Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Ruchomy Teatr XXI wieku: historia dla dzieci

źródło: Niedziela

Margita Kotas

Jedyny taki teatr w Europie3 niezależne sceny obrotowe, 200 lalek, w tym 50 ruchomych, i 24 sceny, w których ukazana jest ponadtysiącletnia historia Polski i rola Opatrzności Bożej w dziejach naszego narodu. To fenomen Ruchomego Teatru XXI wieku dla dzieci, jaki działa w podziemiach Świątyni Opatrzności Bożej

Ideą teatru, którego otwarcie miało miejsce 1 czerwca br., jest ukazanie młodemu odbiorcy działania Opatrzności Bożej w najważniejszych wydarzeniach z historii Polski oraz przedstawienie losów powstania Świątyni Opatrzności Bożej.

Lalki i kosmiczna technologia

Pomysł Ruchomego Teatru XXI wieku dla dzieci zrodził się w głowach zespołu Centrum Opatrzności Bożej i producenta wykonawczego SOS Music. Jego autorom zależało, by do budowanej Świątyni Opatrzności Bożej przyciągnąć rodziny z dziećmi, które mogłyby się dowiedzieć, jak cenna dla Polski jest opieka Bożej Opatrzności. Wizyta w teatrze to znakomity pomysł na wspólne spędzenie czasu z rodzicami, którzy z pewnością też nie będą się nudzić.

Prace nad koncepcją instalacji, pierwszej tego typu w Polsce i w Europie, trwały 2 lata. Wykonanie instalacji zlecono pracowni rzeźbiarskiej Teatru „Baj Pomorski” z Torunia. Autorem projektu lalek jest rzeźbiarz i malarz Mikołaj Malesza. Rzeźbienie i pomalowanie 200 figurek zajęło 4-osobowemu zespołowi ponad 6 tys. godzin. Zużyto 2 m3 styroduru — specjalnego materiału odpornego na warunki atmosferyczne. Każda figurka przed malowaniem musiała zostać zaimpregnowana i utwardzona. 50 lalek jest ruchomych. Poruszane są one ok. 60 specjalistycznymi silnikami, które przygotowali specjaliści z ABM Space Education — twórcy projektu łazików wykorzystywanych przy eksploracji Marsa. Zastosowano pełną automatykę, polegającą na synchronizacji obrotu walca, sterowaniu muzyką, światłem i animacją. Wykonano również 96 malarskich teł, będących uzupełnieniem lalek.

Partnerem projektu jest Dacpol, który współfinansował powstanie teatru i który zajmuje się jego konserwacją.

Tradycja i nowoczesność

Nie lada to wyczyn streścić 1050 lat historii Polski w zaledwie 45 minut i zrobić to tak, by przykuć uwagę młodego i bardzo młodego widza. Twórcom Ruchomego Teatru XXI wieku jednak się to udaje, mimo iż jedynymi aktorami w teatrze są lalki występujące w 24 scenach znajdujących się na trzech obracających się wokół własnej osi walcach. Ruchome obrazy przykuwają uwagę, nie pozwalają widzom oderwać oczu od opowiadanej historii Polski i dziejów powstania Świątyni Opatrzności Bożej. Sprawiają to także barwna scenografia Mikołaja Maleszy, efekty świetlne, muzyka Grzegorza Urbana, a przede wszystkim ciekawy tekst autorstwa Zbigniewa Lisowskiego, dyrektora Teatru „Baj Pomorski”, i Maliny Prześlugi, dramatopisarki. Twórcy tego unikatowego teatru umiejętnie połączyli tradycyjną formę przekazu teatralnego (Ruchomy Teatr nawiązuje do stałych teatrów przeznaczonych dla najmłodszych widzów, które powstały na początku XX wieku) z nowoczesną, audiowizualną formą. Chyba właśnie dzięki temu niecodziennemu mariażowi oryginalny spektakl w przeciągu kilku miesięcy działalności teatru obejrzało już blisko 1700 osób. Co więcej, spektakl ten przyjmowany jest dobrze nie tylko przez młodych widzów, ale również przez ich rodziców, którzy nie żałują czasu spędzonego wraz z dziećmi na zgłębianiu historii Polski i tajemnic Bożej Opatrzności.

45-minutowa lekcja historii

Spektakl składa się z trzech części. Przed oczami dzieci pojawiają się najwybitniejsze postaci polskiej historii, m.in.: Mieszko I, Jadwiga i Jagiełło, król Stanisław Poniatowski, Hugo Kołłątaj, Józef Piłsudski, ks. Ignacy Skorupka, św. s. Faustyna, bł. ks. Jerzy Popiełuszko, kard. Stefan Wyszyński i św. Jan Paweł II. Kolejne sceny pierwszej części przedstawiają: chrzest Polski, ślub królowej Jadwigi z Władysławem Jagiełłą, pierwszy rozbiór Polski, uchwalenie Konstytucji 3 maja. Druga część ukazuje zrywy niepodległościowe i cierpienia narodu polskiego — powstania kościuszkowskie, listopadowe, styczniowe, Bitwę Warszawską, tragizm II wojny światowej, heroizm św. Maksymiliana Kolbego i powstańców Warszawy. W trzeciej części spektaklu młodzi widzowie zapoznają się z najnowszą historią Polski. Jej sceny obrazują uwięzienie prymasa Wyszyńskiego, wybór kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową i jego homilię na pl. Zwycięstwa w Warszawie, męczeństwo ks. Popiełuszki i wybory w 1989 r. W tej części pojawia się również opowieść o świątyni w Wilanowie i obchodzonym od siedmiu lat Święcie Dziękczynienia. W czasie spektaklu lektor wyjaśnia dzieciom trudne pojęcia, tłumaczy m.in., co to znaczy wbudować kamień węgielny i dlaczego Bitwę Warszawską nazywamy Cudem nad Wisłą.

Po obejrzeniu ostatniej odsłony dzieci mogą stanąć na scenie i zrobić sobie zdjęcie z postaciami występującymi w teatrze. Chętnych nie brakuje, bowiem to jedyna okazja, żeby utrwalić się na wspólnej fotografii z najważniejszymi postaciami historii Polski i Kościoła.

Ruchomy Teatr XXI wieku dla dzieci jest otwarty codziennie w godz. 10-17.

Ceny biletów: dziecko — 2 zł; osoba dorosła — 4 zł; bilet rodzinny — 10 zł.

Bilety można kupić w Punkcie Informacyjnym Centrum Opatrzności Bożej, ul. Ks. Prymasa Augusta Hlonda 1, Warszawa (Wilanów) lub zamówić (od poniedziałku do piątku) telefonicznie: (22) 20-19-712. Wszelkie informacje: (22) 20-19-712, www.dladzieci.centrumopatrznosci.pl.

opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: sztuka historia Polski Świątynia Opatrzności Bożej szopka Instalacja opatrzność Boża animacja kukiełka figurka Ruchomy Teatr XXI wieku lalka
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W