Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Tadeusz P. Polanowski

MYŚLI, WYZNANIA, REFLEKSJE

Stefan Kardynał Wyszyński: „Myśli, wyznania, refleksje”. Wydawnictwo Archidiecezji Lubelskiej „Gaudium” (ul. Ogrodowa 12), Lublin 2001, ss. 165.W Roku Prymasa Tysiąclecia ukazał się w Lublinie ułożony alfabetycznie zbiór skondensowanych spostrzeżeń kard. Stefana Wyszyńskiego. Myśli te zaczerpnięte zostały z Listów pasterskich Prymasa, z „Zapisków więziennych” i z książek: „Wszystko postawiłem na Maryję”, „Kimże jest człowiek”, „Duch pracy ludzkiej”, „Kromka chleba” itp.

„Myśli, wyznania, refleksje” wprowadzają w sam środek rozważań o człowieku, świecie i Bogu. W przystępny i lakoniczny sposób przybliża bogactwo duchowych odkryć Prymasa. Może być równocześnie pomocną lekturą, przewodnikiem po trudnych drogach naszego życia. A kard. Wyszyński, oczekujący na beatyfikację, swą drogę przeszedł w sposób heroiczny. W czasach niezwykle trudnych dla polskiego Kościoła: komunistycznej ateizacji, prześladowań religijnych i relatywizowania wartości był on odważnym nauczycielem wiary, mężnym głosicielem Chrystusa i prowadzącej do Boga Maryi. Kochał Kościół i jemu służył ochotnie i z oddaniem, nie zachwiał się w tej służbie, kiedy przyszło mu ponieść ofiarę prześladowania — kilkuletnie więzienie.

Książka dobrze naświetla podstawy radykalizmu Prymasa, który dawała mu głęboka wiara, osobisty kontakt z Bogiem żywym, Bogiem bliskim człowiekowi i miłosiernym. W centrum maryjnej wiary Prymasa jest Jezus Chrystus — jedyny Zbawca i pośrednik między człowiekiem i Stwórcą. W tym centrum zbawiania jest obecny krzyż jako znak Miłości, znak sprzeciwu i jako Brama zbawiania dla każdego z ludzi.


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: wierność lektura Stefan Wyszyński myśli radykalizm Prymas Tysiąclecia
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W