Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Warunek przyjęcia namaszczeniaCzy można udzielać sakramentu namaszczenia wszystkim ludziom starym po osiągnięciu określonego wieku? Czy też istnieje jakiś warunek?

Nie byłoby zgodne z sensem tego sakramentu udzielać go bez różnicy wszystkim ludziom starym. Warunkiem jest tu zawsze taki stan zdrowia, z którym łączy się niebezpieczeństwo śmierci. Zwykle dawniej „zaopatrzenie” chorego, czyli jednoczesne udzielanie mu trzech sakramentów — pokuty, namaszczenia i Eucharystii, winno jednak dzisiaj, po odnowie liturgii sakramentu namaszczenia chorych, mieć miejsce tylko wtedy, kiedy ktoś nieprzewidzianie znajdzie się w bezpośrednim niebezpieczeństwie śmierci.

I jeszcze jedna ważna sprawa. Jak wszystkie sakramenty, tak i namaszczenie chorych ma charakter wspólnotowy, który powinien dojść do głosu w sprawowanym obrzędzie. Może także i w ten sposób, że — jeśli stan chorego na to pozwala — sakramentu udzieli się w czasie nabożeństwa słowa lub w ramach Mszy świętej, po Ewangelii i homilii. Za zgodą biskupa sakramentu chorych można też udzielić zbiorowo, np. w czasie pielgrzymki chorych, nabożeństwa dla chorych, w szpitalach.


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: namaszczenie chorych ostatnie namaszczenie poradnik
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W