Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Kard. André Vingt-TroisKard. André Vingt-Trois, metropolita Paryża, przewodniczący Konferencji Episkopatu Francji, urodził się 7 listopada 1942 r. w stolicy Francji.

W 1962 r. wstąpił do seminarium de Saint-Sulpice w Issy-les-Moulineaux. Ukończył studia w zakresie teologii moralnej w Institut Catholique w Paryżu. 28 czerwca 1969 r. został wyświęcony na kapłana i inkardynowany do archidiecezji paryskiej.

Od 1969 do 1974 r. był wikarym w parafii św. Joanny Chantal, gdzie proboszczem był ks. Jean-Marie Lustiger. Zajmował się głównie katechizacją i formacją świeckich. W latach 1974-1981 był kierownikiem duchowym oraz wykładowcą teologii moralnej i sakramentalnej w seminarium de Saint-Sulpice w Issy-les-Moulineaux. Brał udział w pracach różnych ruchów zajmujących się duszpasterstwem rodzin i przygotowaniem do sakramentu małżeństwa. Prowadził również kursy w ramach stałej formacji kapłanów.

W latach 1981-1999 był wikariuszem generalnym archidiecezji paryskiej i bliskim współpracownikiem kard. Jean-Marie Lustigera, którego jest następcą. W Paryżu zajmował się przede wszystkim szkolnictwem, duszpasterstwem w katedrze, seminarium diecezjalnym, środkami społecznego przekazu, duszpasterstwem rodzin, działalnością charytatywną i katechizacją.

25 czerwca 1988 r. został mianowany biskupem pomocniczym w Paryżu (tyt. Tibili). Święcenia biskupie przyjął 14 października. 21 kwietnia 1999 r. został mianowany metropolitą Tours. Jego ingres odbył się 16 maja.

5 marca 2005 r. zastąpił kard. Jean-Marie Lustigera na stanowisku arcybiskupa Paryża i ordynariusza katolików obrządku wschodniego mieszkających we Francji i nie posiadających własnego ordynariusza.

Jest członkiem Kongregacji ds. Biskupów i Papieskiej Rady ds. Rodziny. Podczas ostatniego zgromadzenia plenarnego Konferencji Episkopatu Francji, które odbyło się na początku listopada 2007 r. w Lourdes, wybrano go na jej przewodniczącego.


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: kardynał Francja teologia moralna nominacja Paryż Konferencja Episkopatu Francji Tours André Vingt-Trois seminarium sulpicjańskie
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W