Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


W 80 rocznicę urodzin Jana Pawła II
Abp Damian Zimoń, metropolita katowicki

PROFESOR BEZ PRZYDOMKAKs. Karol Wojtyła, obecny Ojciec Święty Jan Paweł II, był przez dwa lata moim profesorem w seminarium duchownym. Wykładał nam etykę społeczną. Był człowiekiem niezwykle przyjaznym. Zastanawiające jednak, że wszyscy nasi profesorowie mieli jakieś przydomki, a do niego nic nie pasowało. On zawsze wychodził poza zwyczajne ramy. Myślę, iż już wtedy był naznaczony przez Ducha Świętego.

Również teraz, jako Następca Świętego Piotra, jest dla nas, dla naszego Kościoła na Górnym Śląsku, nadzwyczaj przyjazny. Odczuwamy to między innymi przez to, że co roku z okazji pielgrzymki mężczyzn i młodzieńców do Piekar Śląskich, odbywającej się w ostatnią niedzielę maja, przysyła specjalne słowo. Za każdym razem, gdy rozmawiam z Papieżem, on nawiązuje do Piekar. Pamięta, że Kościół w archidiecezji katowickiej mocno się angażuje w sprawy społeczne, że jest blisko ludzi pracy.

Wiem, że w 1992 roku, gdy ustanawiana była nowa struktura administracyjna Kościoła katolickiego w Polsce, Papież osobiście akcentował potrzebę powstania metropolii katowickiej z sufraganiami w Gliwicach i Opolu. O tym, jak bardzo Jan Paweł II jest dla nas życzliwy, jak ceni śląską religijność, która oparła się i nazizmowi i komunizmowi, świadczy również to, co mówił w zeszłym roku podczas wizyty w Gliwicach. Wielka papieska życzliwość dla śląskiego ludu spotyka się z odpowiedzią w postaci uważnego słuchania tego, co Jan Paweł II mówi, w postaci modlitwy i licznych Mszy Świętych odprawianych w intencji Ojca Świętego.


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: seminarium papież Jan Paweł II Śląsk religijność Karol Wojtyła
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W