Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Źródło: Przewodnik Katolicki

Benedykt XVI

Módlmy się o pokój

Rozważanie przed modlitwą "Anioł Pański" 30.07.2006Do natychmiastowego przerwania działań zbrojnych i wymiany ognia na Bliskim Wschodzie i na całym świecie oraz do modlitw w intencji pokoju wezwał Benedykt XVI w rozważaniach przed niedzielną modlitwą Anioł Pański w Castel Gandolfo. Zachęcał też do spieszenia z pomocą ofiarom wojen i konfliktów. Było to pierwsze w tym roku spotkanie Papieża z wiernymi w jego letniej rezydencji.

Oto tekst rozważań papieskich:

„Drodzy Bracia i Siostry!

Dwa dni temu, zakończywszy swój pobyt w Dolinie Aosty, przybyłem bezpośrednio tu, do Castel Gandolfo, gdzie liczę na pozostanie aż do końca lata, z krótką przerwą we wrześniu na podróż apostolską do Bawarii. Pragnę przede wszystkim serdecznie pozdrowić wspólnotę kościelną i świecką tego pięknego miasteczka, do którego zawsze bardzo chętnie przyjeżdżam. Dziękuję serdecznie biskupowi Albano, proboszczowi i kapłanom, jak również syndykowi, administracji gminnej i innym władzom cywilnym. Myślę szczególnie o dyrekcji i personelu Willi Papieskich, a także o siłach porządkowych, którym dziękuję za ich cenną służbę. Pozdrawiam ponadto licznych pielgrzymów, którzy swą serdeczną obecnością przyczyniają się do podkreślenia, również w najbardziej rodzinnym środowisku letniej rezydencji, powszechnego wymiaru kościelnego tego naszego spotkania na modlitwie rodzinnej.

W tej chwili nie mogę nie myśleć o coraz poważniejszej i coraz bardziej tragicznej sytuacji, w jakiej znajduje się Bliski Wschód: setki zmarłych, niezliczeni ranni, ogromna masa bezdomnych i uciekinierów, zniszczone domy, miasta i infrastruktura. W sercach wielu ludzi zdają się narastać nienawiść i wola zemsty. Fakty te ukazują dobitnie, że nie można przywrócić sprawiedliwości, stworzyć nowego ładu i zbudować prawdziwego pokoju, gdy uciekamy się do narzędzi przemocy. Bardziej niż kiedykolwiek widzimy, jak proroczy, a zarazem realistyczny jest głos Kościoła, gdy w obliczu wszelkich wojen i konfliktów wskazuje drogę prawdy, sprawiedliwości, miłości i wolności (por. encyklika «Pacem in terris»). Drogą tą ludzkość powinna zmierzać także dzisiaj, aby osiągnąć tak upragnione dobro prawdziwego pokoju.

W Imię Boga zwracam się do wszystkich odpowiedzialnych za tę spiralę przemocy o natychmiastowe złożenie broni po każdej stronie! Rządzących i instytucje międzynarodowe proszę, aby nie szczędziły żadnego wysiłku dla osiągnięcia tego niezbędnego przerwania wrogości oraz umożliwienia w ten sposób rozpoczęcia budowy, na drodze dialogu, trwałego i stabilnego współżycia wszystkich narodów Bliskiego Wschodu. Ludzi dobrej woli proszę o kontynuowanie i zwiększenie pomocy humanitarnej dla mieszkańców tych ziem, tak bardzo doświadczonych i potrzebujących. Przede wszystkim jednak niech nadal z każdego serca będzie zanoszona ufna modlitwa do dobrego i miłosiernego Boga, aby udzielił swego pokoju temu regionowi i całemu światu. Powierzmy te stosowne błagania wstawiennictwu Maryi, Matki Księcia Pokoju i Królowej Pokoju, tak bardzo czczonej w krajach śródziemnomorskich, gdzie - jak mamy nadzieję - ujrzymy wkrótce, że zapanuje pojednanie, za które Pan Jezus przelał swoją najdroższą Krew".

Następnie Ojciec Święty odmówił modlitwę Anioł Pański i udzielił zgromadzonym błogosławieństwa apostolskiego, po czym pozdrowił zgromadzonych pielgrzymów w różnych językach: francuskim, angielskim, niemieckim, hiszpańskim i polskim. We wszystkich tych krótkich wypowiedziach ponawiał swe wezwanie o modlitwę o pokój na świecie, a zwłaszcza na Bliskim Wschodzie.

Po polsku Benedykt XVI powiedział: Serdecznie pozdrawiam wszystkich Polaków. W tym tygodniu w liturgii obchodzimy ważne wspomnienia: Matki Bożej Śnieżnej i wielkich świętych: Ignacego z Loyoli, Alfonsa Marii Liguoriego i Jana Vianneya. Za ich wstawiennictwem upraszajmy pokój, nieocenione dobro dla świata. Módlmy się szczególnie, by zaprzestano walk na Bliskim Wschodzie. Życzę wszystkim dobrej niedzieli. Niech Bóg wam błogosławi.


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: konflikt Izrael Liban Ziemia Święta Bliski Wschód modlitwa o pokój spirala przemocy
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W