Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Ciekawostki | Dvd,Mp3 | Ebiznes | Gry komputerowe | Internet | Kościół i Internet | Oprogramowanie | Sprzęt |


Word, Excel 2000

ZA: mądrzejsze sprawdzanie pisowni, lepsze narzędzia do tabel i grafiki, poprawione tworzenie stron WWW.

PRZECIW: pliki HTML nie są w pełni zgodne z niektórymi aplikacjami, foldery WWW wymagają oprogramowania serwera.

Poprawki interfejsu użytkownika Worda, jak np. rozszerzony Schowek oraz okna dialogowe Otwórz oraz Zapisz plik (patrz ramka "Osiem istotnych zmian"), są wspólne dla wszystkich aplikacji Office'a. Tak też jest z listą czcionek na pasku narzędzi Formatowanie, która wyświetla nazwę określonej czcionki i odpowiednie kroje pisma. Następnym ciekawym udoskonaleniem jest szybkie ukazywanie się listy synonimów w Tezaurusie; wystarczy kliknąć prawym klawiszem słowo, które chcesz zamienić.

WordPerfect już teraz ma podobne funkcje. Jednak zmodyfikowany moduł poprawiania pisowni w Wordzie bije konkurencję na głowę. Dzisiejsze procesory tekstu mogą poprawiać w locie tylko proste błędy (jak "się"). Word 2000, dzięki współpracy Autokorekty z modułem sprawdzania pisowni, koryguje bardziej złożone literówki, automatycznie akceptując propozycje słownika.

Można znaleźć także inne usprawnienia. Świetne, interaktywne narzędzia do rysowania tabel w Wordzie pozwalają dzielić komórki na ukośne połówki i łatwo usuwać fragment lub całość. Obecnie możliwe jest oblewanie tekstem zarówno tabeli jak i grafiki w komórce (Word Pro i WordPerfect na to pozwalały) oraz używanie dowolnej grafiki - np. logo firmy - jako znaku wyliczenia.

Excel 2000

ZA: wbudowany format HTML stron WWW, uproszczone tabele przestawne i wykresy.

PRZECIW: zapis w HTML tworzy wiele plików i zajmuje dużo miejsca na dysku.

Jeśli jesteś rekinem HTML, który umieszcza dane z arkusza kalkulacyjnego w Sieci albo jesteś uzależniony od tabel przestawnych, a frustrują Cię ograniczenia dotychczasowej wersji, pomyśl o zmianie. Kluczowe ulepszenia Excela 2000 pozwalają zapisać pliki w HTML jako formacie podstawowym, a funkcja wykresu przestawnego jest mile widzianym dodatkiem. Jednak typowi użytkownicy raczej nie dostrzegą tych usprawnień i chyba nie powinni aktualizować programu. Jeżeli tworzysz strony HTML ze skoroszytów, Excel 2000 może zrobić na Tobie wrażenie. Zapis HTML jest teraz wbudowany w aplikację i ma dwie opcje: może zapisywać wersję tylko do oglądania lub interaktywną. Pierwsza opcja tworzy dokument, który jest odczytywany przez ostatnie wersje Internet Explorera oraz Netscape'a. Druga interaktywną stronę WWW widzianą jedynie w Internet Explorerze 4.01 lub następnej wersji oraz w Office 2000; użytkownicy Netscape'a zostali pominięci. Gdy rozpowszechniasz pliki interaktywne albo wstawiasz je na witrynę WWW, musisz sprawdzić, czy przesłałeś także wszystkie pliki dodatkowe. Jeśli któryś z nich zaginie lub zostanie uszkodzony, Excel 2000 nie otworzy skoroszytu. Nie zapisuj też w formacie HTML bez wyraźnego powodu: format xls jest szybszy i bardziej zwarty. Publikowanie interaktywnego arkusza pozwala użytkownikowi otwierać dokument w przeglądarce WWW i zmieniać komórki, wykresy lub tabele przestawne. Funkcja działa całkiem nieźle, ale można spotkać parę niespodzianek. Wykresy trójwymiarowe zamieniają się w dwuwymiarowe, a wiele ustawień znika. Gdy importujesz dodatkowe elementy i ponownie publikujesz dokument, nowe pozycje dołączane są na koniec dokumentu, a nie w miejscu, w którym je umieściłeś. Aby zwiększyć kontrolę nad wyglądem, musisz użyć FrontPage'a do edycji dokumentu.

Uproszczone tabele przestawne

Tabele przestawne Excela - pozwalające zsumować olbrzymie ilości danych w każdy możliwy sposób - zawsze wywoływały mieszane odczucia. Tworzenie np. wykresu słupkowego z danych tabeli przestawnej było niezbyt łatwe: jeśli zmieniłeś strukturę tabeli, zwykle musiałeś ręcznie zmieniać wykres.

W Excelu 2000 jedno kliknięcie wystarcza, aby powiązać wykres bezpośrednio z tabelą przestawną. Gdy zmienisz strukturę tabeli, wykres automatycznie się dostosuje. Możesz też pracować bezpośrednio na wykresie przestawnym - przeciągać pola, dodawać nowe i tak dalej. Masz jednak mniejszą kontrolę nad formatowaniem wykresu przestawnego niż w przypadku wykresu standardowego, a użytkownicy Excela 97, którzy otwierają plik, nie skorzystają z tej cennej funkcji.

Excel 2000 bardzo upraszcza projektowanie. W poprzednich wersjach dopasowanie tabeli przestawnej było uciążliwe - zwłaszcza gdy zmieniało się strukturę tabeli i formatowanie od razu znikało. Ale nie teraz: Excel 2000 ma kilkanaście autoformatów tabeli przestawnej.

Mniejsze poprawki

Rozszerzony Schowek z aplikacji Office'a 2000 jest bardzo przydatny w Excelu 2000. Użytkownicy poprzednich wersji często narzekali, że wklejenie komórki lub zakresu komórek czyściło Schowek. Na szczęście teraz można wklejać tyle kopii zakresu, ile potrzeba i przechowywać wiele obiektów w Schowku Office'a. Co prawda w naszych testach wklejenie zakresu komórek do Schowka Office'a powodowało wstawienie jedynie wartości, a nie formuły (Microsoft obstaje przy tym, że program kopiuje i wartości, i formuły).

Użytkownicy, którzy lubią formatować kolorem, docenią nowe przezroczyste wyróżnianie komórek, które nie przesłania kolorów tła i pierwszego planu w zaznaczonych komórkach, jak to miało miejsce w poprzednich wersjach Excela.

Tekst pochodzi z artykułu "Czy warto kupić OFFICE 2000" opublikowanym w miesięczniku "PC World KOMPUTER" 5/2000 autorstwa Harry McCrachen, John Walkenback, Celeste Robinson, Paul Heltzel, pełny tekst w Internecie: www.pcworld.pl

opr. JU/PO

 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: internet komputer 2001 Office Word Excel Oprogramowanie Biuro Aplikacja
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W