reklama

Kard. Albert Malcolm Rajith Patabendige Don

Biogram kard. Alberta Malcolma Rajith Patabendige Don, mianowanego na konsystorzu 20.10.2010

Kard. Albert Malcolm Rajith Patabendige Don

Kard. Albert Malcolm Ranjith Patabendige Don, ur. 15 listopada 1947 r. w Polgahawela (Sri Lanka), studiował teologię w Rzymie w Kolegium Propaganda Fide, święcenia kapłańskie przyjął 29 czerwca 1975 r. Kontynuował studia w Papieskim Instytucie Biblijnym oraz na uniwersytecie w Jerozolimie. W 1983 r. został dyrektorem Papieskich Dzieł Misyjnych w Sri Lance. 17 czerwca 1991 r. Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym w Kolombo (tyt. Cabarsussi). W 1995 r. został sekretarzem generalnym Konferencji Episkopatu Sri Lanki, a 1 października 2001 r. drugim sekretarzem Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów i przewodniczącym Papieskich Dzieł Misyjnych. Do godności arcybiskupa Papież wyniósł go 29 kwietnia 2004 r. oraz mianował nuncjuszem apostolskim w Indonezji i Timorze Wschodnim. 10 grudnia 2005 r. Benedykt XVI mianował go sekretarzem Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, a 16 czerwca 2009 r. — arcybiskupem Kolombo.

opr. mg/mg



« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

Materiały z serwisu opoka.org.pl wprost na Twoją skrzynkę e-mail

Zamów

reklama