Światło z Betlejem

O inicjatywie przekazywania Betlejemskiego Światła Pokoju, mającej już 14-letnią tradycję

Na pomysł przekazywania Betlejemskiego Światła Pokoju wpadli austriaccy skauci. Płomień, który pochodzi z Groty Narodzenia Jezusa Chrystusa harcerze transportują samolotem do Wiednia, gdzie podczas ekumenicznego nabożeństwa katolików, prawosławnych i protestantów zostaje on przekazany harcerzom z kilkunastu państw. Wiedeńskie uroczystości Światła Pokoju mają już 14-letnią tradycję.

Płomień betlejemski dotrze między innymi do Parlamentu Europejskiego w Strasburgu oraz państw byłego Związku Radzieckiego. Podawane z rąk do rąk światło trafia do ludzi potrzebujących, samotnych oraz do rodzin, szkół, szpitali, kościołów, urzędów i instytucji. — Przekazywanie Światła Betlejemskiego w chwili jednoczenia się Europy nabiera dodatkowego znaczenia — mówi ks. Jan Ujma, naczelny kapelan Związku Harcerstwa Polskiego.

Do Polski Betlejemskie Światło Pokoju trafi już po raz dziewiąty. Z roku na rok coraz więcej środowisk oczekuje odwiedzin harcerzy. Od czterech lat płomień zapalony w miejscu narodzenia Chrystusa przekazują na wigilijnych świecach Caritas. Polscy harcerze otrzymają ogień 19 grudnia od skautów słowackich na Łysej Polanie. W najwyżej położonej kaplicy w Polsce, mieszczącej się w Harcerskim Ośrodku „Głodówka” koło Zakopanego, zostanie następnie odprawiona Msza Święta. Betlejemskie Światło Pokoju dotrze do Krakowa na dziedziniec Zamku na Wawelu, Traktem Królewskim płomień zostanie przeniesiony do Kościoła Mariackiego i przekazany kard. Franciszkowi Macharskiemu. Tego samego dnia w Gnieźnie harcerze przekażą płomień abp. Henrykowi Muszyńskiemu. 20 grudnia płomień dotrze na Jasną Górę, gdzie w obecności abp. Stanisława Nowaka od Betlejemskiego Światła Pokoju zostaną odpalone wieczne lampy oliwne w Kaplicy Cudownego Obrazu.

20 grudnia o godz. 15.00 harcerze z Betlejemskim Światłem Pokoju przyjdą do siedziby uhonorowanego w styczniu br. laską skautowską, „niezawodnego przyjaciela harcerzy” — jak mówi ks. Jan Ujma — kard. Józefa Glempa, Prymasa Polski. Wcześniej Betlejemskie Światło Pokoju dotrze do różnych urzędów i instytucji, m.in. do premiera Jerzego Buzka, parlamentu i ministerstw. O godz. 17.00 na pl. Trzech Krzyży w kościele św. Aleksandra Betlejemskie Światło Pokoju zostanie przekazane chorągwiom z Polski północnej oraz mieszkańcom Warszawy.

— Polscy harcerze przyczynili się do znacznego rozwinięcia idei Betlejemskiego Światła Pokoju. Przekazujemy je różnym instytucjom i osobom życia publicznego, a także, przez nasze ręce, światło z Betlejem dociera na Wschód — mówi ks. Jan Ujma. Zgodnie z zasadą skautowej sztafety Betlejemskie Światło Pokoju zostanie przekazane przedstawicielom Związku Polaków na Białorusi z Brześcia oraz ZHP na Białorusi i na Litwie. Dotrze ono również do polskich harcerzy z Lwowa i dzieci z polskich szkół oraz skautów rosyjskich z Kaliningradu.

W tym roku harcerze z ZHP przyniosą światło również dla kilkudziesięciu tysięcy młodych, którzy przyjadą do Warszawy na przełomie roku, żeby uczestniczyć w Europejskim Spotkaniu Młodych Taizé.

TG

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama