Włączyć myślenie

Czy katolicyzm jest przeciwieństwem feminizmu? Kto naprawdę walczył o równouprawnienie kobiet?

Czy katolicyzm jest przeciwieństwem feminizmu? Kto naprawdę walczył o równouprawnienie kobiet? Czy powinniśmy obchodzić Dzień Kobiet? Czy parytety walczą z dyskryminacją? Czy koedukacja sprzyja rozwojowi młodych? To tylko kilka pytań, odnoszących się do zagadnień, będących na sztandarach feministek.

Magdalena Żuraw, autorka „Idiotyzmów feminizmu” zmusza nas, byśmy podejmując współczesne tematy, włączyli myślenie. Przyglądając się popularnym wśród feministek tematom, jak np. aborcja, prawa wyborcze, seks, równa płaca, podaje niezliczone ilości faktów, które stawiają ich postulaty i poglądy w nowym świetle. Często dane historyczne czy statystyczne obnażają wprost ich absurdalność.

Autorka nie ukrywa, że jest przeciwna ideologii feministycznej i niejednokrotnie wyraża swoje subiektywne zdanie w szczegółowych kwestiach. Nie trzeba się jednak zgadzać z jej argumentacją, aby docenić solidne przygotowanie w zakresie opisywanych zagadnień. Sięga ona do licznych przykładów z polityki, historii, sztuki (np. muzyka i film), literatury, gospodarki, kulturoznawstwa. Podaje konkretne przykłady postaci i wydarzeń, konfrontuje je z feministycznym światopoglądem, a całość okracza ciekawostkami na koniec każdego rozdziału.

Całość pokazuje, że często nasze spojrzenie czy różnorodne ideologie opierają się na braku solidnej wiedzy i naginaniu faktów do przyjętej uprzednio tezy. I tak powstają powtarzane bezrefleksyjnie opinie, na przykład o uległych i nic nieznaczących kobietach epoki średniowiecza.

Książka jest naprawdę godna polecenia. Nie tyle, aby w jakikolwiek sposób potępić feminizm, co aby poznać jego argumenty, postulaty oraz fakty obalające ich sensowność. Przede wszystkim jednak warto ją przeczytać po to, aby solidnie poszerzyć swoją wiedzę z wielu dziedzin i pogłębić swoje zrozumienie źródeł współczesnych wydarzeń – co jest tak niezbędne w obliczu licznych burzliwych debat w przestrzeni publicznej. By zamiast dawać się manipulować pustym hasłom, świadomie weryfikować prezentowane nam racje.

Książka jest >>TUTAJ<<

opr. ac/ac

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama