Poznaj jeden z elementów terapii alkoholizmu – na czym polega leczenie?

Wszywka alkoholowa jest środkiem leczniczym przeznaczonym do podskórnej implementacji do wnętrza ciała pacjenta. Ma formę jałowych tabletek, których substancją czynną jest disulfiram. Stosuje się je wyłącznie pod nadzorem i na zlecenie lekarza. Stanowią aktywne wsparcie w procesie leczenia alkoholizmu. Motywują pacjenta nie tylko do przerwania ciągu alkoholowego, ale również do długotrwałego utrzymania abstynencji.

Działanie wszywki alkoholowej opiera się na długofalowym wydzielaniu substancji czynnej do organizmu zaszytego nałogowca. Zakłóca ona prawidłowy przebieg metabolizmu alkoholu. W związku z tym jej obecność w krwiobiegu odczuwalna jest wyłącznie dla tych chorych, którzy decydują się na podejmowanie niebezpiecznych prób przepicia wszywki alkoholowej. Po spożyciu napojów wyskokowych w trakcie terapii Esperalem odczuwają oni nieprzyjemne dolegliwości. Często stanowią one zagrożenie dla zdrowia i życia. Objawów tych obawiają się zaszyci alkoholicy i powstrzymują się od spożywania alkoholu. Jeżeli pacjent pozostaje trzeźwy, wszywka jest dla niego obojętna i niewyczuwalna.

Leczenie z wykorzystaniem Esperalu polega na wzbudzeniu u nałogowca niechęci do spożywania alkoholu etylowego. Wszywka alkoholowa nie wywiera bezpośredniego wpływu na funkcjonowanie układu nerwowego człowieka, w tym również na działanie mózgu. Jej obecność w organizmie powoduje jednak szereg nieprzyjemnych skojarzeń z możliwością wystąpienia groźnych objawów po spożyciu alkoholu. Z tego względu osoby uzależnione, poddając się zaszyciu, długotrwale powstrzymują się od picia. Leczenie choroby alkoholowej staje się wówczas łatwiejsze. Motywację zewnętrzną chorych do walki z nałogiem przekształca się w wewnętrzną chęć do zmian. Umożliwia to udział pacjenta w psychoterapii indywidualnej lub grupowej. Sam Esperal nie wyleczy alkoholizmu. Stanowi jednak odpowiednio silny bodziec zarówno do rozpoczęcia, jak i kontynuacji terapii. Wzmacnia już osiągnięte efekty i motywuje nowych pacjentów do odstawienia alkoholu.

Kiedy nadmierne spożycie alkoholu staje się chorobą alkoholową?

Pierwsze objawy uzależnienia od alkoholu etylowego zwykle pozostają niezauważalne zarówno dla otoczenia chorego, jak i niego samego. Łatwo je przeoczyć, ponieważ zazwyczaj nie wzbudzają czujności czy podejrzeń. Od coraz częstszego sięgania po kieliszek do picia ryzykownego istnieje jednak bardzo krótka droga. Wstępne i ostrzegawcze fazy alkoholizmu charakteryzują się bowiem poszukiwaniem okazji do spożywania alkoholu, piciem w samotności i zwiększającą się tolerancją na działanie toksyny. Coraz mocniejsza głowa nie jest powodem do dumy, ale powinna być traktowana jako sygnał alarmowy rozwoju ewentualnego uzależnienia. Wszywka alkoholowa może być stosowana na każdym etapie rozwoju alkoholizmu, nawet samym jego początku.

Fazy przewlekłe i krytyczne choroby alkoholowej charakteryzują się obecnością długotrwałych ciągów alkoholowych. To okresy stałego upojenia alkoholowego, które trwają dłużej niż 24 godziny. Ich długość może sięgać nawet kilkunastu tygodni. Zaawansowany nałóg prowadzi bowiem do stopniowego wyniszczenia organizmu. Etanol szkodliwie działa na funkcjonowanie i strukturę wszystkich organów wewnętrznych. Utrudnia ich współpracę i ogranicza wchłanianie niezbędnych substancji odżywczych z krwiobiegu.

Konsekwencje uzależnienia od alkoholu a farmakologiczne wsparcie leczenia

Długotrwałe spożywanie nadmiernych ilości alkoholu etylowego prowadzi do uszkodzeń wielonarządowych. Narażone na działanie toksyn są narządy, do których bezpośrednio dociera etanol i półprodukty procesu jego trawienia. Mowa tu przede wszystkim o wątrobie, trzustce, nerkach, żołądku, mózgu i sercu. Ograniczyć psychofizyczne skutki uzależnienia od alkoholu można jedynie poprzez zastosowanie specjalistycznych metod leczenia alkoholizmu. Jedną z nich jest wszywka alkoholowa. Jej bezpieczne wszycie wymaga przerwania ciągu alkoholowego. Z tego względu ta farmakologiczna metoda wsparcia leczenia wybierana jest przez uzależnionych jako pierwszy krok do walki z nałogiem. Często stanowi jednak również uzupełnienie dotychczasowych oddziaływań terapeutycznych. Stosuje się ją głównie z psychoterapią lub po detoksykacji w celu utrzymania długotrwałej abstynencji.

Wszywka alkoholowa – dlaczego podczas terapii nie należy spożywać alkoholu?

Wielu pacjentów zastanawia sposób, w jaki działa wszywka alkoholowa. Skoro podczas jej stosowania niedopuszczalne jest spożywanie alkoholu, skąd wiadomo, czy metoda ta jest skuteczna? Połączenie etanolu i Esperalu nie jest wskazane ze względu na możliwość nagłego wzrostu stężenia aldehydu octowego w organizmie pacjenta. Substancją czynną leku jest disulfiram. To bloker wydzielania dehydrogenazy aldehydowej, czyli enzymu wątrobowego istotnego w prawidłowym przebiegu metabolizmu etanolu. Bez jego udziału substancja toksyczna rozkłada się powoli i nie jest w należytym stopniu wydalana z organizmu. Bez udziału wszywki alkoholowej etanol trawi się do nieszkodliwej postaci kwasu octowego. Zaburzenie tego procesu sprawia, że w krwiobiegu kumuluje się toksyna – aldehyd octowy. To jego rosnące stężenie odpowiedzialne jest za objawy reakcji disulfiramowej.

Stężenie aldehydu octowego a reakcja disulfiramowa i skutki uboczne

Nagłej reakcji organizmu na niedopuszczalne połączenie Esperalu z alkoholem nie można traktować w kategoriach skutków ubocznych leczenia. Pacjent już podczas swojej konsultacji z lekarzem poznaje bowiem mechanizm działania wszywki alkoholowej. Dowiaduje się zatem również o tym, co stanie się po podjęciu przez niego próby przepicia Esperalu. Działanie to zawsze jest niezgodne z zaleceniami lekarza, przez co staje się również niebezpieczne dla zdrowia i życia chorego. Wszywka alkoholowa u trzeźwego nałogowca jest obojętna dla organizmu. Jej działanie aktywuje wyłącznie etanol. Pod wpływem jego obecności w krwiobiegu wątroba powinna zacząć wytwarzać enzymy ułatwiające proces jego metabolizmu. Bloker, jakim jest disulfiram, skutecznie utrudnia przebieg tego złożonego procesu.

Poznaj jeden z elementów terapii alkoholizmu – na czym polega leczenie?   freepik.com

W konsekwencji wzrastającego w organizmie człowieka stężenia toksyn poalkoholowych dochodzi do występowania nieprzyjemnych i niebezpiecznych objawów reakcji disulfiramowej. Pierwsze z nich pojawiają się już po upływie kilkunastu minut po spożyciu nawet niewielkiej ilości alkoholu. Co więcej, ich nasilenie wzrasta wraz z upływem czasu. Początkowo dolegliwości przypominają nieco zatrucie alkoholowe. Nałogowiec odczuwa bóle i zawroty głowy, nudności, wymioty, przyspieszone bicie serca, skoki ciśnienia, nadpotliwość. Staje się rozdrażniony, nadpobudliwy, zmaga się z bezsennością. Z czasem objawy te mogą przybierać formę stanów zagrożenia zdrowia i życia. Należą do nich: zawał mięśnia sercowego, udar mózgu, utrata przytomności, nagłe zatrzymanie krążenia. Pacjent, który decyduje się na picie alkoholu podczas stosowania terapii awersyjnej z użyciem Esperalu, liczy się zatem z możliwością wystąpienia stałego uszczerbku na zdrowiu, a nawet zgonu.

Implantacja Esperalu sposobem na wspomaganie leczenia alkoholizmu – wskazania i przeciwwskazania do stosowania disulfiramu

Wskazaniem do zastosowania Esperalu jest przede wszystkim chęć pacjenta do zwiększenia efektywności dotychczas stosowanej terapii alkoholizmu. Wszywka alkoholowa wykorzystywana jest ponadto w celu przerwania ciągu alkoholowego u nałogowców w zaawansowanych fazach uzależnienia. Przed przystąpieniem do zabiegu chory wyraża świadomą chęć na wykonanie zaszycia i zapoznaje się ze wszelkimi informacjami na temat Esperalu. Lekarz podczas kwalifikacji weryfikuje istnienie wskazań i eliminuje ewentualne przeciwwskazania do stosowania disulfiramu. Konsultację medyczną i zaszycie w Krakowie oferuje chorym Centrum Medyczne Galmedic.

By móc bezpiecznie przeprowadzić zaszycie alkoholowe, pacjent musi pozostawać trzeźwy. Oznacza to, że powinien przerwać ciąg alkoholowy przynajmniej 24 godziny przed zabiegiem. Przeciwwskazaniem do wykonania zaszycia jest bowiem stan po spożyciu alkoholu czy upojenie alkoholowe pacjenta. Do zabiegu nie kwalifikuje się ponadto tych chorych, u których stwierdzono nadwrażliwość na składniki leku. Z możliwości przeprowadzenia wszycia wszywki alkoholowej zdyskwalifikowani mogą być ponadto pacjenci zmagający się z chorobami współistniejącymi, zwłaszcza o złożonym przebiegu. Nie wszywa się Esperalu również w organizmie nałogowca, u którego stwierdzono zaburzenia psychiczne, epizody depresyjne w przeszłości lub próby samobójcze.

Wszywka alkoholowa – jak wygląda zabieg wszycia Esperalu?

Zabieg implantacji Esperalu wykonuje się po konsultacji lekarskiej pacjenta. Po pozytywnej kwalifikacji lekarz przygotowuje skórę chorego do rozpoczęcia procedury medycznej. Konieczne jest jej oczyszczenie i zdezynfekowanie. Wszywka alkoholowa umieszczana jest bowiem we wnętrzu organizmu, co wymaga wykonania niewielkiego nacięcia skóry. By zabieg był dla pacjenta bezbolesny, wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym. Operatorem skalpela jest chirurg. Wykonuje on niewielkie cięcie na skórze chorego tuż nad jego pośladkiem. Lokalizacja Esperalu sprzyja zatem zachowaniu dyskrecji i intymności. Nacięcie lekarz prowadzi w głąb tkanek skórnych pacjenta. W ten sposób dociera do obszaru podpowięziowego. W specjalnie wypreparowanej kieszonce umieszcza wyliczoną dawkę leku. Następnie powstałą ranę zaszywa się z użyciem nici chirurgicznych rozpuszczalnych lub nie. Na szwy koniecznie należy założyć jałowy opatrunek. Zabezpiecza on ranę przed zabrudzeniem i urazem mechanicznym.

Osobom zainteresowanym zabiegiem, podczas którego wszywana jest wszywka alkoholowa, Kraków oferuje specjalistyczne usługi Centrum Medycznego Galmedic.

Wszywka alkoholowa – rekonwalescencja po zabiegu implantacji

Po zabiegu wszycia oryginalnej wszywki alkoholowej w Centrum Medycznym Galmedic pacjent opuszcza placówkę. Wszywka alkoholowa jest mało inwazyjna, dzięki czemu nie wymaga hospitalizacji pacjenta. Spędza on zatem rekonwalescencję w warunkach domowych. Musi dbać jedynie o stosowanie się do zaleceń lekarskich. Powinien bezwzględnie powstrzymać się od spożywania alkoholu etylowego i należycie dbać o stan rany. Konieczne jest jej codzienne przemywanie i zmiana opatrunku na jałowy. W przypadku wystąpienia niepokojących objawów, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.

Disulfiram działa od razu po jego umieszczeniu w organizmie. Stopniowo uwalnia się do krwiobiegu nawet przez okres 8-12 miesięcy.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama