Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Bartłomiej Włodkowski

TWARDOWSKI NA KOSZULKACHMotto: „Zaufałem drodze wąskiej, takiej na łeb na szyję” (Ks. Jan Twardowski)

W magicznej, poetycko-wspomnieniowej atmosferze upłynął wieczór pt. „Imieniny Księdza Jana”, zorganizowany 21 czerwca w Białołęckim Ośrodku Kultury na zakończenie I Konkursu Recytatorskiego Twórczości Ks. Jana Twardowskiego. Pomysłodawcy imprezy - Fundacja AVE i Chór AVETKI (który wielokrotnie śpiewał dla Ks. Jana) — zaprosili do współpracy Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Edukacja kulturalna”, Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, Wydział Kultury Dzielnicy Praga Północ m.st. Warszawy oraz Białołęcki Ośrodek Kultury i Dom Kultury „Praga”. Honorowym patronatem objęli projekt Jego Ekscelencja Ksiądz Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałek Województwa Mazowieckiego p. Adam Struzik oraz Prezydent m.st. Warszawy p. Mirosław Kochalski.

W konkursie wzięło udział ponad 70 uczestników — od siedmiolatków po seniorów. Choć każdy prezentował aż trzy wiersze lub wiersz i fragment prozy, żaden utwór nie powtórzył się. Co więcej, poezję nie tylko recytowano, ale również śpiewano! Ogromne wrażenie zrobił laureat I nagrody - zespół „Pauza” z Gimnazjum Specjalnego Nr 147 w Warszawie, który przejmująco wykonał utwór „To wszystko trwa jak Chopin”. Przepiękną muzykę napisał nauczyciel muzyki tejże szkoły - Krzysztof Miłosz. Z kolei najlepszy recytator w kategorii dziecięcej — 9-letni Adrian Górski skutecznie rozbawił publikę! Pełne aktorskiej inwencji były prezentacje młodzieżowe, zwłaszcza występ najlepszej w tej grupie Pauliny Gałązki z Liceum im. T. Czackiego w Warszawie, gdzie Ks. Jan zdawał maturę. Natomiast nagrodzona główną nagrodą w kategorii dorosłych 70-letnia Danuta Olszewska z Kałuszyna wydobyła nowe przestrzenie ze znanego „Śpieszmy się kochać ludzi...”.

W jury zasiedli najbliżsi Przyjaciele Księdza-Poety: dr Aldona Kraus, poetka, w której anińskim domu Ksiądz spędzał wakacje oraz dr Waldemar Smaszcz, literat, krytyk, wydawca dzieł Księdza (to z Nim dzień przed śmiercią Ksiądz wybierał ryciny do ostatniej publikacji), a także Grzegorz Reszka, aktor, reżyser, instruktor teatralny i Agnieszka Nizio — sekretarz jury.

„Nie bez przyczyny konkurs odbywa się właśnie w czerwcu” — mówią organizatorzy. — „1 przypadają urodziny, a 24 imieniny Księdza-Poety. I chociaż dla uczniów, studentów i nauczycieli to miesiąc wytężonej pracy, chcemy pozostać przy tym terminie. Niech czerwiec stanie się świętem poezji Jana od Biedronki!” Z kolei Waldemar Smaszcz dodaje: „Mam wrażenie, że rodzi się coś naprawdę wielkiego i ważnego. Jestem pod wrażeniem wielu interpretacji. Sercem towarzyszę kolejnej avetkowej inicjatywie.” Dodajmy, że we wrześniu odbędą się warsztaty słowa dla uczestników pierwszej edycji konkursu, a także tych, którzy chcą wziąć udział w kolejnej (szczegóły na www.avetki.alleluja.pl, 0-22 6148753); wydany zostanie też biuletyn i płyta cd, podsumowujące przedsięwzięcie.

Uczestnicy tegorocznych „Imienin Księdza Jana” mieli okazję wysłuchać najlepszych recytacji, a także poznać Bohatera w sytuacjach dniach codziennego: jak to podczas wakacji niejednokrotnie budził cały dom o 4 nad ranem, ponieważ zachciało Mu się jajecznicy, albo systematycznie u dr Kraus sypiał z kotką Prążunią! Marta Ferfet: „Dla nas - Avetek — ks. Jan był kimś więcej niż znanym z podręczników poetą. Miałyśmy to szczęście poznać Go osobiście podczas wieczorów poezji, na których śpiewaliśmy. Przekonałyśmy się, że jest takim jak Jego poezja! Zawsze ta sama prostota, naznaczona ciepłem, zasłuchaniem, cierpliwością — nasze koncerty trwały często blisko dwie godziny. Nigdy nie zdarzyło się Księdzu spojrzeć na zegarek. A później — rozmowy, komentarze, celne uwagi i oczywiście zdjęcia: zespołowe i osobiste, z każdą chórzystką z osobna. Agnieszka do dziś wspomina, jak przechodząc obok Księdza, potknęła się, na co ów blisko dziewięćdziesięcioletni mężczyzna poderwał się — na ile Mu siły pozwalały — aby pomóc wstać, a zobaczywszy zadrapanie na młodym ręku ucałował dłoń licealistki. I tak oto zwyczajnie oddziaływał na nas Ksiądz Jan.”

Poprzez organizację konkursu i „Imienin” Fundacja AVE chce przełożyć powszechne zainteresowanie Osobą i Dziełem Ks. Jana, związane ze śmiercią Poety, na znajomość Jego Twórczości. „Niech poetyckie słowa Księdza Jana wejdą do naszych słowników! Jest w nich przecież ogromna mądrość życiowa: Poeta nie tylko kochał kukułki i biedronki, ale w sposób lekki i zrozumiały potrafił „pogodzić” mądrą teologię i jej dogmaty z codziennymi problemami i dylematami zwyczajnego człowieka!” Dlatego każdy uczestnik konkursu otrzymał na pamiątką koszulkę z nadrukowanym — na każdej innym - cytatem z twórczości Ks. Twardowskiego! Niezwykle symboliczny w swej wymowie był moment, kiedy wszyscy recytatorzy stanęli na scenie, ubrali się w koszulki, a następnie zanieśli na sobie poetyckie przesłanie w świat... Miejmy nadzieję, że słowo zostanie dostrzeżone, a w przyszłym roku jego emisariuszy będzie jeszcze więcej!
 

 

PROTOKÓŁ

I KONKURSU RECYTATORSKIEGO TWÓRCZOŚCI

KS. JANA TWARDOWSKIEGO

14-21 VI 2006

 

Kategoria dziecięca

I — ADRIAN GÓRSKI, 9 lat, SP 314 w Warszawie

II — MARIA TOMASIEWICZ, 12 lat

III — JUSTYNA CHOJECKA, 8 lat, SP 257 w Warszawie

Wyróżnienie dla najmłodszej uczestniczki — MARLENKI ROZBICKIEJ, 7 lat, SP 314 w Warszawie

 

Kategoria młodzieżowa

I-PAULINA GAŁĄZKA, 17 lat, LO im. T. Czackiego w Warszawie

II-MAGDALENA ZALEWSKA, 17 lat, LO im. R. Barbossa w Warszawie

Oraz

ALEKSANDRA LISTKIEWICZ, 14 lat, Gimnazjum Nr 30 im. gen. K. Pułaskiego w Warszawie

III- MAGDALENA BERNACIAK, 14 lat, Zespół Szkół w Legionowie

Oraz

MARTA SIECZAK, 17 lat z MDK Muranów w Warszawie

Wyróżnienie- EMIL KINAL,15 lat, Gimnazjum Specjalne Nr 147 przy Zespole Szkół Specjalnych Nr 101 w Warszawie

Kategoria poezji śpiewanej

I-ZESPÓŁ PAUZA, Gimnazjum Specjalne Nr 147 przy Zespole Szkół Specjalnych Nr 101 w Warszawie

 

Kategoria dorośli

I-DANUTA OLSZEWSKA z DK w Kałuszynie

Wyróżnienie- BOGUMIŁ TOMASIEWICZ

Aldona Kraus
Waldemar Smaszcz
Grzegorz Reszka
Agnieszka Nizio


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: poezja poeta Jan Twardowski konkurs Avetki ks. Twardowski recytacja Fundacja AVE
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W