteśmy bowiem wszyscy, na swój sposób, urodzeni w Rzymie, jesteśmy wszyscy rzymianami" (Benedykt XVI).

W Rzymie więc zawsze byliśmy u siebie, by przywołać tylko Adama Mickiewicza, który wszędzie poza Rzymem czuł się obco, czy Zygmunta Krasińskiego, dla którego jedynie Rzym był miastem ukojenia. Henryk Sienkiewicz z kolei całe Włochy uważał za swoją drugą ojczyznę: "Każdy człowiek ma dwie ojczyzny: jedną - swoją najbliższą, a drugą - Włochy" - pisał.

Żaden z tych wielkich rodaków chyba jednak nie przypuszczał, że po roku 1978 Polacy będą mieli jeszcze jeden powód pielgrzymowania do Wiecznego Miasta: najpierw pontyfikat (jeden z najdłuższych i najbardziej znaczących w historii Kościoła), a później grób największego z Polaków - papieża Jana Pawła II.

Od jego śmierci w 2005 roku minęło wprawdzie niewiele lat, ale czas działa zawsze na niekorzyść ludzkiej pamięci. Obecnie dorasta również młode pokolenie, dla którego Jan Paweł II jest postacią wyłącznie historyczną. Z myślą o tym pokoleniu właśnie, ale i o wszystkich, którzy każdego roku tak licznie pielgrzymują do grobu św. Jana Pawła II, pragniemy przypomnieć związane z nim pamiątki, zarówno te materialne (napisy, mozaiki, budynki), jak i te niematerialne (wydarzenia, gesty, słowa). Wszystko z nadzieją, że podążanie watykańskimi śladami Jana Pawła II jeszcze bardziej przybliży nam jego postać i pozwoli odkryć bogactwo jego duchowej spuścizny: nieprzemijającą moc świadectwa i głębię nauczania.


Jest to fragment książki:

Ks. Arkadiusz Nocoń, Śladami Jana Pawła II po Watykanie. Przewodnik

Wydawnictwo: Edycja Świętego Pawła
ISBN: 978-83-7797-503-9
Książka jest >>TUTAJ<<

Przewodnik powstał z myślą o wszystkich, którzy każdego roku licznie pielgrzymują do grobu św. Jana Pawła II. Opowiada o pamiątkach związanych z polskim papieżem, zarówno tych materialnych (napisy, mozaiki, budynki), jak i tych niematerialnych (wydarzenia, gesty, słowa).

opr. ac/ac


 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: wiara Jan Paweł II Rzym pielgrzymi Watykan przewodnik św. Jan Paweł II
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W