Być na drodze krzyżowej

Droga krzyżowa jest już na stałe wpisana w krajobraz polskiego Wielkiego Postu. I bardzo dobrze – niesie z sobą ona szansę zbliżenia się do Chrystusa, Jego ogromnego trudu i bólu podjętego dla nas, a także spojrzenia w głąb własnego serca.

Droga krzyżowa jest już na stałe wpisana w krajobraz polskiego Wielkiego Postu. I bardzo dobrze – niesie z sobą ona szansę zbliżenia się do Chrystusa, Jego ogromnego trudu i bólu podjętego dla nas, a także spojrzenia w głąb własnego serca.

Książka „Drogi krzyżowe” księdza Marka Piedziewicza to siedem propozycji dróg krzyżowych – w sam raz na siedem tygodni Wielkiego Postu. Każda z nich ma własny temat, który pozwala głębiej spojrzeć na Jezusa, na swoją relację z Nim, a także na samego siebie i swoje życie.

Poruszane sprawy i tytuły dróg krzyżowych to: „Panie do kogo pójdziemy” – czyli spojrzenie na drogę Jezusa i na swoją drogę, „Czternaście słów” – bazujące na stacjach drogi krzyżowej ukazanie czternastu niezwykle ważnych dla naszego życia słów, „Kim jesteś?’ – dialog z Jezusem w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie o Jego tożsamość, podejmowany przy przeżywaniu każdej kolejnej stacji, zawierający także pytania lub wątpliwości, które mogą się pojawiać na poszczególnych etapach drogi krzyżowej, „Naucz mnie…” – czternaście próśb o pomoc Jezusa w różnych trudnościach i sytuacjach, w oparciu o doświadczenia Jezusa, „Czego pragniesz?” – czternaście pragnień człowieka i ich zestawienie z zachowaniem Jezusa, „Każdy krok razem z Tobą” – wspólne przejście drogi krzyżowej i rachunek sumienia z własnych działań i pragnień, „Patrzeć Twoimi oczami” – przeniesienie stacji na życie osobiste, własne postępowanie i myślenie.

Rozważania pomagają za każdym razem spojrzeć na drogę krzyżową z nieco innej perspektywy. Choć krótkie i proste – trafiają w sedno i często mocno dotykają serca. Każda z zamieszczonych w książce dróg krzyżowych jest inna, a zarazem coś je łączy – to pewne pragnienie i wysiłek, by naprawdę być bliżej Jezusa, towarzyszyć Mu na drodze krzyżowej, a przez to doświadczenie rozpocząć przemianę własnego życia. Są one tak napisane, że mogą stanowić pomoc przy parafialnych nabożeństwach drogi krzyżowej – zarówno dla dorosłych, jak i młodzieży. Jednocześnie mogą być także pomocą przy osobistym odmawianiu drogi krzyżowej – jako punkt wyjścia do refleksji i modlitwy. Ten indywidualny akcent rozważań jest zarazem plusem przy obu wykorzystaniach tej książki – niezależnie, czy będziemy czytać ją sami, czy razem ze wspólnotą – dotykają one każdego osobno, są skierowane do pojedynczego człowieka – człowieka, który staje w obliczu Chrystusa podejmującego swój krzyż.

Książka jest TUTAJ

opr. ac/ac

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama