Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


A. O.

ADWENTOWY DAR

Pod patronatem Metropolity Krakowskiego„Nawiązując do wielowiekowej tradycji dzieł dobroczynności chrześcijańskiej w Kościele krakowskim, a w szczególności do czasów, gdy biskupem krakowskim był kardynał Adam Stefan Sapieha, z dniem 29 stycznia 1990 r. ustanawiam »Caritas Archidiecezji Krakowskiej« z siedzibą w Krakowie. Zadaniem tej organizacji będzie wszechstronna służba dla kształtowania postaw miłosierdzia chrześcijańskiego wśród całego Ludu Bożego (...) oraz pomoc we wszelkich poczynaniach i dziełach miłosierdzia odpowiadających potrzebom czasu. Zawierzam to dzieło Miłosierdziu Bożemu i powierzam je opiece św. Brata Alberta jako patrona potrzebujących i tych, którzy im służą”.

Słowa Metropolity krakowskiego, z dekretu reaktywującego przed 10 laty krakowską Caritas, przypomniał podczas Koncertu Adwentowego Caritas 7 grudnia w Krakowskiej Filharmonii prowadzący uroczystość Jan Pospieszalski. W czasie koncertu, który odbywał się pod patronatem honorowym kard. Franciszka Macharskiego z okazji 10-lecia Caritas, wręczono medal „Bogaci miłosierdziem”. W tym roku Caritas uhonorowała Władysława Godynia. Dyrektor krakowskiej Caritas ks. Jan Kabziński podkreślił w uzasadnieniu tej decyzji długoletnią i szeroką działalność charytatywną tegorocznego laureata, prowadzoną od lat siedemdziesiątych. Złożyły się na nią różne dzieła, począwszy od adopcji i wychowywania trojga osieroconych dzieci, poprzez współfinansowanie budowy jednego z kościołów krakowskich i Drogi Krzyżowej w Czernej — po budowę schronisk i ośrodków dla najbardziej potrzebujących pomocy. Tak powstało w latach 1995—1996 przytulisko dla bezdomnych kobiet na Woli Duchackiej w Krakowie oraz dwa kolejne, których budowa już się rozpoczęła. W tych działaniach mieści się także sfinansowanie budowy domu dla niepełnosprawnych w Radwanowicach oraz zakup domu dla sześciu polskich rodzin z Kazachstanu.

Wręczając medal, Metropolita krakowski mówił o wdzięczności wobec laureta, który swoje życiowe zadanie wypełnia tak, „jakby to było coś najprostszego i oczywistego”. Czynienie dobra to „adwentowy dar”, „małe światełko ufności, kiedy się świeci”. „Nie do ugaszenia jest ten płomyk nadziei, bo ona pochodzi od Ducha Świętego, a ofiarowana jest Jezusowi dla wszystkich ludzi” — mówił Ksiądz Kardynał.

Dziękując za otrzymane wyróżnienie, laureat wskazał na potrzebę świadczenia miłosierdzia, które jest miarą wartości człowieka.

Medal „Bogaci miłosierdziem”, który w tym roku przyznany został już po raz czwarty, krakowska Caritas ustanowiła dla osób i organizacji, które w sposób wybitny świadczą miłosierdzie. W 1998 roku uhonorowani zostali Ojciec Święty Jan Paweł II oraz metropolita krakowski kard. Franciszek Macharski, a w roku ubiegłym Maria Gądek, która swoje mieszkanie, jak wdowi grosz, przekazała na utworzenie rodzinnego domu dziecka.

Tegoroczny Adwentowy Koncert Caritas zgromadził w Krakowskiej Filharmonii przedstawicieli władz miejskich i wojewódzkich, Kościoła krakowskiego i licznych krakowian, którzy do późnych godzin słuchali występów Antoniny Krzysztoń, kapeli góralskiej Zakopiany oraz Zespółów Dżem i Brathanki.


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: miłosierdzie Franciszek Macharski Koncert Adwentowy Caritas Jan Pospieszalski Brathanki Dżem Antonina Krzysztoń
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W