Pekao
Strona główna
opoka.news opoka.photo opoka.org.pl


Śp. kard. Antonio María Javierre Ortas1 lutego zmarł w Rzymie kard. Antonio María Javierre Ortas, salezjanin, były prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

Urodził się 21 lutego 1921 r. w Siétamo w diecezji Huesca w Hiszpanii. Śluby wieczyste w zgromadzeniu salezjanów złożył w 1940 r. Święcenia kapłańskie przyjął 24 kwietnia 1949 r.

Od 1951 r. związany z Papieskim Ateneum Salezjańskim w Turynie, gdzie był profesorem teologii fundamentalnej (1951-1976), dziekanem wydziału teologicznego (1959--1971) i rektorem (1971-1974).

Brał udział w pracach Soboru Watykańskiego II. Był konsultorem Sekretariatu ds. Jedności Chrześcijan, członkiem Komisji «Wiara i Ustrój» Ekumenicznej Rady Kościołów, wielokrotnie uczestniczył w światowych konferencjach i posiedzeniach komitetu centralnego tejże Rady oraz w konferencjach Komisji «Wiara i Ustrój».

20 maja 1976 r. został mianowany arcybiskupem tytularnym Mety i sekretarzem Kongregacji Edukacji Katolickiej, a 29 czerwca tego samego roku otrzymał sakrę biskupią. W 1988 r. Jan Paweł II mianował go bibliotekarzem Świętego Kościoła Rzymskiego, a w r. 1992 prefektem Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. 28 czerwca 1988 r. został wyniesiony do godności kardynalskiej.

Uroczystości pogrzebowe odbyły się 2 lutego w Bazylice Watykańskiej. Przewodniczył im Benedykt XVI, który w homilii powiedział o zmarłym: «Idąc za przykładem księdza Bosko, chciał, zgodnie z powołaniem salezjańskim, żyć wśród młodych na terenach misyjnych, ale Opatrzność powołała go do innych misji. (...) Chciał, by jego kościelna misja była przesłaniem nadziei, (...) starał się przekazać wszystkim, że Chrystus jest zawsze z nami».


opr. mg/mg 
Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: kardynał Sobór Watykański II Turyn Hiszpania salezjanie Antonio Maria Javierre Ortas Huesca Papieskie Ateneum Salezjańskie Kongregacja Kultu Bożego