Historia

Historia Fundacji Opoka

Lata dziewięćdziesiąte XX wieku to początek gwałtownego rozwoju sieci internetowej. To wtedy grupa odważnych katolików zaczęła zastanawiać się, jak wykorzystać Internet w służbie Kościołowi. Ich praca doprowadziła do powołania przez Konferencję Episkopatu Polski Fundacji Opoka 5 czerwca 1998 roku. Po prawie dwudziestu pięciu latach Fundacja nie tylko zajmuje się hostingiem, nie tylko redaguje portal Opoka.org.pl, ale też produkuje filmy dokumentalne.

Lata 1992-1996
Katolicka Agencja Informacyjna organizuje seminaria na temat wykorzystania technologii internetowej w życiu Kościoła katolickiego.

Wiosna-jesień 1997
W Gliwicach odbywają się dwa ogólnopolskie seminaria poświęcone zagadnieniu „Internet w służbie Kościołowi”. Powołana zostaje grupa inicjatywna w składzie: ks. Janusz Gnat, ks. Józef Kloch, ks. Wiesław Mróz, Marek Ratajczak, Witold Zawadzki, która uzyskuje aprobatę do reprezentowania siedemdziesięciu uczestników seminarium wobec Konferencji Episkopatu Polski w sprawie utworzenia instytucji, która skoordynuje działania internetowe Kościoła.  

Grudzień 1997
Pierwsze spotkanie grupy inicjatywnej z biskupem Tadeuszem Pieronkiem, ówczesnym Sekretarzem Generalnym KEP, wstępna akceptacja projektu, dalsze prace grupy inicjatywnej. W Gliwicach grupa wolontariuszy w składzie: Anna Bajon, Grzegorz Kocur, Maciej Górnicki, Witold Zawadzki opracowuje projekt pierwszej strony www.

Marzec 1998
Prezentacja projektu, znanego jako „Opoka”, na forum sesji plenarnej Konferencji Episkopatu Polski. Biskupi udzielają wstępnej aprobaty dla założeń projektu.

5 czerwca 1998
Biskupi obecni na 295. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski powołują Fundację Opoka i ustanawiają Radę Nadzorczą Fundacji oraz Zarząd w składzie: ks. Józef Kloch, ks. Tomasz Patoka, Witold Zawadzki.

Lipiec 1998
Wizyta delegacji Fundacji Opoka w Watykanie, spotkanie z Janem Pawłem II, rozmowy w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej, Radiu Watykańskim, „L'Osservatore Romano”, Głównym Komitecie Roku Jubileuszowego 2000, Centrum Internetowym Watykanu.
Pracę rozpoczyna pierwszy serwer Opoki o nazwie Petrus.

Lata 1998-1999
Przygotowania do uruchomienia serwisu internetowego Kościoła katolickiego w Polsce.

9 marca 1999
Konferencja prasowa i uroczysta premiera serwisu internetowego Opoka.org.pl, oficjalnej strony www Kościoła katolickiego w Polsce.
Konferencja odbyła się w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski przy udziale ponad 70 dziennikarzy. W konsekwencji informacja o premierze stron internetowych została podana przez wszystkie znaczące media w Polsce.
Uroczysta inauguracja miała miejsce w Galerii Porczyńskich im. Jana Pawła II w Warszawie przy Placu Bankowym. Wydarzenie prowadził Krzysztof Zanussi, a swoją obecnością uroczystość zaszczycili dostojnicy Kościoła katolickiego, przedstawiciele rządu, parlamentu RP, partnerów, sponsorów, Unii Europejskiej i mediów, a także inni zaproszeni goście.

Rok 2003
Prezes Fundacji Opoka ks. Józef Kloch uhonorowany tytułem „Internetowego Obywatela Roku” za wkład w budowę społeczeństwa informacyjnego. Ówczesny minister nauki i przewodniczący Komitetu Badań Naukowych Michał Kleiber wręczając nagrodę powiedział, że funkcjonowanie portalu Opoka jest przykładem szerzenia wartości humanistycznych za pośrednictwem Internetu.

Lata 1999-2006
Serwis Opoka rozrasta się do rozmiarów portalu internetowego.

Grudzień 2006
Miesięcznik PRESS publikuje raport PBI/Gemius za grudzień 2006. Opoka znajduje się na 75. miejscu wśród 100 najpopularniejszych witryn internetowych w Polsce z liczbą 954 317 unikalnych użytkowników.

Marzec 2007
Fundacja Opoka nawiązuje współpracę z Polkomtelem S.A. Sieć telefonii komórkowej Plus staje się Partnerem technologicznym portalu Opoka.org.pl. Planowane są wspólne przedsięwzięcia z wykorzystaniem technologii mobilnych – telefonów komórkowych i bezprzewodowego dostępu do Internetu.

Lipiec 2007
Opoka i Plus ogłaszają stworzenie Wirtualnej Mapy Pielgrzymek Pieszych na Jasną Górę oraz Pielgrzymkowych Galerii MMS-ów. W pierwszej – pilotażowej edycji projektu biorą udział 22 pielgrzymki. Cztery z nich otrzymują od Plusa wsparcie telekomunikacyjne – telefony i modemy iPlus. Pielgrzymka wrocławska testuje innowacyjne internetowe radio pielgrzymkowe. Stronę w ciągu pierwszego miesiąca funkcjonowania odwiedza ponad 60 tysięcy osób.

Październik 2007
Fundacja Opoka zostaje wyróżniona nagrodą „Totus Medialny dla upamiętnienia bp. Jana Chrapka oraz jego roli w ukazywaniu osoby i nauczania Jana Pawła II w mediach”.

Marzec 2008
Zarząd Stowarzyszenia Wydawców Katolickich wyróżnił Fundację Opoka nagrodą „Małego Feniksa 2008” za promowanie w mediach książki katolickiej.

Wrzesień 2009
Fundacja Opoka otrzymuje nagrodę specjalną tygodnika „Computerworld” w konkursie „Lider Informatyki”.

Czerwiec 2010
Opoka otrzymuje I nagrodę w kategorii stron internetowych na jubileuszowym 25. Międzynarodowym Katolickim Festiwalu Filmów i Multimediów w Niepokalanowie.

Grudzień 2010
Fundacja otrzymuje wyróżnienie „Talent 2010” od Duszpasterstwa Przedsiębiorców i Pracodawców za Serwis Edukacji Ekonomicznej.

Wrzesień 2016
Uruchomiono dwa serwisy Opoka.news i Opoka.photo. Rok później portal zyskuje nowy wizerunek graficzny.

Maj 2018
Serwis informacyjny Opoka.news otrzymuje I nagrodę XXXIII Międzynarodowego Katolickiego Festiwalu Filmów i Multimediów „KSF Niepokalana 2018” w kategorii strony internetowe.  

30 listopada 2021
W święto św. Andrzeja Apostoła portal ukazuje się w nowym kształcie graficznym i na nowym systemie informatycznym, pozyskanym dzięki współpracy z Instytutem Gość Media.

Rok 2021
Fundacja Opoka staje się producentem filmu dokumentalnego „Będziesz miłował” o bł. kard. Stefanie Wyszyńskim, który powstaje w ramach projektu „Polska energia zmienia świat”. Dzięki współpracy z amerykańską, katolicką siecią telewizyjną EWTN dokument trafia do ponad 20 milionów gospodarstw domowych  w obu Amerykach, Europie, Azji i Afryce.

Rok 2022
Trwają prace nad kolejnym dokumentem z cyklu „Polska energia zmienia świat”, który również ma dotrzeć do światowej opinii publicznej. Bohaterem powstającego filmu jest św. Maksymilian Maria Kolbe.

9 marca 2023
W Rzymie w bazylice św. Piotra w Okowach odbywa się światowa premiera filmu dokumentalnego „Będziesz miłował” o bł. kard. Stefanie Wyszyńskim z udziałem m.in. Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, ks. abp. Stanisława Gądeckiego, ambasadora RP przy Stolicy Apostolskiej, Adama Kwiatkowskiego i dyplomatów akredytowanych przy Watykanie

13 października 2023
Odbywa się polska premiera filmu dokumentalnego o św. Maksymilianie Kolbe „Rycerz” w reż. Michała Szymanowicza. Jest to drugi dokument powstały w ramach projektu „Polska energia zmienia świat”.

30 października 2023
Film „Rycerz” ma swoją rzymską premierę w bazylice św. Piotra w Okowach. Zostaje pokazany dyplomatom akredytowanym przy Stolicy Apostolskiej oraz Polakom mieszkającym w Wiecznym Mieście. W specjalnym pokazie wzięli udział:  abp Stanisław Gądecki, Przewodniczący KEP, o. Carlos Albert Trovarelli OFMConv, Generał Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych oraz Adam Kwiatkowski, ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej.

Październik 2023
Rozpoczynają się prace nad kolejną produkcją z cyklu „Polska energia zmienia świat”. Trzeci film będzie pokazywał dramatyczną historię Polski w czasie II wojny światowej i heroiczną postawę Polaków, którzy ryzykując własne życie ratowali przed śmiercią Żydów.

1-3 marca 2024
Pracownicy Fundacji Opoka biorą udział w rekolekcjach ze św. Maksymilianem, które odbyły się w Laskach i Niepokalanowie. Ostatniego dnia rekolekcji, 3 marca, o. Mariusz Słowik OFMConv, gwardian klasztoru w Niepokalanowie przekazuje Fundacji Opoka relikwie pierwszego stopnia św. Maksymiliana Marii Kolbe. Pracownicy zawierzają Fundację Opoka Niepokalanemu Sercu Maryi i św. Maksymilianowi Marii Kolbe.

Zarząd Fundacji Opoka
ks. Marek Gancarczyk – Prezes Zarządu
dr Marek Sobisz
Miłosz Kluba

Rada Fundacji Opoka
bp Artur G. Miziński – Przewodniczący Rady
abp Wojciech Polak
bp Jan Piotrowski
bp Piotr Sawczuk
Jacek Czech
Paweł Woliński