Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao

Narodziny Polski - nasza historia

Justyna Kapłańska

Nasze początki

Nasze początki - foto
Autor/źródło: Ewa Kotowska-Rasiak

Wydawnictwo M przygotowało dla swoich czytelników wyjątkową pozycję. To pięknie wydany album pełen ilustracji i zdjęć dotykających początków naszego państwa.


Będzie on gratką nie tylko dla miłośników historii, lecz dla każdego, kto czuje się Polakiem. Stanie się także nieocenioną pomocą, dla uczniów, którzy właśnie na etapie swojej edukacji sięgają do Słowian. Każdemu pozwoli w przyjemny sposób obcować z przeszłością, której skutki odbijają się echem do dziś.

Album obejmuje czasu od pierwszych plemion słowiańskich do końca panowania dynastii Piastów. Przez syntetyczny, konkretny, ale i ciekawy opis prowadzi czytelnika przez kolejne lata i wieki, pozwalając zrozumieć czasy i okoliczności, w jakich Polska wyodrębniała się jako państwo, rozwijała i kształtowała. Daje szansę zrozumienia decyzji władców, trudności, przed jakimi stawali.

Opisy Autora – którym jest Łukasz Wiater - zostały uzupełnione tekstami źródłowymi epoki. Mamy tu zatem fragmenty dzieł Galla Anonima, Thietmara, Jana Długosza czy Wincentego Kadłubka. Pozwalają one spojrzeć na tamte czasy oczami osób bliższych wydarzeniom, przyjrzeć się ich ocenie, spojrzeć na nie z różnych perspektyw.

Książka zawiera także dodatek: „Zabytki romańskie w Polsce”. Jest on zestawem zdjęć, przedstawiających zachowane do dziś obiekty, pochodzące z opisywanych w albumie czasów.

Plusem książki jest zestawianie popularnych opinii o danym wydarzeniu czy władcy z faktami historycznymi. Dodatkowo, co również cenne, czytelnik poznaje różne historyczne opinie i oceny, w tym dominujące prądy, dzięki czemu cała pozycja zyskuje na obiektywności.

W przypadku korzystania z licznych źródeł i podawania sporej ilości faktów zasadna wydawałaby się obecność bibliografii, która pozwoliłaby bardziej zainteresowanym czytelnikom poszerzyć swoją wiedzę. Niestety, Autor umieścił jedynie spis ilustracji.

Mimo to, obcowanie z tym albumem to jednocześnie solidna dawka wiedzy i estetyczna przyjemność. Jest ona godna polecenia zwłaszcza teraz, gdy jednocześnie budzą się potrzeby poznawania własnej tożsamości, powstają patriotyczne ruchy, a jednocześnie inne prądy kwestionują samą postawę miłości do ojczyzny. Własną historię warto i trzeba znać, bo to ona jest częścią tego, kim dziś jesteśmy jako jednostki i jako społeczeństwo. Niniejszy album jest do tego dobrym narzędziem.

Album "Narodziny Polski - nasza historia" (Wydawnictwo M) jest >>TUTAJ<<


opr. ac/ac


 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: Polska historia historia Polski Słowianie Piastowie
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W