Tu sztuka sakralna spotyka biznes

SACROEXPO XVI Międzynarodowa Wystawa Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów

Międzynarodowa Wystawa Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO odbyła się już po raz szesnasty. Od 22 do 24 czerwca w Targach Kielce swoje produkty prezentowało 250 wystawców z 12 krajów świata. Tegoroczne wydarzenie uświetnił koncert Krzysztofa Pendereckiego, wystawa rzeźb Wincentego Kućmy i zabytkowych publikacji wydawnictwa Herder. Po raz pierwszy został zaprezentowany dzwon Mieszko i Dobrawa, upamiętniający 1050 rocznicę chrztu Polski.

Obok ręcznie wyrabianych przedmiotów użytkowej sztuki sakralnej, podczas SACROEXPO prezentowane są elementy wyposażenia kościołów, sposoby konserwacji i renowacji starych świątyń, najnowsze technologie osuszania murów. Konferencje i warsztaty towarzyszące targom przybliżają nowoczesne duszpasterstwo, wykorzystujące na przykład multimedialne możliwości ewangelizacji. SACROEXPO towarzyszyły po raz szósty Targi EXPOSITIO - Europejski Salon Nowych Technologii dla Muzeów, Konserwacji Zabytków i Dziedzictwa Narodowego.

Tu sztuka sakralna spotyka biznes

Gala z koncertem mistrza

SACROEXPO wiąże się z niezwykłą, galową uroczystością wręczania Medalu Papieskiej Rady ds. Kultury Per Artem ad Deum. Utworzony z inicjatywy Papieża Jana Pawła II, przyznawany jest za artystyczne dokonania, wspierające dialog Kościoła z kulturami świata. Laureatami zostali już m.in. Ennio Morricone, Wojciech Kilar, Krzysztof Zanussi. W tym roku medale otrzymali kompozytor Krzysztof Penderecki, rzeźbiarz Wincenty Kućma oraz niemieckie wydawnictwo Herder. Zaszczytne wyróżnienia wręczył w poniedziałek, 22 czerwca w Targach Kielce Biskup Diecezji Kieleckiej dr Jan Piotrowski oraz prezes zarządu Targów Kielce dr Andrzej Mochoń. Uroczystość uświetnił koncert utworów Krzysztofa Pendereckiego w wykonaniu Filharmonii Świętokrzyskiej.

Od 11 lat to zaszczytne wyróżnienie przyznaje Papieska Rada ds. Kultury. Medal Per Artem ad Deum Poprzez sztukę do Boga otrzymują artyści lub instytucje, których dorobek artystyczny przyczynia się do rozwoju kultury i kształtuje duchowość człowieka.

Tu sztuka sakralna spotyka biznes

Wincenty Kućma jest wybitnym rzeźbiarzem, twórcą między innymi pomników Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku, Powstania Warszawskiego 1944 w Warszawie i Armii Krajowej w Kielcach. Swoje prace profesor Kućma eksponował na ponad 40 wystawach indywidualnych, 80 wystawach zbiorowych w kraju i 60 wystawach za granicą. Brał udział w wielu konkursach rzeźbiarsko-architektonicznych, uzyskał ponad 50 nagród i wyróżnień.

W dorobku profesora Krzysztofa Pendereckiego niezwykle ważną rolę odgrywają utwory sakralne. W czasie wręczenia medalu artysta mówił, że muzyce powinna także przyświecać myśl, bo to ona nadaje dźwiękom znaczenie i sens. Twórca musi przede wszystkim być sobą. Papieski medal ma dla niego szczególne znaczenie, ponieważ od początku swojej twórczości, jeszcze w czasach komunistycznych w latach 50-tych XX wieku, pisał muzykę sakralną. Ta nagroda jest zwieńczeniem mojej działalności podkreślił artysta.

Działające w Niemczech od 1798 r. rodzinne wydawnictwo Herder specjalizuje się w publikacjach teologicznych oraz wspierających dialog między kulturami i tradycjami.

Mieszko i Dobrawa na targach

Jedną z ciekawostek, prezentowanych podczas tegorocznych targów SACROEXPO, był dzwon o nazwie Mieszko i Dobrawa, który upamiętnia 1050 rocznicę chrztu Polski i pierwszą książęcą parę dynastii Piastów. Ważący 220 kilogramów eksponat powstał w Pracowni Ludwisarskiej Jana Felczyńskiego zaledwie miesiąc temu, w maju 2015 roku. Po raz pierwszy można go było podziwiać właśnie na kieleckich targach.

opr. ab/ab

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama