Kobiety w obliczu kryzysu Kościoła

"Jeśli jeden członek cierpi, wszystkie cierpią razem" - w obliczu kryzysu Kościoła potrzebny jest nasz wspólny wysiłek, a nie wzajemne oskarżenia

„Jeśli jeden członek cierpi, wszystkie członki cierpią razem”, pisze Papież Franciszek w swoim Liście do ludu Bożego, cytując św. Pawła. Zinterpretowałyśmy te słowa jako wezwanie skierowane również do kobiet, by się wypowiedziały, podzieliły swoimi refleksjami, aby razem z mężczyznami i duchowieństwem wziąć na siebie odpowiedzialność za głęboki kryzys, który przeżywa Kościół, i by poczuć się nareszcie aktywną i twórczą częścią ludu Bożego.

W tym numerze postanowiłyśmy oddać głos krytycznej refleksji z kobiecego punktu widzenia, wyrażonej zarówno przez kobiety, jak przez mężczyzn zaangażowanych w życie kościelne. Poruszane są obecne problemy: milczenie, również kobiet, w obliczu sytuacji nadużyć i przemocy, w imię nieusprawiedliwionego klerykalizmu (Margron), krytyka feminizmu katolickiego, który myśli, że uzyska czynny i usankcjonowany udział kobiet w życiu Kościoła drogą uznania odgórnego, jako rezultat kooptacji, świadczącej o uzależnieniu od władzy klerykalnej, a zatem trudności w braniu na siebie bezpośredniej odpowiedzialności (Scaraffia). Do tego dochodzi zdecydowana krytyka zakorzenionego u duchownych zwyczaju nieszukania rozmówców wśród kobiet i myślenia, że kobiety nie mają nic interesującego do powiedzenia (Malone).

Jest też analiza wielkich kwestii wymagających rozwiązania: z jednej strony celibatu kościelnego, który oskarża się o to, że stał się jedynie obłudną pozycją władzy i któremu należy przywrócić wartość duchową (Vesco), z drugiej strony temat wysiłku intelektualnego, którego wymaga idea Kościoła przemawiającego dwoma głosami, męskim i żeńskim razem, z takimi samymi prawami do myśli i słowa (Pelletier).

Jest to seria tekstów bogatych w idee i propozycje, nad którymi chciałybyśmy zapoczątkować krytyczną refleksję, aby był to jedynie pierwszy krok do odnowy życia kościelnego, do którego kobiety nareszcie będą mogły naprawdę wnieść swój wkład.

W najbliższym czasie ukażą się kolejne teksty na ten temat. Cały numer "Kobiety Kościół Świat" dostępny jest w języku włoskim: http://www.osservatoreromano.va/vaticanresources/pdf_supplement/Donne_ottobre_2018_2.pdf

opr. mg/mg

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama