Pekao
Strona główna
opoka.news opoka.photo opoka.org.pl


Kard. Angelo Bagnasco



Kard. Angelo Bagnasco, metropolita Genui (Włochy), przewodniczący Konferencji Episkopatu Włoch. Urodził się 14 stycznia 1943 r. w Pontevico, w diecezji Brescia, gdzie jego rodzice schronili się na czas wojny. Po jej zakończeniu rodzina Bagnasco wróciła do Genui, dzięki czemu Angelo mógł uczęszczać do gimnazjum i liceum klasycznego przy seminarium arcybiskupim.

29 czerwca 1966 r. otrzymał święcenia kapłańskie. Ukończył studia filozoficzne na uniwersytecie państwowym w Genui w 1979 r. W latach 1966-1985 był wikariuszem w tym mieście. W okresie od 1986 do 1995 r. sprawował różne funkcje duszpasterskie o zasięgu diecezjalnym.

Od 1975 do 1984 r. uczył języka włoskiego w liceum klasycznym przy genueńskim seminarium. W okresie 1980-1998 prowadził wykłady na temat metafizyki i współczesnego ateizmu na Wydziale Teologii Włoch Północnych, w jego filii w Genui. Od 1980 do 1995 r. był też asystentem diecezjalnym Federacji Włoskich Studentów Katolickich (FUCI). Szczególnie ważne było też doświadczenie pedagogiczne, które zdobył jako opiekun skautów. W latach 1985- -1996 był dyrektorem biura katechetycznego archidiecezji, a także regionalnym delegatem ds. duszpasterstwa szkolnego, a od 1986 do 1994 r. dyrektorem i wykładowcą w Wyższej Szkole Nauk Religijnych w Genui. Kierował Biurem Edukacji (1990-1996), którego zadaniem jest formacja nauczycieli religii, był dyrektorem Diecezjalnego Dzieła Apostolatu Liturgicznego (1993-1996), wikariuszem biskupim i ojcem duchownym seminarium arcybiskupiego w Genui (1995-1997).

3 stycznia 1998 r. został mianowany biskupem diecezji Pesaro. Wraz z jej podniesieniem do rangi archidiecezji, został 11 marca 2000 r. arcybiskupem metropolitą.

W 2001 r. został prezesem zarządu dziennika «Avvenire». Od 2002 do 2005 r. był sekretarzem Komisji ds. Edukacji, Szkoły i Uniwersytetu przy Konferencji Episkopatu Włoch.

20 czerwca 2003 r. został mianowany arcybiskupem ordynariuszem polowym Włoch. Od 2005 r. jest sekretarzem Komisji ds. Kultury i Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Włoch.

29 sierpnia 2006 r. został mianowany metropolitą Genui; rządy w archidiecezji objął 24 września. Dwa dni później został wybrany przewodniczącym Konferencji Episkopatu Ligurii. 7 marca 2007 r. Benedykt XVI mianował go przewodniczącym Konferencji Episkopatu Włoch.


opr. mg/mg



 
Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: duszpasterstwo pedagogika kardynał nominacja Włochy Konferencja Episkopatu Włoch Genua skauting Angelo Bagnasco Pesaro ordynariusz polowy