Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


L'Osservatore Romano: Kobiety i mężczyźni w Kościele [1.2.2016]

Giulia Galeotti

Chrześcijańskie stowarzyszenia kobietBrak wzajemnej solidarności jest jednym z wielu stereotypów dotyczących kobiet: miałyby one rzekomo tak bardzo zajmować się przyciąganiem uwagi mężczyzn, że nie zwracają uwagi na osoby tej samej płci, postrzegane raczej jako groźne rywalki. Tymczasem i w tym przypadku historia mówi, że jest zupełnie inaczej. 

Pokazują to liczne zjawiska występujące w naszych społeczeństwach, a także wiele wydarzeń w dwutysięcznych dziejach chrześcijaństwa. Jak dobrze pomyśleć, kobiety u stóp krzyża — jedyne, które dochowały wierności Chrystusowi, kiedy wszyscy uczniowie (w zrozumiały sposób przestraszeni) uciekają, stanowią pierwszy wspaniały przykład chrześcijańskiego stowarzyszenia kobiecego. O tym właśnie opowiada lutowy dodatek «kobiety kościół świat», zwracając naszą uwagę na różnorodność rzeczywistości tworzonych w Kościele przez kobiety, które żyją i pracują dla Kościoła i dla społeczeństw. Kobiety, które razem wędrują i współpracują. Od historii UISG (Międzynarodowej Unii Przełożonych Generalnych Instytutów Żeńskich, powstałej po zakończeniu Soboru Watykańskiego II, która niedawno obchodziła swoje 50-lecie) po stowarzyszenie Las Patronas meksykańskich kobiet, które pomagają migrantom, którzy ryzykują życie, wskakując na pociągi jadące przez granicę ze Stanami Zjednoczonymi; od niemieckiego stowarzyszenia Hildegardis-Verein, które wśród wielu form działalności zabiega o to, by wzrastała liczba kobiet zajmujących stanowiska kierownicze w Kościele katolickim, po włoskie bractwo kobiece Tenda del Magnificat, powstałe w 1957 r. przy poparciu Giovanniego Battisty Montiniego, by naśladować Chrystusa i żyć Ewangelią. Są to cenne świadectwa, ważne ogniwa łańcucha tworzącego ludzką sieć rozwoju i solidarności w służbie wszystkich. Świadectwa te są ważne również dla Kościoła, lecz niestety mało słuchane i mało doceniane, choć — jak przypomina abp Paul-André Durocher w swoim wartościowym wystąpieniu - «posługa biskupia może jedynie się wzbogacić, słuchając charyzmatycznego głosu kobiet w Kościele».


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: kobieta kobiecość Solidarność współpraca stowarzyszenie rywalizacja kokieteria kokietka
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W