Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Ciekawostki | Dvd,Mp3 | Ebiznes | Gry komputerowe | Internet | Kościół i Internet | Oprogramowanie | Sprzęt |


Arkadiusz Piasek

Strona za grosik

Jak sprawnie, szybko i bez ponoszenia dużych kosztów stworzyć własny serwis WWW.

Podstawowym warunkiem osiągnięcia sukcesu w Sieci jest dobrze wykonany, zarówno pod względem estetycznym, merytorycznym, jak i funkcjonalnym serwis WWW. Samo stworzenie takiego serwisu jednak nie wystarczy. Równie ważne, jeśli nie ważniejsze jest utrzymanie go - częsta aktualizacja informacji oraz dbanie o to, by użytkownicy po jednorazowych odwiedzinach nie postanowili szukać informacji czy rozrywki gdzieś indziej.

Wiele osób uważa, że uruchomienie "porządnej" witryny internetowej wymaga dużych nakładów pracy i pieniędzy. W obiegowej opinii konieczny jest zakup drogiego oprogramowania do projektowania stron WWW (lub, co jeszcze bardziej zwiększa koszty, skorzystanie z usług jednej z wielu firm specjalizujących się w tego rodzaju usługach). Zarezerwowanie domeny i wykupienie odpowiedniej ilości miejsca na serwerze też nie należy do tanich przyjemności. Można jednak, przynajmniej częściowo, ominąć te ograniczenia i stworzyć własny serwis WWW (i to zawierający wiele zaawansowanych funkcji) bardzo niewielkim kosztem.

Dysponując dużymi pieniędzmi, można zlecić wykonanie całego serwisu specjalistom, którzy zwykle oferują wszystkie konieczne do tego celu usługi - od rejestracji domeny przez rezerwację miejsca na serwerze, do umieszczenia na nim serwisu i zapewnienia odpowiedniej oglądalności. Jeżeli jednak chcesz stworzyć serwis WWW stosunkowo niewielkim kosztem, to musisz być przygotowany na to, że będziesz to robił sam i że będzie to od Ciebie wymagało nieco wysiłku.

Software

Zacznijmy od niezbędnego oprogramowania. Jeżeli jesteś zaawansowanym użytkownikiem Internetu i niejedna strona WWW wyszła już spod Twojej myszki, to w zupełności wystarczy Ci wchodzący w skład systemu Windows Notatnik lub jakikolwiek inny edytor tekstu. Wykorzystanie tak prostego narzędzia wymaga jednak od użytkownika bardzo dobrej znajomości HTML, JavaScript, czy CSS. Jak nietrudno się domyślić większość domorosłych twórców witryn internetowych wybierze raczej oprogramowanie nie wymagające tak wielkich umiejętności.

Jednym z takich programów jest CoffeeCup Editor, dostępny w wersji 9.0 na serwerze FTP PC World Komputer (www.pcworld.pl/ftp/pc/programy/0176.html). Kuszącą, przynajmniej pod względem kosztów, propozycją, jest też skorzystanie z FrontPage Express, wchodzącego w skład systemu Windows 98, lub Netscape Composera, znajdującego się w pakiecie wraz z przeglądarką Netscape. Godne polecenia są też takie aplikacje jak: HomeSite, Pajączek, czy HotDog (wszystkie do pobrania z naszego serwera FTP). Programy te oferują za bardzo rozsądną cenę (lub za darmo, jak w przypadku Netscape Composera), wydajność i zakres funkcji w zupełności wystarczających do stworzenia dość rozbudowanego serwisu WWW.

Warto też wspomnieć o kreatorach stron WWW, oferowanych przez największe portale, udostępniające także miejsce na strony WWWW na własnych serwerach. Jeżeli skorzystałeś z możliwości umieszczenia swojego serwisu np. w Wirtualnej Polsce, Onecie, czy Interii, to możesz też zaprojektować swoją witrynę za pomocą specjalnych systemów - kreatorów, umożliwiających stworzenie jej dosłownie w kilka minut. Typowy kreator stron WWW oferuje zwykle do wyboru co najmniej kilka gotowych szablonów witryn. Jedyne, co musisz zrobić, to uzupełnić je o treść i ewentualnie podmienić pliki graficzne. System sam zatroszczy się o to, aby Twoja strona wyglądała schludnie i przejrzyście. Nie możesz jednak liczyć na to, że za pomocą takiego kreatora stworzysz bardzo rozbudowany serwis.

Gdzie umieścić stronę

Zanim przystąpisz do projektowania serwisu, powinieneś zorientować się, jak dużą przestrzeń dyskową na serwerze będziesz mógł wykorzystać. O ile w przypadku komercyjnych kont WWW oferowanych przez dostawców usług internetowych problem taki praktycznie nie istnieje (oczywiście poza kosztami rosnącymi wraz ze wzrostem ilości zarezerwowanego na dysku ISP miejsca), to firmy oferujące darmowe konta WWW zwykle ograniczają ilość miejsca udostępnionego dla pojedynczego użytkownika. Na szczęście firm takich działa już w naszym kraju dość dużo, więc każdy powinien znaleźć serwer odpowiadający jego potrzebom. Do najpopularniejszych serwerów, na których można umieszczać prywatne witryny należą: poland.com, polbox.com, republika.pl, kki.net.pl, strony.wp.pl, czy silesianet.pl. Serwisy te oferują różną ilość miejsca (od 2 MB na Polbox.com do 30 MB na www.obywatel.pl). Najczęściej jedyną ceną, jaką będziesz musiał zapłacić za możliwość korzystania z przestrzeni dyskowej takiego serwisu jest konieczność umieszczenia na Twojej stronie bannera reklamowego.

Najpopularniejsze serwisy oferujące darmowe konta WWW

adres serwisu

pojemność konta

zalety

wady

www.poland.com

25 MB

możliwe zwiększenie pojemności konta wg. uznania administratora; duża pojemność konta

brak

www.polbox.pl

2 MB

brak

pierwszy polski serwis tego typu, konieczność umieszczenia na stronie bannera reklamowego; mała pojemność konta

www.hg.pl

25 MB

duża pojemność konta

konieczność umieszczenia na stronie bannera; ograniczenie łącznej wielkości plików multimedialnych umieszczonych na serwerze do 6 MB; wolny serwer

http://free.of.pl

15 MB

możliwość zarezerwowania aliasu domeny

konieczność umieszczenia na stronie bannera

www.republika.pl

6 MB

obsługa SSL

konieczność umieszczenia na stronie bannera; okno pop-up przy każdorazowym otwarciu strony

www.sliesianet.pl

25 MB

duża pojemność konta

konieczność umieszczenia na stronie bannera

www.obywatel.pl

30 MB

duża pojemność konta; obsługa SSL; możliwość umieszczenia serwisu WAP

utrudnione umieszczanie strony na serwerze (wymagany dedykowany program); formularz rejestracyjny działa tylko w MSIE 5+ lub Netscape 6

http://strony.wp.pl

5 MB

brak

mała pojemność konta

www.terramail.pl

20 MB

spora pojemność kona

ograniczenie liczby umieszczonych na serwerze plików (max 900); konieczność umieszczenia na stronie buttona reklamowego

www.free.net.pl

10 MB

konto shell

konieczność umieszczenia na stronie bannera

www.poczta.pnet.pl/

20 MB

brak

dość wolny serwer

Domena

Jeśli wiesz już, na jakim serwerze umieścisz swoją witrynę, to powinieneś zastanowić się teraz nad jej nazwą. Chyba nikomu nie trzeba przypominać, że nazwa serwisu powinna kojarzyć się z jego profilem tematycznym. Poza tym powinna być możliwie krótka i łatwa do zapamiętania. Wszystko to brzmi pięknie wiadomo jednak, że za zarezerwowanie atrakcyjnej domeny trzeba zapłacić spore pieniądze. W dodatku opłatę tą trzeba zwykle ponawiać co roku. Dla przykładu - zarejestrowanie i roczny abonament za domenę www.nazwa.com.pl, to wydatek 150 zł + VAT, natomiast za domenę www.nazwa.pl trzeba już zapłacić 200 zł + VAT (ceny w NASK-u - www.nask.pl). Można też skorzystać z oferty innej polskiej firmy - InterNASK (www.internask.com). Umożliwia ona zarejestrowanie nazwy serwisu w domenie .com, .net, .org oraz .info. Co ciekawe - rezerwacja domeny za pośrednictwem InterNASK-u jest sporo tańsza niż w przypadku NASK-u. Wykupienie domeny .com na okres 1 roku kosztuje bowiem 69 zł brutto. Jeżeli zaś zdecydujesz się na rezerwację swojej domeny na 10 lat, to wysokość rocznej opłaty spadnie do 60 zł brutto.

Płatna domena (np. .pl, .com, czy .net) niewątpliwie doda Twojemu serwisowi prestiżu i ułatwi przyszłym użytkownikom zapamiętanie adresu Twojej strony. Za taki luksus trzeba jednak zapłacić. A co z osobami, które mają duże ambicje i zapał, ale nie dysponują zbędną gotówką? Jeżeli jesteś jedną z takich osób, możesz skorzystać z oferty jednego z rodzimych serwisów oferujących tzw. aliasy. Są one szczególnie pomocne, jeżeli zamierzasz umieścić swoją stronę na jednym z serwerów oferujących darmową przestrzeń dyskową na strony WWW. Często adres strony znajdującej się na takim właśnie serwerze ma postać http://www.nazwaserwera.com.pl/~login/index.html. Niewątpliwie niewiele osób zada sobie trud zapamiętania takiego adresu, a to nie wpłynie pozytywnie na jego "odwiedzalność".

Dzięki aliasom możliwe staje się "zamaskowanie" prawdziwego adresu strony (np. takiego jak ten powyżej) i zastąpienie go dużo krótszym i łatwiejszym do zapamiętania. W polskim Internecie można znaleźć kilkunastu serwisów oferujących tego typu usługę w zamian za umieszczenie na stronie swojej reklamy. Do najpopularniejszych tego typu serwisów należą m.in. www.prv.pl, www.alias.polbox.pl, of.pl, i domeny.maxi.pl.

Najpopularniejsze serwisy oferujące darmowe aliasy WWW

adres serwisu

alias

uwagi

www.prv.pl

www.login.prv.pl

aliasy WWW oraz e-mail; powiadamianie na telefon komórkowy

www.alias.polbox.pl

www.login.w.pl www.login.z.pl

aliasy WWW oraz e-mail; konieczność ponownej rejestracji po 50 dniach

www.topnet.pl

www.login.topnet.pl

aliasy WWW oraz e-mail; konieczność umieszczenia na stronie bannera

http://of.pl

login.of.pl

konieczność umieszczenia na stronie bannera

domeny.maxi.pl

login.maxi.pl

konieczność umieszczenia na stronie ramki z reklamą

www.dodaj.sobie.to

login.obejrzyj.sobie.to login.przeczytaj.sobie.to login.sprawdz.sobie.to login.dodaj.sobie.to

konieczność ponawiania rejestracji co 90 dniJeżeli na przykład zdecydujesz się skorzystać z oferty serwisu domeny.maxi.pl, to zamiast długiego i skomplikowanego adresu przytoczonego powyżej będziesz mógł wpisać w okno przeglądarki adres w postaci http://www.login.maxi.pl, co jest już dużo łatwiejsze do zapamiętania.

Grafika

Jeśli wiesz już, gdzie umieścisz swoją witrynę i zarezerwowałeś łatwą do zapamiętania domenę, możesz w końcu przystąpić do projektowania serwisu. Przy założeniu, że posiadasz choćby podstawową wiedzę dotyczącą struktury dokumentu HTML, nie powinieneś mieć większych problemów ze stworzeniem witryny, której nie powstydziłby się niejeden profesjonalista. To, co zawodowcy robią "na piechotę", Ty możesz zrobić dużo szybciej, wykorzystując do tego celu gotowe (i, co równie ważne, darmowe) moduły stron WWW znajdujące się w Internecie.

Można zaryzykować stwierdzenie, że podstawą każdej dobrej strony internetowej jest dobra szata graficzna. W tym momencie oczywiście nasuwa się pytanie: co oznacza "dobra"? Podczas surfowania po Internecie na pewno natknąłeś się na strony przeładowane elementami graficznymi (często w dodatku animowanymi) do granic zdrowego rozsądku. Takie strony, całe migające i mieniące się tysiącami kolorów są najlepszym przykładem źle zaprojektowanej szaty graficznej. Nie dość, że wszystkie te poruszające się i jaskrawe elementy nie pozwalają na skupienie wzroku, to łączna objętość wszystkich grafik umieszczonych na stronie dochodzi często do kilkuset kilobajtów, co skutecznie zniechęci do czekania na załadowanie się witryny większość użytkowników modemów (a i niejednego właściciela szybkiego, stałego łącza może przyprawić o ziewanie).

Z powyższego akapitu można wyciągnąć prosty wniosek co do cech idealnej szaty graficznej strony internetowej - powinna ona spójna kolorystycznie, najlepiej w stonowanych kolorach i, co niezwykle istotne, w miarę "lekka" (o małej objętości). Ideałem jest, gdy wszystkie pliki znajdujące się na stronie zajmują łącznie mniej niż 50 KB. Zapewnia to, że nawet przy połączeniu modemowym strona będzie się ładować co najwyżej kilka sekund.

Co jednak zrobić, jeśli nie jesteś utalentowanym grafikiem, mającym w "małym palcu" wszystkie tajniki popularnego Photoshopa lub PhotoPainta, albo najzwyczajniej w świecie nie masz czasu na tworzenie grafiki na własną rękę? Odpowiedź jest prosta - poszukaj gotowych grafik w Sieci. Biorąc pod uwagę ogromną liczbę stron, oferujących bezpłatne elementy graficzne dla webmasterów jest niemal pewne, że znajdziesz na którejś z wymienionych stron cliparty, buttony, czy czcionki pasujące do Twojego serwisu. Pamiętaj jednak, aby na stronie, z której planujesz pobrać np. cliparty, poszukać informacji o prawach autorskich do tych elementów. Często bowiem zdarza się tak, że elementy takie owszem, są darmowe, ale tylko w wypadku, gdy wykorzystasz je w celach niekomercyjnych. Autorzy udostępnianych bezpłatnie grafik czasami wymagają też, w zamian za możliwość ich wykorzystania, umieszczenia na Twojej stronie reklamy ich strony, czy choćby nazwiska autora. I mają do tego pełne prawo!

Przegląd serwisów zawierających bezpłatne elementy graficzne

adres serwisu

rodzaje dostępnych grafik

język

http://republika.pl/grafland

tła, ikony, linie, przyciski, strzałki, kliparty, animowane gify

polski

www.webhelp.pl

tła, ikony, linie, przyciski, strzałki

polski

kurswww.of.pl

kliparty, ikony, animowane gify, tła

polski

http://www.media4u.pl/~gwozdz

kliparty, animowane gify, strzałki, tła

polski

www.webmedia.pl/free

klipart, buttony

polski

www.centrum-ikon.ivg.pl

ikony

polski

www.czcionki.com

fonty

polski

http://republika.pl/animacje2001

animowane gify

polski

www.freefoto.com

zdjęcia

angielski

www.aaaclipart.com

kliparty, fonty, buttony, animowane gify

angielski

www.clipart.com

kliparty, fonty, buttony, animowane gify

angielski

www.clipart-graphics.net

kliparty, fonty, buttony, animowane gify

angielski

www.animfactory.com

animowane obrazki 3D

angielski

www.animatedgif.net

animowane gify

angielski

www.animation-central.com

animowane gify

angielski

www.animationcity.net

animowane gify

angielski

Inne moduły

Z wyników ankiety umieszczonej na stronach internetowych PC World Komputer (http://www.pcworld.pl) wynika, że twórcy serwisów WWW najczęściej (ok. 30%) korzystają z darmowych skryptów JavaScript oraz liczników i statystyk odwiedzin (ok. 32%). Nie powinno to dziwić, ponieważ język JavaScript może wnieść spore ożywienie do Twojego serwisu. "Zainstalowanie" na Twojej stronie statystyk odwiedzin to jeden z podstawowych sposobów na to, aby dowiedzieć się czegoś o "zwyczajach" użytkowników Twojej witryny. Dzięki takim statystykom, jak na przykład te dostępne w serwisie http://www.mystat.pl będziesz mógł dowiedzieć się m.in. o jakiej porze dnia Twoja strona jest odwiedzana najczęściej, z jakich innych stron internauci trafiają do Twojego serwisu, czy nawet jakiej przeglądarki oraz systemu operacyjnego używają. Takie informacje mogą okazać się bardzo pomocne w przypadku planowania aktualizacji witryny i dalszego jej rozwoju lub zaplanowania ewentualnej kampanii reklamowej na innych serwisach. Co najważniejsze - informacje te pozwolą na takie zaprojektowania strony, aby była one bezbłędnie wyświetlana w przeglądarce najczęściej używanej przez gości Twojej witryny

W Sieci można znaleźć różne skrypty JavaScript - od praktycznie bezużytecznych (jak na przykład skrypt powodujący bezładne przemieszczanie się wpisanego tekstu w oknie przeglądarki), do całkiem przydatnych (np. skrypt pozwalający na zabezpieczenie hasłem dostępu do Twojego serwisu). Do najpopularniejszych należą jednak skrypty typu "rollover", pozwalające na "podświetlanie" buttonów, czy tworzenie rozwijanych menu.

Umieszczenie skryptu JavaScript w kodzie HTML Twojej strony może z pozoru wyglądać na czynność dość skomplikowaną, jednak zwykle wymaga to jedynie modyfikacji kilku parametrów. Co więcej, bardzo często opis skryptu, który chcemy pobrać, zawiera dokładną listę modyfikacji niezbędnych do poprawnego działania skryptu. Pamiętaj że podobnie jak w przypadku grafik, należy zwrócić uwagę na prawa autorskie do takich skryptów.

Język JavaScript jest stosunkowo łatwy do opanowania, dlatego też jego skrypty można polecić nawet stosunkowo niedoświadczonym webmasterom. Jeżeli jednak tajniki bardziej zaawansowanych technologii internetowych nie są Ci obce, to w Sieci możesz także znaleźć mnóstwo darmowych skryptów ASP, CGI, czy PHP.


Wybrane serwisy zawierające bezpłatne moduły stron WWW

adres serwisu

dostępne moduły

język

www.polchat.pl

chatroomy

polski

http://ksiegi.emix.net.pl

księgi gości

polski

www.ib.torun.pl/ksiega

księgi gości

polski

www.ksiegi-gosci.pl

księgi gości

polski

www.webtools.pl

księgi gości

polski

www.nethit.pl

księgi gości, fora dyskusyjne, ankiety

polski

http://free.mitsoft.com.pl

liczniki

polski

liczniki.cps.pl

liczniki

polski

www.mystat.pl

liczniki, statystyki odwiedzin

polski

http://ygreg.and.pl

skrypty CGI, PHP

polski

www.cgi.csd.pl

skrypty CGI, PHP, Perl

polski

javascript.reporter.pl

skrypty JavaScript

polski

www.scrypty.com

skrypty JavaScript, ASP, CGI, PHP

polski

www.webmaster.gery.pl

skrypty JavaScript, CGI, PHP

polski

http://php.manufaktura.pl

skrypty PHP

polski

www.php.computerzone.pl

skrypty PHP

polski

www.php.pl

skrypty PHP

polski

www.4free.pl

sondy, ankiety, księgi gości, quizy

polski

http://microstatic.eu.org

statystyki odwiedzin

polski

stat.webmedia.pl

statystyki odwiedzin

polski

www.gemius.pl

statystyki odwiedzin

polski

www.counter4free.com

liczniki

angielski

http://123count.com

liczniki, statystyki odwiedzin

angielski

http://javascript.internet.com

skrypty JavaScript

angielski

www.free-javascripts.com

skrypty JavaScript

angielski

www.a1javascripts.com

skrypty JavaScript i DHTML

angielski

www.JavaFile.com

skrypty JavaScript, aplety Java

angielski

www.hotscripts.com

skrypty JavaScript, ASP, C, C++, CGI, PHP, Perl, CFML, Flash, XML

angielski

www.freecode.com

skrypty JavaScript, CGI, PHP, C, C++, Perl

angielski

www.geocities.com/SiliconValley/7116

skrypty JavaScript, DHTML

angielski

http://php.resourceindex.com

skrypty PHP

angielski

www.talk.pl

chatroomy

polski

www.freefind.com

wyszukiwarki

angielski

www.sonda.pl

sondy, ankiety

polski


Witryna gotowa - i co dalej?

Jeśli ukończyłeś już projektowanie swojej witryny i wszystko działa bez zarzutu na Twoim domowym komputerze, najwyższy czas, aby umieścić Twój serwis w Sieci. Większość firm oferujących darmowe miejsce na strony WWW pozwala na umieszczenie plików na swoich serwerach (upload) za pomocą klientów FTP.

Jeżeli upload Twoich plików na serwer WWW powiódł się, to strona powinna już działać. Dla pewności powinieneś jednak sprawdzić jeszcze, czy wszystkie linki prowadzą w odpowiednie miejsca i czy ładują się wszystkie grafiki i skrypty. Pamiętaj też, że serwisy darmowych kont WWW wymagają najczęściej, aby strona główna Twojej witryny miała nazwę index.html. Nie jest to jednak regułą, dlatego dobrze jest poszukać informacji na ten temat na stronie Twojego ISP.

Samo umieszczenie strony w Sieci nie gwarantuje jeszcze, że odniesie ona sukces. Internauci muszą przecież dowiedzieć się, że Twoja strona w ogóle istnieje... Jest kilka sposobów wypromowania Twojego serwisu w Sieci. Do najskuteczniejszych należą: rejestracja witryny w jak największej ilości wyszukiwarek i katalogów stron oraz reklama bannerowa.

To pierwsze rozwiązanie przynosi co prawda bardzo dobre efekty, ale rejestrowanie Twojej witryny "na piechotę" mogłoby zająć bardzo dużo czasu (wziąwszy pod uwagę ogromną liczbę serwisów wyszukiwawczych i katalogów linków znajdujących się w Internecie. Dużo łatwiej będzie skorzystać z jednej z wielu aplikacji, automatycznie rejestrujących witryny internetowe w wyszukiwarkach. Jednym z takich programów jest SubmitWolf. Aplikacja ta pozwala na bardzo szybkie zarejestrowanie Twojej strony w blisko 3 tysiącach wyszukiwarek i katalogów stron.

Drugim sposobem zwiększania popularności Twojego serwisu jest reklamowanie go za pomocą bannerów. Kampanie reklamowe w komercyjnych serwisach (jak np. portale) są oczywiście bardzo kosztowne (choć, oczywiście, skuteczne). Dobrym wyjściem jest jednak skorzystanie z usług jednego z kilkunastu najpopularniejszych, bezpłatnych systemów wymiany bannerów, działających w polskim Internecie.Najpopularniejsze polskie systemy wymiany bannerów

adres serwisu

akceptowane wymiary bannerów

ratio

www.banner4you.com

400x50 (max. 25 KB)

5:4

www.bannerwars.pl

400x50 (max. 15 KB)

5:4

www.bannerpower.isn.pl

468x60 (max. 15 KB)

2:1

http://banner.canpol.pl

400x50 (max. 20 KB)

5:4

http://quixtar.pl/ads

400x50 (max. 20 KB)

4:3

www.bm.net.pl

400x50 (max. 20 KB)

2:1

www.bannery.pl

400x50 (max. 20 KB)

5:4

http://banner.low.pl

400x50 (max. 20 KB)

5:4


Systemy takie opierają się na zasadzie "wyświetlimy Twój banner, pod warunkiem, że Ty wyświetlisz na swojej stronie inny". Zwykle ustalają one tzw. ratio - czyli np. za 4 odsłony bannera na Twojej stronie możesz liczyć na 3 odsłony Twojego bannera na stronach innych użytkowników systemu.

Po tym, jak zapewnisz swojemu dziełu dużą liczbę odwiedzin, pozostanie jeszcze do zrobienia tylko jedna rzecz. Może ona jednak okazać się trudniejsza do zrealizowania, niż samo stworzenie witryny. Chodzi mianowicie o spowodowanie, aby użytkownicy po jednorazowym odwiedzeniu Twojej strony zechcieli na nią powrócić. Wymaga to nie lada wysiłku - musisz zadbać o to, aby witryna była na bieżąco aktualizowana. Jeżeli znajdują się na niej linki do innych serwisów, musisz regularnie sprawdzać, czy wszystkie działają. Jeżeli umieściłeś na stronie swój adres e-mailowy, to koniecznie odpowiadaj na listy, które użytkownicy na ten adres wysyłają. Dobrym sposobem na "zwerbowanie" pewnej liczby stałych użytkowników jest umieszczenie w serwisie forum dyskusyjnego, czy organizowanie konkursów, plebiscytów, itp. Jeżeli uda Ci się ta sztuka, to możesz sobie pogratulować dobrze wykonanej pracy - oznacza to, że jesteś webmasterem z prawdziwego zdarzenia.


opr. JU/PO

 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: internet Opoka komputery Html Php Cgi Webmaster Baza danych Serwer wedesign FTP JavaScript doemena adres poczta elektroniczna MySql skrypty
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W