Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao

Misje w Peru


Redakcja Salezjańskiego Ośrodka Misyjnego

Sytuacja misji salezjańskiej w Peru

Ksiądz Piotr Dąbrowski – salezjanin, pracuje w mieście Piura, na północy Peru. Jest dyrektorem misji "Bosconia". Placówka znajduje się na obrzeżach miasta, w samym środku slumsów. Funkcjonuje tam kościół parafialny, Centrum Medyczne Bosconia, szkoła zawodowa (m.in. stolarstwo, metalurgia, krawiectwo, praca biurowa, księgowość, informatyka). Na terenie placówki misyjnej mieści się również oratorium. Jest to świetlica, w której dzieci i młodzież spędzają wolny czas, nadrabiają zaległości szkolne, a także przygotowują się do sakramentów.

Obecnie misja boryka się z problemami związanymi z brakiem prądu. Miasto Piura leży bardzo nisko na pustynnym terenie. Ze względu na położenie geograficzne i specyfikę placówki misyjnej dostawca nie nadąża z wytwarzaniem odpowiedniej ilości energii. Prąd jest coraz częściej ucinany przez dystrybutora. Takie przerwy paraliżują pracę całej placówki.

Bez prądu przestają funkcjonować szkolne wydziały techniczne, warsztaty oraz biura. Problemy powstają także na terenie kościoła, który może pomieścić dwa tysiące wiernych. Z powodu przerw w dostawie energii elektrycznej księża są zmuszeni w pośpiechu odprawiać Mszę Świętą. Rezygnują z mówienia kazania. Odwołują spotkania dla dzieci, przygotowujących się do sakramentu Pierwszej Komunii. Utrudnienia w dostawach prądu mają także wpływ na funkcjonowanie Centrum Medycznego.

Na misji w "Bosconii" prowadzone jest gospodarstwo rolne. Bez energii elektrycznej nie mogą pracować pompy wodne. Studnie głębinowe, które znajdują się na placówce, są napędzane prądem. Wpływa to na proces nawadniania upraw. Trudno jest utrzymać higienę zwierząt na farmie. Ksiądz Piotr obawia się chorób, jakie mogą powstać. W takiej sytuacji gospodarstwo przyniesie straty. Zwłaszcza, że jeden z programów w szkole technicznej ma specjalność rolnictwa (uprawy i gospodarstwa).

Brak prądu, a dodatkowo wody, ogranicza funkcjonowanie całej placówki misyjnej. Tracą na tym zarówno dzieci i młodzież ze szkoły i oratorium oraz pacjenci Centrum Medycznego. Obecnie misja poszukuje środków finansowych na zakup i instalację generatora prądotwórczego.

opr. ac/ac

 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: misje Peru salezjanie pomoc misjom
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W