06.09.2022

Powołani i posłani

„Pewnego razu Jezus wyszedł na górę, aby się modlić, i całą noc trwał na modlitwie do Boga”. Jezus w modlitewnym zjednoczeniu z Ojcem rozeznaje Bożą wolę. Czyni to przed powołaniem apostołów. To zaproszenie także dla nas, aby różne działania – a zwłaszcza ważne życiowe decyzje – poprzedzać modlitwą.

Powołanie apostołów było przełomem. Jezus wezwał dwunastu, aby stali się Jego świadkami wobec ludzi: „Z nastaniem dnia przywołał swoich uczniów i wybrał spośród nich dwunastu, których też nazwał apostołami”. To ważne wydarzenie nie tylko dla powołanych, ale całego Kościoła.

Jezus nadal powołuje tych, których sam chce. Mimo że każdy z dwunastu jest inny, ma własną niepowtarzalną historię, to zarazem otrzymują wspólny tytuł – apostoł. Słowo to pochodzi z języka greckiego i oznacza wysłannika. Słabi ludzie zostają uzdolnieni i posłani, aby odważnie opowiadać się za Jezusem i Ewangelią, której sens nie przemija. Miała moc kiedyś, ma też dzisiaj i będzie miała po kres czasów.

Dzisiejsza Ewangelia kończy się słowami: „A cały tłum starał się Go dotknąć, ponieważ moc wychodziła od Niego i uzdrawiała wszystkich”. Zadaniem Kościoła jest umożliwianie ludziom dotknięcia Jezusa. Najpełniej realizuje się to w Komunii Świętej.