Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Bartłomiej Kachniarz

FIRST THINGS-EDYCJA POLSKAUkazał się pierwszy numer kwartalnika First Things-Edycja Polska. Wychodząca od 16 lat amerykańska edycja pisma jest jednym z najważniejszych i najpoważniejszych pism katolickich na świecie. Wokół First Things skupia się środowisko myślicieli katolickich, którego głównymi postaciami są Michael Novak, George Weigel i redaktor naczelny ks. Richard J. Neuhaus. Grupa ta należała do grona bliskich współpracowników papieża Jana Pawła II, którego redaktorzy pisma nazywają Janem Pawłem Wielkim.

First Things określa się mianem „magazynu o religii, kulturze i życiu społecznym”. Wydawca i redaktor, ks. Neuhaus zauważa: „Wszystko, co w życiu jest ciekawe, mieści się w szeroko pojętym zakresie religii, kultury i życia społecznego.”

Celem First Things jest przedstawianie w publicznej dyskusji stanowiska motywowanego poglądami religijnymi, gdyż stanowisku temu nie można odmawiać należnego mu miejsca. W toczącej się wojnie kulturowej pismo opowiada się po stronie osób poważnie traktujących swoją wiarę. Znaczącym elementem pisma są zagadnienia ekumeniczne i międzyreligijne (szczególnie dialog z judaizmem).

Edycja Polska stanowi wybór tekstów z amerykańskiej edycji pisma, które dobierane są pod kątem zainteresowań polskich czytelników. Każdy numer będzie miał swój temat wiodący, który pokazany zostanie z kilku punktów widzenia. First Things ma ambicję tworzenia zwartych bloków tematycznych, które będą mogły stanowić punkt odniesienia i istotny głos w publicznej dyskusji. Tematem wiodącym pierwszego numeru jest „Homoseksualizm i kapłaństwo”.

Inicjatorem wydania polskiego był jeden z założycieli kwartalnika Fronda, Grzegorz Górny. Pismo ukazało się dzięki pomocy o. Macieja Zięby oraz dra Dariusza Karłowicza.

Wydawcą kwartalnika jest spółka Fronda PL Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie, ul. Jana Olbrachta 94.

Pismo można nabyć w księgarniach akademickich i katolickich oraz w sieci Empik, a także wysyłkowo, w księgarni internetowej www.xlm.pl. Strona czasopisma to www.firstthings.pl. Kontakt z redakcją: redakcja@firstthings.pl, telefon: 0668 691 668.

Bartłomiej Kachniarz
Redaktor naczelny edycji polskiej


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: inteligencja media światopogląd katolicyzm homoseksualizm prasa George Weigel poglądy myśliciel First Things
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W