Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Kard. ANGELO SODANOurodził się 23 listopada 1927 r. w Isola d'Asti we Włoszech. Święcenia kapłańskie otrzymał 23 września 1950 r. w Asti. Po ukończeniu studiów teologicznych na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim i prawniczych na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim wykładał teologię dogmatyczną w seminarium duchownym diecezji Asti. Do służby Stolicy Apostolskiej został powołany w 1959 r. Studiował na Papieskiej Akademii Kościelnej, która przygotowuje do pracy dyplomatycznej, a następnie był sekretarzem nuncjatury w Ekwadorze, Urugwaju i Chile. Po powrocie do Rzymu w 1968 r. przez 10 lat pracował w Radzie Publicznych Spraw Kościoła. 30 listopada 1977 r. został mianowany arcybiskupem (tyt. Nova di Cesare). 15 stycznia 1978 r. otrzymał w Asti sakrę biskupią i przez 10 lat był nuncjuszem apostolskim w Chile. Aktywnie uczestniczył w pertraktacjach, które doprowadziły — dzięki mediacji Stolicy Apostolskiej — do pokojowego rozwiązania sporu o terytoria graniczne między Chile i Argentyną. W maju 1988 r. Jan Paweł II powołał go na stanowisko sekretarza Rady Publicznych Spraw Kościoła. 1 grudnia 1990 r. został mianowany Prosekretarzem Stanu. 28 czerwca 1991 r. Jan Paweł II wyniósł go do godności kardynalskiej, a nazajutrz mianował go Sekretarzem Stanu.

Po ukończeniu 75. roku życia w listopadzie 2002 r. kard. Angelo Sodano złożył rezygnację ze swego urzędu, ale Jan Paweł II poprosił go, aby nadal pełnił obowiązki Sekretarza Stanu.

Kard. Sodano jest członkiem Kongregacji Nauki Wiary, Kongregacji dla Kościołów Wschodnich, Kognregacji ds. Biskupów, Papieskiej Komisji ds. Państwa Watykańskiego, Instytutu Dzieł Religijnych.

 


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: kardynał Chiny sekretarz stanu Chile nuncjusz apostolski Argentyna Angelo Sodano Asti Papieska Akademia Kościelna
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W