Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Ks. Kazimierz Sowa

PUTIN JEDZIE NA ZACHÓDMiejscem pierwszej zagranicznej wizyty nowego prezydenta Rosji będzie Londyn. Po drodze Władimir Putin odwiedzi starego i wypróbowanego przyjaciela Rosji, prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenkę, aby swą pierwszą po elekcji podróż zakończyć w Kijowie. Kierunek podróży ma podkreślić otwartość na Zachód, reprezentowany przez najbardziej prorosyjskiego człowieka nowej lewicy europejskiej, Tony'ego Blaira, oraz troskę o podtrzymanie dobrych stosunków ze strategicznymi sąsiadami Rosji. Warto zauważyć, że o ile Białoruś jest związana układem politycznym (przypomnijmy, wola kontynuowania ZbiR-u jest wciąż ponawiana), to Ukraina coraz częściej i chętniej spogląda w stronę Zachodu.

Przy okazji pierwszej, prezydenckiej już, podróży rosyjskie media podkreślały znakomite stosunki łączące Blaira i Putina: najwidoczniej ich poglądy zgadzają się nie tylko w przypadku gustów muzycznych (umiłowanie dzieł operowych), ale i decyzji politycznych. Blair jako jedyny liczący się polityk Zachodu poparł firmowane przez Putina działania zbrojne na terenie Czeczenii. Może to oznaczać zamianę „żelaznego”, za czasów Jelcyna, układu Moskwa—Bonn—Paryż na oś Moskwa—Londyn.

Rosyjski prezydent elekt już pokazał, że potrafi nie tylko zabiegać o uznanie korzystnych dla siebie rozwiązań, ale i zadbać, aby głównym celom podporządkowano wszystko. Już dziś głośno mówi się o przychyleniu się przez władze Międzynarodowego Funduszu Walutowego do prośby rosyjskich kół politycznych, aby podejmowane reformy wewnętrzne wzmocnić kredytem w wysokości 4,5 mld dolarów. W tym kontekście Putin prezydent, z możnymi przyjaciółmi na Zachodzie Europy, może być dla Polski politykiem trudnym, zwłaszcza że wciąż niełatwo określić priorytety polityki wschodniej naszego państwa.


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: Rosja Moskwa Londyn Czeczenia Władimir Putin Tony Blair
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W