Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Śp. kard. Angelo Felici17 czerwca zmarł w Rzymie kard. Angelo Felici, były prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych i były przewodniczący Papieskiej Komisji «Ecclesia Dei».

Urodził się 26 lipca 1919 r. w miejscowości Segni koło Rzymu. Filozofię i teologię studiował w Papieskim Kolegium Leoniańskim w Anagni. 4 kwietnia 1942 r. przyjął święcenia kapłańskie. Kontynuował studia w Papieskiej Akademii Kościelnej, na Uniwersytecie Laterańskim i na Uniwersytecie Gregoriańskim, gdzie uzyskał doktorat z prawa kanonicznego. Od 1945 r. pracował w drugiej sekcji Sekretariatu Stanu. W 1964 r. został podsekretarzem Świętej Kongregacji Nadzwyczajnych Spraw Kościoła.

22 lipca 1967 r. Paweł VI mianował go arcybiskupem tytularnym Cesariany i nuncjuszem w Holandii. W 1976 r. został nuncjuszem w Portugalii, a trzy lata później we Francji.

W 1988 r. Jan Paweł II wyniósł go do godności kardynalskiej i mianował prefektem Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Funkcję tę pełnił do r. 1995, kiedy został przewodniczącym Papieskiej Komisji «Ecclesia Dei», do spraw środowisk kościelnych, które sprawują przedsoborową liturgię łacińską, i kontaktów z założonym przez abpa Marcela Lefebvre'a Bractwem Kapłańskim św. Piusa X. 13 kwietnia 2000 r., w wieku 81 lat, kard. Felici złożył rezygnację z pełnionych funkcji.

Pogrzeb kardynała odbył się 19 czerwca br. w Bazylice Watykańskiej. Liturgii przewodniczył Benedykt XVI, który powiedział w homilii, że wśród prywatnych papierów zmarłego znaleziono reprodukcję obrazu Matki Zbawiciela z kaplicy Papieskiego Kolegium Leoniańskiego, z zapiskiem: «Tobie, Panie, i Twej Najświętszej Matce zaufałem; obym nie musiał się wstydzić na wieki». «Słowa te — powiedział Papież — możemy uważać za jego duchowy testament».


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: Maryja kardynał Sekretariat Stanu Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych Ecclesia Dei Angelo Felici Leonianum
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W