Beatyfikacje i kanonizacje dokonane przez Jana Pawła II

Podsumowanie kanonizacji i beatyfikacji dokonanych w latach 1979-1999, podczas pontyfikatu Jana Pawła II

Do końca 1999 r. Jan Paweł II ogłosił 295 świętych i 940 błogosławionych, a ponadto zatwierdził lub zezwolił na powszechny kult 7 błogosławionych i świętych czczonych już w Kościołach lokalnych: ich łączna liczba wynosi 1 2421. Liczby te zwracają uwagę i skłaniają do różnorakich refleksji; przede wszystkim jednak są świadectwem przekonania Jana Pawła II, że te akty jego Magisterium mają żywotne znaczenie dla dzisiejszego Kościoła.

Wielu nowych błogosławionych i świętych to męczennicy: często ponosili oni śmierć w grupach, mniej lub bardziej licznych, pochodzili z różnych narodów i kontynentów, byli mężczyznami i kobietami różnych stanów, padali ofiarą prześladowań religijnych, zamieszek czy rewolucji politycznych i społecznych.

Epoka męczenników nie zakończyła się zatem w pierwszych wiekach dziejów Kościoła. Ta historia trwa, zwłaszcza jeśli słowo męczennik (martyr) pojmowane jest w swoim sensie najbardziej autentycznym, oznaczającym obecność w świecie «świadków» Chrystusa.

Św. Augustyn pisze: «Jest absolutnie nie do pomyślenia, że nie należy do członków Chrystusa ten, kto należy do społeczności, której głową jest Chrystus. (...) Cała ta społeczność przemawia: od krwi sprawiedliwego Abla po krew Zachariasza. A także później, od krwi Jana, przez krew apostołów, męczenników, wiernych Chrystusa: wszyscy oni tworzą jedną społeczność, która przemawia» (Enarr. in Psalmos, 61, 4).

Musimy też przypomnieć, że Jan Paweł II beatyfikował i kanonizował synów i córki wielu «młodych» narodów katolickich, które są zatem swoistymi «pierwocinami» w hagiografii chrześcijańskiej. Papież często odwiedzał ich kraje i pozostawiał im w darze świętego czy błogosławionego, wywodzącego się z tego samego narodu i ukształtowanego przez tę samą historię.

Wierni z krajów o dawnej tradycji chrześcijańskiej mogą zrozumieć radość i wdzięczność wobec Boga i Kościoła, jaką odczuwają narody tak «obdarowane»: wystarczy pomyśleć o chrześcijańskich społecznościach Afryki, Azji czy Ameryki Południowej, które zostały w ten sposób wyróżnione przez Jana Pawła II. Przypomnijmy tu kanonizacje 103 męczenników koreańskich, 16 męczenników japońskich i 117 męczenników wietnamskich, dokonane kolejno w 1984, 1987 i 1988 r.

Ogólna liczba uroczystości wynosi 155: Papież dokonał 119 beatyfikacji i 38 kanonizacji, w tym poza Rzymem odpowiednio 50 i 10.

Komentując te liczby ktoś nazwał Kongregację Spraw Kanonizacyjnych — zresztą bardzo nietrafnie — «fabryką świętych». Określenie to jest bardzo dalekie od prawdy, ponieważ fabryka produkuje seryjnie zawsze takie same wyroby, natomiast w tym przypadku mamy do czynienia z całkowicie odmiennym sposobem «produkcji», którego rezultatem nie są martwe «wyroby», ale wydobyte na światło dzienne owoce Bożej łaski, obecnej i działającej w sercach sprawiedliwych, którzy stają się «bohaterami» chrześcijańskiej świętości. Dotyczy to wszystkich czasów i miejsc, w całych dziejach Kościoła.

Przypis:

1. Dane liczbowe pochodzą z oficjalnego wykazu Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych: Index ac Status Causarum, Citta del Vaticano 1999, s. X-XI. Po beatyfikacji 44 męczenników w dniu 5 marca 2000 r. łączna liczba osób wyniesionych na ołtarze przez Jana Pawła II wzrosła do 1 286.

opr. mg/mg

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama