Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Śp. kard. Avery Dulles SJKard. Avery Dulles zmarł w Nowym Jorku 12 grudnia 2008 r., w wieku 90 lat. Był on jednym z najwybitniejszych teologów Kościoła w Stanach Zjednoczonych oraz pierwszym teologiem amerykańskim, który został wyniesiony do godności kardynalskiej. Spośród jego licznych publikacji najbardziej znana jest książka pt. Models of Church, napisana w 1974 r. Przedstawił w niej owoce głębokiej refleksji nad tajemnicą Kościoła i opisał różne jego wzajemnie się przenikające wymiary.

Kard. Avery Dulles urodził się 24 sierpnia 1918 r. w Auburn koło Nowego Jorku, w diecezji Rochester. Jego rodzice John Dulles i Janet Pomeroy należeli do jednej z najbardziej znanych w świecie polityki amerykańskiej rodzin. Do szkoły podstawowej uczęszczał w Nowym Jorku, do szkół średnich w Szwajcarii i Nowej Anglii. W wieku młodzieńczym zaniechał praktyk religijnych. Z jego własnych wspomnień wiemy, że zbliżenie się do Kościoła katolickiego i nawrócenie następowało stopniowo, dzięki studiom filozofii, teologii, sztuki i średniowiecznej literatury na prestiżowym Uniwersytecie Harvarda. 26 listopada 1940 r., po ukończeniu studiów, został przyjęty do Kościoła katolickiego. Od 1942 r. do końca ii wojny światowej służył w marynarce amerykańskiej. Po zakończeniu służby wojskowej wstąpił do Towarzystwa Jezusowego. Przez dwa lata wykładał filozofię na Fordham University. 16 czerwca 1956 r. otrzymał święcenia kapłańskie z rąk arcybiskupa Nowego Jorku kard. Francisa Spellmana. W latach 1957-1958 odbywał dalszą formację duchową i duszpasterską w Münster w Niemczech, a następnie teologiczną na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim. Od 1960 r. do 1974 r. wykładał w Woodstock College, a od 1974 r. do 1988 r. w College of Catholic University of America. W latach 1992-1997 był członkiem Międzynarodowej Komisji Teologicznej. Kard. Dulles był autorem licznych publikacji teologicznych, wybitnym profesorem i wykładowcą, otrzymał ponad dwadzieścia doktoratów honoris causa. W dowód uznania za wielki wkład w rozwój posoborowej teologii Jan Paweł II wyniósł go do godności kardynalskiej na konsystorzu 21 lutego 2001 r.


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: Kościół kardynał teolog eklezjologia konwertyta Avery Dulles Models of Church
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W