Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Oświadczenie Proboszcza Bazyliki Mariackiej

Kraków, dn. 24.IX.2010.W związku z pojawiającymi się w mediach informacjami na temat współpracy mojej osoby i Kurii krakowskiej z pełnomocnikiem panem Markiem Piotrowskim pragnę wszystkich zainteresowanych poinformować, że:

  1. Parafia Mariacka w Krakowie od 1991 roku prowadziła sprawę o odzyskanie części zagrabionych nieruchomości przez rządy komunistyczne w czasach PRL-u. Postępowanie toczyło się legalnie przed Komisją Majątkową przy MSWiA w Warszawie. Od tego czasu parafia kilkakrotnie pisemnie zwracała się do Prezydenta Miasta Krakowa o załatwienie postępowania na drodze ugody przed Komisją Majątkową. Z powodu braku woli takiego ugodowego załatwienia słusznych roszczeń Parafia powołała swojego pełnomocnika w 2002 roku. Został nim pan Marek Piotrowski. W tym czasie prowadził już kilka postępowań przed Komisją Majątkową i wydawał się osobą godną zaufania, a sprawy przez niego załatwiane nie były odkładane.

  2. Jako proboszcz Parafii powołując pełnomocnika nic nie wiedziałem nt. jego pracy w służbach PRL. Potem pojawiały się tylko notatki prasowe na ten temat. Oświadczam również, że nikomu nie polecałem osobiście jego usług przed Komisją Majątkową. Od maja 2007 roku Parafia udzieliła pełnomocnictwa procesowego innej osobie.

  3. Według posiadanej przeze mnie wiedzy pan Marek Piotrowski nie prowadził spraw kurialnych w Krakowie czy Archidiecezji Krakowskiej. Natomiast sprawy prowadzone przez zgromadzenia zakonne przed Komisją Majątkową nie podlegały kompetencji władz diecezji, ani tym bardziej mojej osobistej.

  4. Powtarzające się insynuacje płynące poprzez media w stosunku do mojej osoby uważam za chęć odebrania mi dobrego imienia i zwykłą niesprawiedliwość. Mogą być częścią jakiejś akcji politycznej.


Ks. dr Bronisław Fidelus
Proboszcz Bazyliki Mariackiej w Krakowie


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: Kraków prezydent miasta Komisja Majątkowa majątek utracony Marek Piotrowski majątek odzyskany
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W