Kard. Müller w Rokitnie: dziś wielu pseudo-proroków chce zagłuszyć głos Boga. Uczmy się od Maryi Go słuchać

„Trzeba nam dziś uczyć się od Maryi słuchania i wysłuchiwania drugiego człowieka. To także jest orędzie, które płynie z tego miejsca” – mówił kard. Gerhard Ludwig Müller, były prefekt Kongregacji Nauki Wiary, podczas głównych uroczystości odpustowych ku czci Najświętszej Maryi Panny z Rokitna.

Odpustowej Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił kard. Gerhard Ludwig Müller, a koncelebrowali ją: bp Tadeusz Lityński, bp senior Paweł Socha, biskup pomocniczy Adrian Put oraz prezbiterzy diecezji.

Na początku Mszy św. kustosz sanktuarium przypomniał, że 18 czerwca będziemy obchodzić 35. rocznicę koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej, a także, że korony powstałe z darów duchowych kapłanów, sióstr zakonnych i świeckich pobłogosławił Jan Paweł II.

W homilii kardynał odwołał się do obrazu Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej i jej nadstawionego ucha. Przypomniał, że Bóg nieustannie mówi do człowieka.

„Bóg prowadzi z człowiekiem wielki, odwieczny dialog. Bóg mówi! Ale czy człowiek słyszy i słucha Go? Czy dzisiejszy człowiek słyszy Go i słucha?” – zauważył kaznodzieja. „Wpatrujemy się w Maryję, bo od Niej chcemy uczyć się wsłuchiwania się w Boży głos. Chcemy uczyć się otwarcia na Boga. Chcemy uczyć się przyjmowania woli Bożej i realizowania Jej w codzienności” – dodał.

Kardynał podkreślił, że życie Maryi było wiernym wędrowaniem za Zbawicielem. „Ona zawsze wsłuchiwała się w Boży głos i zawsze wypełniała Bożą wolę” – podkreślił i dodał: – I to jest zadanie dla nas. Na dziś i na zawsze. Dziś pojawia się tak wielu pseudo-proroków, którzy głoszą rozmaite teorie, wskazują doczesne sposoby osiągnięcia szczęścia, odrzucają to, co Boże: przykazania, Ewangelię, życie, świętość i wieczność. Niejednokrotnie chcą zagłuszyć głos Boga, chcą Boga uczyć „nieobecnym” w życiu człowieka i w dziejach świat.

„Umiejętność słuchania jest dziś bardzo ważna. Wielu pragnie, by ktoś ich wysłuchał” – mówił kaznodzieja. „Pasterz niezwykłej wiary, wasz biskup, sługa Boży Wilhelm Pluta uczył: „Człowiek w człowieku umiera, gdy go zło czynione nie boli, a dobro nie raduje”. Trzeba nam dziś uczyć się od Maryi słuchania i wysłuchiwania drugiego człowieka. To także jest orędzie, które płynie z tego miejsca” – dodał.

Kardynał zachęcił pielgrzymów, aby nadstawili uszu na głos Maryi. „Trzeba, żebyśmy Jej słuchali” – podkreślił. „Czy słuchamy Maryi? A może za mało jeszcze Jej słuchamy? Maryja wysłuchiwała nas. A czy my słuchamy tego, co mówi do nas Matka Boża? Ona zawsze wskazuje na Chrystusa” – dodał na zakończenie.

Na zakończenie Mszy św. głos zabrał bp Tadeusz Lityński. „Potrzebujemy umocnienia naszych rodzinnych chrześcijańskich więzi, z Bogiem naszym Ojcem, w czasach wielu kryzysów duchowych” – powiedział biskup. „Potrzebujemy umocnienia naszej więzi z naszą Patronką i opiekunką. I za to świadectwo obecności w Jej święto bardzo serdecznie wszystkim pielgrzymom dziękuję” – dodał.

W sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie znajduje się łaskami słynący obraz namalowany na początku XVI w. przez mistrzów szkoły niderlandzkiej na drewnie lipowym. Charakterystycznym elementem tego wizerunku jest odsłonięte ucho, stąd inna nazwa obrazu Matka Boża Cierpliwie Słuchająca.

W XVII w. trafił do Kazimierza Jana Opalińskiego, opata cystersów z Bledzewa, który ze względu na wzrastający kult przeniósł obraz do kościoła w Rokitnie. Liczne świadectwa łask doznanych za sprawą wstawiennictwa Matki Bożej z Rokitna skłoniły biskupa poznańskiego do powołania specjalnej komisji, która w 1670 r. uznała wizerunek za cudowny i postanowiła, że obraz na stałe pozostanie w Rokitnie.

Na prośbę biskupa Wilhelma Pluty Paweł VI ogłosił Matkę Boską Rokitniańską główną patronką ówczesnej diecezji gorzowskiej i wyznał 15 sierpnia jako Jej uroczystość liturgiczną.

18 czerwca 1989 r. prymas Polski kard. Józef Glemp w obecności 120 tysięcy pielgrzymów ukoronował wizerunek Matki Bożej Rokitniańskiej koronami papieskimi, pobłogosławionymi 22 kwietnia przez papieża Jana Pawła II. 24 kwietnia 2017 r. na prośbę biskupa Tadeusza Lityńskiego watykańska Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów przeniosła uroczystość NMP z Rokitna na dzień 18 czerwca.

Źródło: KAI

 

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama