Błogosławienie Ukrainy

O wystawie "Błogosławienie Ukrainy" w Lubaczowie, dokumentującej podróż Jana Pawła II na Ukrainę

Od 12 grudnia 2001 r. czynna jest wystawa „Błogosławienie Ukrainy”. Ukazuje ona wizytę Ojca Świętego w czerwcu ub. r. na Ukrainie. Uroczystego otwarcia wystawy dokonał honorowy obywatel Lubaczowa, metropolita lwowski kard. Marian Jaworski.

Na otwarcie wystawy licznie przybyli lubaczowianie oraz władze powiatu i miasta, na czele ze starostą lubaczowskim Józefem Michalikiem i burmistrzem Lubaczowa Jerzym Zającem. Byli też goście z zaprzyjaźnionego Jaworowa ze starostą Stefanem Łukaszykiem oraz szefem Instytutu Akademii Nauk w Kijowie prof. Marianem Dolisznijem.

— Ze wzruszeniem uczestniczę w tej wystawie. Cieszę się i gratuluję, że została ona zorganizowana w Lubaczowie. Wielu z nas wzięło udział w tym wyjątkowym wydarzeniu, jakim była pielgrzymka Ojca Świętego na Ukrainę. Byłem od początku przekonany, że wszystko będzie na najwyższym poziomie. I było. Wszyscy — władze państwowe oraz Kościół obu obrządków — dołożyli starań, by wizyta była wielkim świętem. Zdjęcia tej wystawy obrazują przeżycia ludzi tamtych dni, te chwile, których byliśmy świadkami. Po wizycie pytano mnie o jej owoce. Powiedziałem, że jest ona przełomem. Ludzie spotkali się z fenomenem, Piotrem naszych czasów, który z otwartym sercem podszedł do wszystkich ludzi, wszystkich chrześcijan, wyznawców innych religii, wszystkich ludzi dobrej woli. Po latach ateizacji ludzie wyrazili głęboką tęsknotę za Bogiem. Myślę, że ta pielgrzymka przyczyni się w przyszłości do jedności, harmonii, zgody wszystkich żyjących na Ukrainie. Przyczyni się do tego, by oczyścić pamięć, wyciągnąć wnioski, by budować wspólnotę narodów i jedność Europy — powiedział Metropolita lwowski podczas otwarcia wystawy.

Na wystawie można obejrzeć 86 fotogramów wybitnego fotografika Ukrainy, laureata licznych prestiżowych nagród — Wasyla Pylynjuka.

— Z tą wystawą podróżuję po Polsce. Była ona w Krakowie i Wadowicach, ze znanych wszystkim powodów. Dzisiaj jest w Lubaczowie. W ciągu dziesięciu lat niepodległej Ukrainy nie było ważniejszego wydarzenia niż wizyta Ojca Świętego w naszym państwie. Nie powiem wiele, gdyż te zdjęcia mówią wszystko.

Ambasador generalny Ukrainy w Krakowie Aleksander Medownikow stwierdził, że na wystawę czekają też inne miasta: Przemyśl, Katowice, Wrocław. — Artystyczne spojrzenie twórcy zdjęć ukazuje przeżycia Ojca Świętego i naszych ludzi ze spotkania z nim — powiedział. — Mam nadzieję, że wystawa przyczyni się do zbliżenia naszych narodów.

Starosta lubaczowski Józef Michalik podziękował organizatorom wystawy. — To, że tutaj jesteśmy razem, świadczy, że granica jest spokojna, a oba narody żyją w pokoju i spokoju. Spotykamy się z naszymi przyjaciółmi z obwodu jaworowskiego często. Dzisiaj będziemy rozmawiać w Oleszycach o małej przedsiębiorczości — powiedział w imieniu gospodarzy.

Stefan Łukaszyk podkreślił, że wizyta Papieża i czas po jego wyjeździe jest wielkim odkryciem Ukrainy przed światem i ma wiele pozytywnych stron. — Dziękuję Bogu, że dał mi możliwość współpracować z sąsiadami lubaczowskiego powiatu. To, co robimy, przyniesie korzyści naszym dzieciom.

Kard. Marian Jaworski zwiedził także stałe wystawy w lubaczowskim muzeum. Warto przypomnieć, że ponad 10 lat temu, 2 i 3 czerwca, Jan Paweł II pielgrzymował do Lubaczowa. Wszystkie te doniosłe wydarzenia pozostają w pamięci wielu i istotnie będą zapewne kształtowały przyszłość młodego pokolenia po obu stronach granicy.

Kard. Marian Jaworski. Urodzony we Lwowie, 21 sierpnia 1926 r., wyświęcony na kapłana 25 czerwca 1950 r., wyniesiony do godności biskupa tytularnego Lambesi 21 maja 1984 r., wyświęcony na biskupa 23 czerwca 1984 r., mianowany arcybiskupem Lwowa dla wiernych obrządku łacińskiego 16 stycznia 1991 r., ustanowiony kardynałem in pectore przez Jana Pawła II na Konsystorzu 21 lutego 1998 r., ogłoszony publicznie na Konsystorzu 21 lutego 2001 r., kościół tytularny: S. Sisto; arcybiskup Lwowa dla obrządku łacińskiego.

opr. mg/mg

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama