Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Bożena Ulewicz

Nowy zarząd, nowe planyJest już nowy Zarząd Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej, który, na czele z prezes Haliną Szydełko kierować będzie działalnością Akcji Katolickiej w Polsce. Zebrana w sobotę (8.03.2008), w Warszawie, Rada KIAK, którą tworzą prezesi i delegaci AK ze wszystkich diecezji wybrali swoje władze na najbliższe trzy lata. Do Zarządu weszli: Mieczysław Falkowski — z archidiecezji gdańskiej, Jerzy Karmański z diecezji katowickiej, Kazimierz Kryla — z archidiecezji przemyskiej, Bogumiła Łącka - z poznańskiej, Wiesław Smereczyński — z toruńskiej, Zbigniew Trybuła —z kaliskiej, Bożena Ulewicz — z archidiecezji warmińskiej i Jan Wilk — z krakowskiej.

Jest to już IV kadencja restytuowanego po II wojnie światowej stowarzyszenia. 2 maja 1996 roku, Prymas Polski ks. kard. Józef Glemp działając z upoważnienia 275. Konferencji Plenarnej Episkopatu Polski powołał Akcję Katolicką w Polsce jako publiczne stowarzyszenie katolików świeckich. Miesiąc później, 5 czerwca, powołano na krajowego asystenta kościelnego ks. bpa Piotra Jareckiego. W dwa lata później, podczas historycznego, posiedzenia Rady Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej, wybrano władze stowarzyszenia. Obecnie asystenturę kościelną sprawuje bp Mariusz Leszczyński.

Według najnowszych danych Akcja Katolicka liczy sobie ponad 26 tysięcy członków. Najliczniej reprezentowana jest w diecezjach: tarnowskiej ( 3730 ), przemyskiej ( 3300 ), bielsko-żywieckiej ( 1417 ), poznańskiej ( 1150 ) i rzeszowskiej ( 1002 ). Najwięcej Parafialnych Oddziałów AK znajduje się w diecezjach: przemyskiej — 254, tarnowskiej — 166, rzeszowskiej — 106 i częstochowskiej — 94.

Nową kadencję rozpocznie wizyta prezes Haliny Szydełko we Włoszech, gdzie będzie reprezentować stowarzyszenie na zjeździe włoskiej Akcji Katolickiej, która spotyka się na konferencji w Rzymie na przełomie kwietnia i maja br. Na zjazd zaproszeni zostali przedstawiciele Międzynarodowego Forum Akcji Katolickiej z całego świata. Polska od paru lat współpracuje w ramach FIAC. Być może jeszcze w tym roku w Polsce odbędą się obrady sekretariatu Forum. Nowy zarząd zamierza za pośrednictwem prezes Haliny Szydełko złożyć propozycję zorganizowania w przyszłym roku w Krakowie konferencji Międzynarodowego Forum Akcji Katolickiej, do której należą stowarzyszenia z Europy, obu Ameryk, Afryki i Azji.

Bożena Ulewicz — członek Zarządu KIAK
ds. kontaktów z mediami

Warszawa, 8 marca, 2008 r.


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: Rzym Akcja Katolicka AK Halina Szydełko Bożena Ulewicz Mieczysław Falkowski Jerzy Karmański Kazimierz Kryla Bogumiła Łącka Wiesław Smereczyński Zbigniew Trybuła Jan Wilk zjazd włoskiej AK
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W