17
maja
piątek
7. wielkanocny
Rok liturgiczny: B/II
Pierwsze czytanie:
Dz 25, 13-21
Psalm responsoryjny:
Ps 103
Werset przed Ewangelią:
J 14, 26
Ewangelia:
J 21, 15-19

Patroni:

  • św. Adrio,
  • św. Wiktor,
  • św. Herakliusz i Paweł,
  • św. Restytuta,
  • św. Paschalis Baylon,
  • bł. Antonina Mesina,
  • bł. Iwan Ziatyk
Kolor szat: biały

Liturgia na wczoraj:

Pierwsze czytanie

Dz 25, 13-21
Czytanie z Dziejów Apostolskich

Król Agryppa i Berenike przybyli do Cezarei powitać Festusa. Gdy przebywali tam dłuższy czas, Festus przedstawił królowi sprawę Pawła: «Feliks pozostawił w więzieniu pewnego człowieka – powiedział. Gdy byłem w Jerozolimie, arcykapłani i starsi żydowscy wnieśli przeciw niemu skargę, żądając dla niego wyroku skazującego. Odpowiedziałem im: „Rzymianie nie mają zwyczaju skazywania kogokolwiek na śmierć, zanim oskarżony nie stanie wobec oskarżycieli i nie będzie miał możności bronienia się przed zarzutami”.

A kiedy tutaj przybyli, zasiadłem bez żadnej zwłoki, nazajutrz, w sądzie i kazałem przyprowadzić tego człowieka. Oskarżyciele nie wnieśli przeciwko niemu żadnej skargi o przestępstwa, które podejrzewałem. Mieli z nim tylko spory o ich wierzenia i o jakiegoś zmarłego Jezusa, o którym Paweł twierdzi, że żyje.

Nie znając się na tych rzeczach, zapytałem, czy nie zechciałby udać się do Jerozolimy i tam odpowiadać przed sądem w tych sprawach. Ponieważ Paweł zażądał, aby go zatrzymać do wyroku cezara, kazałem go strzec, dopóki go nie odeślę do Najdostojniejszego».

Psalm responsoryjny

Ps 103
Ps 103 (102), 1b-2. 11-12. 19-20b (R.: por. 19a)

Pan Bóg utwierdził swój tron na niebiosach
Albo: Alleluja

Błogosław, duszo moja, Pana, *
i wszystko, co jest we mnie, święte imię Jego.
Błogosław, duszo moja, Pana *
i nie zapominaj o wszystkich Jego dobrodziejstwach.

Pan Bóg utwierdził swój tron na niebiosach
Albo: Alleluja

Bo jak wysoko niebo wznosi się nad ziemią, *
tak wielka jest łaska Pana dla Jego czcicieli.
Jak odległy jest wschód od zachodu, *
tak daleko odsuwa od nas nasze winy.

Pan Bóg utwierdził swój tron na niebiosach
Albo: Alleluja

Pan utwierdził swój tron na niebiosach, *
a Jego panowanie wszechświat obejmuje.
Błogosławcie Pana, wszyscy Jego aniołowie, *
potężni mocarze pełniący Jego rozkazy.

Pan Bóg utwierdził swój tron na niebiosach
Albo: Alleluja

Werset przed Ewangelią (Alleluja)

J 14, 26
Alleluja, alleluja, alleluja

Duch Święty was wszystkiego nauczy;
przypomni wam wszystko, co wam powiedziałem.

Alleluja, alleluja, alleluja

Ewangelia

J 21, 15-19
Słowa Ewangelii według Świętego Jana

Gdy Jezus ukazał się swoim uczniom i spożył z nimi śniadanie, rzekł do Szymona Piotra: «Szymonie, synu Jana, czy miłujesz Mnie więcej aniżeli ci?»

Odpowiedział Mu: «Tak, Panie, Ty wiesz, że Cię kocham».

Rzekł do niego: «Paś baranki moje».

I znowu, po raz drugi, powiedział do niego: «Szymonie, synu Jana, czy miłujesz Mnie?»

Odparł Mu: «Tak, Panie, Ty wiesz, że Cię kocham».

Rzekł do niego: «Paś owce moje».

Powiedział mu po raz trzeci: «Szymonie, synu Jana, czy kochasz Mnie?»

Zasmucił się Piotr, że mu po raz trzeci powiedział: «Czy kochasz Mnie?» I rzekł do Niego: «Panie, Ty wszystko wiesz, Ty wiesz, że Cię kocham».

Rzekł do niego Jezus: «Paś owce moje.

Zaprawdę, zaprawdę, powiadam ci: Gdy byłeś młodszy, opasywałeś się sam i chodziłeś, gdzie chciałeś. Ale gdy się zestarzejesz, wyciągniesz ręce swoje, a inny cię opasze i poprowadzi, dokąd nie chcesz».

To powiedział, aby zaznaczyć, jaką śmiercią uwielbi Boga. A wypowiedziawszy to, rzekł do niego: «Pójdź za Mną!»

Jeżeli chcesz, aby codzienne czytania były dostępne na Twojej stronie, umieść w niej następujący kod:

Wybierz dzień:

Dotknięcie miłosierdziem

ks. Antoni Bartoszek ks. Antoni Bartoszek

Jezus rozmawia z Piotrem nad Jeziorem Galilejskim. Trzykrotnie pyta ucznia o miłość. Piotr trzykrotnie odpowiada pozytywnie, choć za trzecim razem czyni to ze smutkiem: „Zasmucił się Piotr, że mu po raz trzeci powiedział: «Czy kochasz Mnie?»” Smutek wynika nie z tego, że Piotr odczuwa, iż Jezus mu nie dowierza, ale z tego, że rozumie aluzję do trzykrotnego zaparcia się Mistrza. Przed męką w Wieczerniku Piotr deklarował: „Życie moje oddam za Ciebie”. To wtedy Jezus zapowiedział Piotrowi kłamstwa i wyparcie się Mistrza: „Życie swoje oddasz za Mnie? Zaprawdę, zaprawdę, powiadam ci: Kogut nie zapieje, aż ty trzy razy się Mnie wyprzesz”.

Tym razem – a wszystko dzieje się po zmartwychwstaniu – Piotr odpowiada ze skruchą w sercu: „Panie, Ty wszystko wiesz, Ty wiesz, że Cię kocham”. Jezus przyjmuje zapewnienie Piotra i powierza mu ważną misję prowadzenia Kościoła: „Paś owce moje”. Tam nad jeziorem Piotr doświadcza miłosierdzia ze strony Jezusa. Zostaje dotknięty Jego miłosierdziem.

Ten komentarz powstał 15 maja w Wilnie podczas pielgrzymki podopiecznych i pracowników Ośrodka dla Osób Niepełnosprawnych Najświętsze Serce Jezusa w Rudzie Śląskiej, w którym od wielu lat jestem kapelanem. Właśnie tego dnia dotarliśmy miejsc w sposób szczególny dotkniętych miłosierdziem Bożym. Byliśmy w miejscu, gdzie został namalowany pierwszy obraz Jezusa Miłosiernego. Obraz powstał spod pędzla Eugeniusza Kazimirowskiego, malowany pod dyktando Siostry Faustyny, która w doświadczeniach mistycznych widziała Jezusa. Byliśmy w domku, gdzie mieszkała Święta i gdzie Jezus podyktował jej treść koronki do miłosierdzia Bożego. To tylko niektóre z miejsc w Wilnie, które odwiedziliśmy, a o których można powiedzieć, że zostały dotknięte miłosierdziem Bożym. 

Kiedy Piotr zapierał się Jezusa, była noc. Noc grzechu i zła. Kiedy Jezus rozmawiał z Piotrem, była pora poranna. Kiedy popełniamy grzech, wchodzimy w jego mrok. Zmartwychwstały Pan dotyka nas swoim miłosierdziem. Jeśli w skrusze serca, uznając nasze grzechy, zdrady, zaparcia się Pana, przyjmiemy miłosierdzie Boże, wówczas nastanie w nas poranek wielkanocny. Na obrazie pędzla Eugeniusza Kazimirowskiego paradoksalnie dominuje kolor czarny – to mrok naszych grzechów i grzeszności świata. Jednak jasna postać Jezusa miłosiernego przynosi wybawienie z ciemności. Z naszej strony potrzebna jest skrucha i ufność: „Jezu, ufam Tobie”.